Ramazanski bajram širom BiH: Put dobra i zajedništva dijeliti s drugima
(Izvor: Fena/Monika Ćubela Savić)

Ramazanski bajram širom BiH: Put dobra i zajedništva dijeliti s drugima

U Ferhat-pašinoj džamiji u Banjaluci mnogobrojni vjernici iz Bosne i Hercegovine i inostranstva jutros su klanjali namaz povodom Ramazanskog bajrama.

Nusret Abdibegović, muftija banjalučki u obraćanju medijima nakon bajram-namaza rekao je da mu je drago da iz Banjaluke mogu jutros poslati bajramske čestitke.

"Podijeliti radost sa svim ljudima koji danas osjećaju da se mi nalazimo u velikom i svetom danu jer smo protekli period od mjesec dana prošli hodom duhovnog uzdizanja, zrenja i spoznajnih vrijednosti koje se otprilike oslikavaju u tome da prirodna svjetlost ima određeni limit i dimenziju i doseg, a dugovna dimenzija nema ograničenja i ona stiže i vodi čovjeka izravno Gospodaru svjetova", rekao je on.

Dodao je da su u mjesecu ramazanu pokazali da u njima postoji ljubav i snaga da budu postojani onako kako se od njih očekuje i kako su od predaka naslijedili.

"Danas smo kazali da pred sobom imamo nekoliko odgovornosti. Prva odgovornost je prema vjeri, prema Bogu i onome čemu nas Bog naučava", rekao je Abdibegović.

Istakao je da je druga odgovornost je prema užoj porodici, a treća prema široj rodbini.

"Četvrta je dimenzija svakako ona koja podrazumijeva komšiluk, prijatelje i poznanike. Čini mi se da je bosanski prostor razvio kult komšiluk, prijatelja i poznanika. To se mora njegovati, to se mora zavijati jer to je jedna potreba multikulturalnosti i multikonfesionalnosti ovog prostora. Čini mi se da ne bismo mogli jedni bez drugih živjeti i da bi ostavili jednu veliku prazninu", kazao je muftija banjalučki.

Istakao je da je posljednja obaveza čuvanje onoga što smo naslijedili, misleći na mir, suživot, kulturno naslijeđe i ljubav prema domovini, odnosno zavičaju.

Banjalučanin Irfan Đelić danas se osjeća blagoslovljeno, nakon što je ispratio mjesec ramazan, najvažniji godini.

"Ovom prilikom želim svim muslimanima širom svijeta čestitati Bajram sa našim pozdravom Bajram šerif mubarek olsun", rekao je Đelić.

Među mnogobrojnim vjernicima u čuvenoj banjalučkoj džamiji danas je bio i Ekrem Jusufović koji živi u Švedskoj, a praznik će proslaviti sa porodicom, djecom i rodbinom.

"Da bude mira i da bude sve kako treba, sve vjere da budu normalno i da živimo kao što smo prije živjeli. To je jedino cilj svega ovoga", rekao je Jusufović.

Bajram-namaz na području Mostarskog muftijstva danas je klanjan u 163 džamije i mesdžida, a centralna bajramska svečanost održana je u Karađoz-begovoj džamiji u Mostaru.

Bajram-namaz predvodio je glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar mr. Dino ef. Maksumić, a bajramsku hutbu kazivao je muftija mostarski mr. Salem-ef. Dedović.

U uvodnom govoru okupljene vjernike je podsjetio da je mjesec ramazan bio vrijeme snažnih poruka i jasnih opomena za sticanje nove životne energije, samopouzdanja i buđenja nade i na individualnom i na kolektivnom planu.

- I zato je važno da bodrimo i hrabrimo jedni druge, i da unosimo pozitivnu energiju u naše međuljudske odnose. To je dragocjeno, na tome se gradi i povjerenje među ljudima, a bez kojeg je jako teško ići naprijed. Ljudi moraju imati oslonac jedni u drugima - protumačio je muftija citirajući ajete Kur'ana.

S druge strane, dodao je, gubitak povjerenja ukazuje na krizu svijesti i vrijednosti.

- Otužno je što svjedočimo upravo tome kada je riječ o ljudima kojima je povjereno da brinu o općim interesima i budućnosti naše domovine. Zar opstanak države i politička budućnost našeg naroda može biti predmetom kalkulacija i političke trgovine zarad nekog sitnog dunjalučkog interesa i neke trenutne pozicije i probitka - kazao je.                                                                 

Potom je u svojoj hutbi podsjetio na učenje islama o smislu ljudskog života na ovome svijetu. 

- Valja nam se preispitati; i ozbiljno razlučivati procese i pojave, posvetiti se prioritetima, vrijednostima, a kloniti se trivijalnih stvari, nemara (gafleta) i onoga što nam oduzima dragocjeno vrijeme, ali i štetno djeluje na naš um, djelovanje i zdrav stil života - upozorio je muftija ukazavši na fenomen i pogubnost oblikovanja kulturno civilizacijskog izraza života preko digitalnog svijeta u kojem se gubi smisao i sama esencija čovječnosti.

Dodaje kako nam to stvara prepreke i barijere i sprječava nas u dostizanju istinskih vrijednosti i ciljeva.

- Tu su nove generacije posebno na udaru. Svi uključeni u proces obrazovanja, morali bi jače i jasnije sebi posvjestiti istinu da škola nije samo puko prenošenje znanja i informacija, već i odgojno djelovanje koje oplemenjuje karakter i narav čovjeka - naglasio je muftija.

