“Ne primaj! Ne traži! Ne podrazumijevaj!”
U Banjoj Luci je obilježeno 17 godina od ubistva zviždača Milana Vukelića, kojem je pod automobil postavljena eksplozivna naprava. Vukelić je prije smrti ukazivao na brojne nezakonite radnje u građevinskom sektoru. Baš danas u Banjoj Luci Misija OSCE-a organizirala je diskusiju o prevenciji korupcije i uključivanju građana u prijavu korupcije.
Iako se BiH nalazi u samom vrhu najkorumpiranijih država, u protekloj godini na području RS samo 9 slučajeva je evidentirano putem aplikacije za prijavu. Građani su više imali povjerenja u pravosudne institucije i na taj način prijavljivali korupciju, istaknula je Bojana Milanović-Kresojević, pomoćnica ministra pravde RS-a.
Za suzbijanje korupcije veliku ulogu bi trebalo da imaju sami građani, smatraju u nevladinom sektoru.
“Da bi se građani mogli aktivno uključiti, moraju biti informisani i edukovani o štetnosti korupcije – i moraju znati da neće trpjeti nikakve štetne posljedice”, kazao je Marko Vujić, saradnik za pružanje pravne pomoći u Transparency Internationalu BiH
Novinar portala Buka Elvir Padalović smatra kako je teško očekivati da će ljudi prijavljivati korupciju – jer politička elita ne radi ništa da bi zaštitila građane koji prijavljuju korupciju.
Da bi se građani aktivnije uključili, Misija OSCE-a je pokrenula projekat čiji je cilj pružanje podrške BiH na smanjenju stepena korupcije informisanjem javnosti o posljedicama korupcije po građane BiH.
“Brojevi su užasni i činjenica je da nema napretka. Želimo da kroz saradnju sa ovim ministarstvom damo sredstva i alatke putem kojih će oni učiniti nešto. Tu je i pitanje zviždača”, naveo je Brian Aggeler, ambasador Misije OSCE-a.
Panel diskusija pod nazivom “Ne primaj! Ne traži! Ne podrazumijevaj!” dio je široke kampanje u okviru antikorupcijske turneje koju sprovodi OSCE.
federalna.ba