Na Međunarodni dan borbe protiv korupcije: Očekuje se nastavak reforme pravosuđa u BiH
Samo pet posto građana vjeruje u rad pravosudnih institucija naše zemlje. Svi drugi su izgubili povjerenje. Reforma započeta prije dvije decenije nikada nije okončana, a nema ni značajnijih pomaka. Zato obaramo rekorde u rasprostranjenosti korupcije.
Na Međunarodni dan borbe protiv korupcije podsjećamo - po rasprostaranjenosti prvi u regiji, vodeći u Evropi. Reformu pravosuđa provodimo duže od dvije decenije, ali bez konkretnih rezultata.
„Ključni indikator stanja u pravosuđu je borba protiv korupcije. Ukoliko imamo potpunu nekažnjivost političke korupcije, to nam govori da je pravosuđe pod političkom kontrolom i da je pod kontrolom organizovanog kriminala. Potrebni su nam novi zakoni, novi zakon o VSTV-u i novi zakon o sudovima“, kazao je Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbota Transparency Internationala BiH.
„Kada govorimo o zakonu o VSTV-u, vidimo ponovnu regonalizaciju - da sudije i tužioci će biti birani ne samo kao sudije i tužioci u svoje matične sudove i tužilaštva nego i u sam VSTV zbog etničke i regionalne pripadnosti. Sve to govori da pravosuđe zbog upliva politike ide isključivo u procesu daljnjeg politiziranja“, ističe Denis Džidić, direktor Balkanske istraživačke mreže BiH.
U politici i jeste problem jer nema dogovora ni o zakonu o sudu niti zakonu o VSTV-u. A činjenica je da ni postojeće zakone ne implementiramo.
„Nije zaživio odjel za praćenje finansijskih izvještaja nosilaca pravosudnih funkcija. Ako želimo provesti zakone, mi ćemo ih provesti, ali se bojim da ima puno ovih kojima je u interesu da ostane ovako stanje da se ništa ne radi“, upozorava ministar pravde BiH Davor Bunoza (HDZ BiH).
„EU poziva na konkretne mjere u pravcu jačanja sistema BiH za borbu protiv korupcije što uključuje jačanje pravosudnog integriteta, jačanje mehanizama za oduzimanje i korištenje odutzete imovine za društveno korisne svrhe i unapređenje ishoda i rezultata u borbi protiv korupcije“, izjavio je Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije EU-a u BiH.
Na državnom nivou imamo Zakon o sprečavanju sukoba interesa, ali u Federaciji čekamo ga duže od 10 godina.
„Vlada Federacije i prvi čovjek Federacije su ključni krivci za takvo stanje. Kad su preuzeli vlast, oni su povukli iz procedure zakone da ih unaprijede. Očigledno je da nije bilo riječi o unapređivanju, bilo je nešto drugo“, podsjeća Blagovčanin.
Osim političkog uticaja, prisutna je pasivnost tužilaštva uprkos otkrivenim koruptivnim aferama zbog čega samo pet posto bh. građana nije izgubilo povjerenje u rad pravosuđa od kojeg zavisi i naš put evropskih integracija.
federalna.ba
federalna.ba