Motsepe: Protesti u Maroku neće uticati na održavanje Kupa afričkih nacija

Motsepe: Protesti u Maroku neće uticati na održavanje Kupa afričkih nacija
(Izvor: EPA/Jalal Morchidi)

Ulični protesti protiv marokanske vlade, djelimično podstaknuti ulaganjima u izgradnju fudbalskih stadiona, neće uticati na planove za održavanje Kupa afričkih nacija, izjavio je danas predsjednik CAF-a Patrice Motsepe.

Maroko, koji gradi najveći fudbalski stadion na svijetu i biće jedan od domaćina FIFA Svjetskog prvenstva 2030., suočio se ovog mjeseca s talasom demonstracija u više od deset gradova, koje predvode mladi aktivisti.

„Maroko je plan A, Maroko je plan B i Maroko je plan C“, rekao je Motsepe na konferenciji za medije nakon godišnjeg sastanka CAF-a, odgovarajući na pitanje postoji li mogućnost promjene domaćina turnira.

Na protestima, koje predvodi internetski pokret Gen Z 212, može se čuti i slogan: „Stadioni su tu, ali gdje su bolnice?“. Aktivisti protestuju zbog, kako navode, nedostatka prilika i slabog finansiranja zdravstva i obrazovanja, a podršku su im pružili i reprezentativci Sofyan Amrabat i Yassine Bounou.

Predsjednik CAF-a potvrdio je da turnir ostaje u Maroku, uz punu saradnju s tamošnjom vladom i lokalnim zajednicama.

„Potpuno smo uvjereni da ćemo, zajedno s marokanskom vladom i narodom, organizovati najuspješniji Kup nacija u historiji takmičenja“, poručio je Motsepe.

Prvi potpredsjednik CAF-a je Fouzi Lekjaa, predsjednik Fudbalskog saveza Maroka i savjetnik vlade za finansije, koja učestvuje u finansiranju projekata vrijednih oko pet milijardi dolara povezanih sa Svjetskim prvenstvom.

Maroko je prije dvije godine izabran za domaćina Africa Cup of Nations 2025, umjesto Gvineje, i koristiće devet stadiona, uključujući prošireni Grand Stade de Tanger s 75.000 mjesta i renovirani stadion Prince Moulay Abdellah u Rabat-u, kapaciteta 70.000 gledatelja.

Također, u Casablanci se gradi novi stadion Stade Hassan II sa 115.000 mjesta, koji bi trebao ugostiti finale Svjetskog prvenstva 2030., koje će zajedno organizovati Maroko, Španija i Portugal.

Beta/federalna.ba

CAF Patrice Motsepe