videoprilog Miše Vidovića (Dnevnik 2)

Na današnji dan prije 45 godina Rukometni klub Borac postao je prvak Evrope

Na današnji dan prije 45 godina Rukometni klub Borac postao je prvak Evrope. Tog 11. aprila 1976. godine banjalučki rukometaši osvojili su Kup evropskih šampiona, ostvarili jedan od najznačajnijih uspjeha u istoriji banjalučkog i bosanskohercegovačkog sporta. Rukometaši iz grada na Vrbasu, u finalnoj utakmici pred prepunom dvoranom Borik, pobijedili su dansku Fredericiju.

Miro Bijelić bio je jedan od igrača Borca prije 45, godina kada je osvojena evropska titula. Podsjeća da se ova ekipa počela stvarati nekoliko godina ranije, kada su starijim i iskusnijim pridodati i mlađi igrači. Ističe kako ne treba zaboraviti ni činjenicu da su dio ekipe bili i igrači koji su kao članovi reprezentacije Jugoslavije osvojili zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine.

“Naša generacija... Bili smo zaista dobri, imali smo zaista sjajne igrače, olimpijske pobjednike - a nikako da budeš prvak Evrope. Tu je bio Karalić, Arslanagić, braća Golić, Nebojša Popović - sve su to bili sjajni igrači, nešto nam je falilo. I onda s dolaskom Pere Janjića - jer nama je falila fizička priprema, a je to uveo - tako je to krenulo i ispalo dobro”.

Finala utakmica odigrana je u banjalučkoj sportskoj dvorani Borik. Novinski izvještaji iz tog vremena navode da je utakmicu pratilo oko 5.000 gledalaca. Jedan od najznačajnih uspjeha u istoriji banjalučkog sporta ostvarili su - Milorad Karalić, Zdravko Rađenović, Nedeljko Vujinović, Abas Arslanagić, Dobrivoje Selec, Momo Golić, Nebojša Popović, Miro Bjelić, Rade Unčanin, Slobodan Vukša, Boro Golić, Zoran Ravlić i trener Pero Janjić.