Muzika jednog vremena – Epizoda 18.
Osamdesete godine prošlog vijeka, za neke, možda i najatraktivniji period kada je u pitanju sarajevska pop-rock scena. Ono što je romantizam značio u klasičnoj muzici, to su 80-te godine predstavljale za sarajevsku pop-rock scenu. Sarajevo je vjerovatno jedina sredina u kompletnoj tadašnjoj Jugoslaviji koja će pored postojećih aktuelnih stilova i pravaca u muzici izgraditi svoj originalni stil, jedinstveni pokret nazvan new primitives. Spoj humora, zabave i muzike iz grada koji je u to vrijeme brojao oko pola miliona stanovnika, zaludiće stanovništvo kompletne države koja je u to vrijeme brojala više od 23.000.000 stanovnika. Pored već potvrđenih i etabliranih estradnih zvijezda poput Zdravka Čolića, Nede Ukraden, Kemala Montena, Indexa, Bijelog dugmeta, Teške industrije, mnogi će se pitati odakle sve ovo dolazi? Potrudili smo se dati odgovore na ova, ali i brojna druga pitanja kako bismo koliko-toliko osvijetlili priču o vremenu o kojem mnogi i dan danas sanjaju. Nastavak serijala podijeljen je u tri dijela – period 80-tih, 90-tih i vrijeme poslije rata. U ukupnom zbiru od 23 epizode, koliko smo planirali da emitujemo, govore brojni muzički stručnjaci, estradni radnici ali i sami akteri muzičkih događanja tog vremena. Sagovornici u emisiji su: Senad Avdić, Ahmed Burić, Petar Kraljević, Dušan Vesić, Emir Jugo, Hamo Salihbegović, Nedžad Merdžanović, Nikša Bratoš, Alen Mustafić, Amir Misirlić, Husnija Kamberović, Asim Mujkić, Boro Kontić, Ljubo Pavlović, Mirza Tanović, Mirsad Ibrić, Dražen Žerić, Goran Bregović, Bogomir Mijatović, Sejo Sekson, Goran Bregović, Darko Jelisić, Saša Lošić, Dino Šaran, Davor Ebner, Alma Čardžić, Almas Smajlović, Amila Sulejmanović, Zlatan Fazlić Fazla, Branko Đurić, Petar Janjatović, Nikša Bratoš, Vlatko Stefanovski, Zijo Rizvabegović, Omar Mehmedbašić,Elvis J. Kurtović, Vlado Podany Dedan Klokić, Zlatan Čehić, Boris Šiber, Ismeta Dervoz, Ranko Boban,Ranko Rihtman, Sinan Alimanović, Fadil Redžić, Zdravko čolić, Zlatan Čehić, Faruk Drina i Sejo Sekson.
O sarajevskoj pop rock sceni ili kako to neki žele reći, pop rock školi, do sada pisalo se mnogo. Brojna su razmišljanja na navedenu temu, tumačenja, ali i još uvijek itekako svježa sjećanja od strane pojedinaca, suvremenika i direktnih učesnika u njenom stvaranju i kreiranju. Upravo zahvaljući njima, kao i spoznaji da su brojni novinari, muzički urednici, publicisti i ko zna ko sve ne, decenijama unazad pisali i istraživali, odlučili smo se na jedan itekako zahtjevan korak. Prikupiti što je moguće više građe, analizirati, obraditi, provjeriti istinitost određenih podataka i kazivanja te ispričati jedinstvenu priču o razvojnom putu sarajevske zabavno-muzičke scene tokom višedecenijskog perioda.
Kako bi uvid u ovu priču bio što potpuniji i vjerodostojniji, serijal smo podijelili u više vremenskih etapa ili dekada, a sve u želji da prikažemo što je moguće duži vremenski period. Vrijeme od kraja Drugog svjetskog rata pa do danas.
Kako se gledalo na Sarajevo, kao na jedan od muzičkih centara nekadašnje Jugoslavije tokom proteklih decenija, ko su bili njeni glavni akteri, predvodnici, kolika je u svemu bila uloga Esada Arnautalića, kolika je bila uloga džeza i drugih muzičkih stilova i formi u razvoju zabavno-muzičke scene Sarajeva, samo su neke od tema koje smo pokušali istražiti i na jedan osebujan način ugraditi u scenarij priče o jednom vremenu koje je iza nas.
U serijalu sudjeluje više od 180 sagovornika, najznačajnijih muzičara, interpretatora, muzičkih producenata, kompozitora, tekstopisaca i aranžera, rock kritičara te publicista iz Sarajeva i iz susjednih država.