Govoreći o odlikama ovogodišnjeg ramazana muftija se posebno referirao na atmosferu koja je vladala u džematima na preiferiji Muftijstva od kojih je izdvojio sliku i živo svjedočenje iz džemata Neum-Rabrani.

- Taj projekat ulio nam je samopouzdanje i vjeru da zajedno možemo učiniti puno, a razjedinjeni ne možemo ništa. Naša je vjernička obveza da tijekom cijele godine, dajemo svoj doprinos da upravo ti naši rubni periferni džemati žive, da se u njima organiziraju aktivnosti - kazao je muftija. 

Na kraju hutbe muftija je pozvao vjernike da drugog dana Bajrama za Dan šehida posjete šehitluke i mezarja i da se u zajedničkoj dovi prisjete velike žrtve šehida i palih boraca.

Dizdarević: Bajram je prilika da se, prije i iznad svega, radujemo te dobijemo ramazansku nagradu

Muftija zenički hfz. Mevludin ef. Dizdarević predvodio je klanjanje bajram-namaza te govorio bajramsku hutbu u Sultan Ahmedovoj - Čaršijskoj džamiji u Zenici, na centralnoj svečanosti obilježavanja Ramazanskog bajrama za područje Muftiluka zeničkog.

Bajram, naglasio je muftija Dizdarević, donosi "sreću, ali i tragove tuge zbog činjenice da nam je otišao ramazan".

- Ramazan je, ipak, donio jednu specifičnu atmosferu koja nas je hranila, koja nas je nosila tokom ramazana. Istovremeno, Bajram donosi i tugu zbog činjenice da nemamo priliku da svoju radost Bajrama podijelimo s nekim dragim osobama, koje su preselile s ovoga svijeta i koje nisu više s nama.

To su činjenice koje nam daju i dijelove tuge. Međutim, Bajram je svakako prilika da se, prije i iznad svega, radujemo te da osjetimo i dobijemo tu ramazansku nagradu, zbog čega smo se tokom mjesec dana ramazana zaista trudili, zaista davali- kako se to kaže u predajama: Od sebe, za sebe - naglasio je muftija Dizdarević.

Muslimani su, napominje, tokom mjeseca ramazana "pokazali da mogu pobijediti sebe", jer je najveći protivnik svakog čovjeka "onaj kojeg svako jutro gledamo u ogledalu".

- Ako mi za ramazan pokažemo i dokažemo sebi da možmo pobijediti tog neprijatelja, da možemo sebi kazati: Nećeš, radit ćeš onako kako ti moj razum kaže, to znači da možemo pobijediti bilo koga. Upravo ta činjenica proizvodi kod nas tako veliko zadovoljstvo - poručio je Dizdarević.

Razlike u obilježavanju Bajrama ima, jer svaka generacija i svako životno razdoblje nosi svoj način razumijevanja doživljaja vjere, ramazana i Bajrama pa i svako razdoblje, na svoj način, nosi ljepotu ramazana i Bajrama.

- U tom pogledu, ja bih rekao da ne može isto Bajram doživljavati dječak, mladić i osoba u zrelijoj dobi. Svako to razdoblje nosi svoju ljepotu, a ja bih rekao da je i najljepše ono razdoblje u kojem jesmo; najljepši je onaj dan koji traje; najljepše je ono vrijeme koje trenutno imamo…Ja bih rekao da su najljepiši oni Bajrami koje sada živimo - poručio je Dizdarević.

Političarima i bošnjačkim prvacima poručio je da nikada nije bilo vrijeme koje iziskuje potrebu za malo više “kompromisa, dijaloga i razumijevanja drugih".

- Jer, ukoliko mi, Bošnjaci, ne budemo pokazali saglasnost i spremnost da sarađujemo jedni sa drugima to će neminovno proizvesti krupne posljedice, ne samo na njihove individualne živote, nego na cjelokupnu zajednicu. A sve ono što ugrožava zajednicu i državu,  to je odsustvo kompromisa i dijaloga naših političkih lidera; nespremnost da se dogovara i razgovara, a to je nešto što zaista nas zabrinjava. Stoga, naravno, vidimo tragove popravljanja; vidimo činjenicu da postoje mogućnosti i potencijal da se u tom pogledu unaprijede, ali držim da do toga treba još doći - smatra Dizdarević.

Dodao je kako malobrojni narodi, kakav je bošnjački - koji jeste malobrojan, ali po baštini univerzalnih vrijednosti, "zadnji sjedaju za sofru, a prvi ustaju".

- Bošnjaci su tokom i poslije agresije na našu domovinu pokazali da slijedimo, zaista, velike vrijednosti; velike moralne imperative, a što je činjenica koja nas hrabri. Ali, činjenica je, također, da u ovakvoj geopolitičkoj situaciji narodi koji žive na granicama, na međama - o tome govore ozbiljni autori, doživljavaju teška iskušenja.

Da ne bismo dolazili do tih iskušenja, ili da bi ih bilo manje, naše je da budemo organizirani i jedinstveni, ali na način razgovora o zajedničkom dobru, zajedničkih interesa i ciljeva. U tom pogledu, mi smo svi, donekle, zabrinuti određenim najavama koje se dešavaju, ali cijenimo da će naš narod i naši prvaci pokazati dovoljno političke mudrosti da nas provedu kroz ove historijske Scile i Haribde - poručio je muftija Dizdarević.    

Nakon klanjanja bajram-namaza, održano je i tradicionalno čestitanje te prijem u prostorijama Muftijstva zeničkog.

Drugog dana Bajrama, u subotu, 22. aprila, tradicionalno će se obilježiti Dana šehida u svim medžlisima na području Muftiluka zeničkog, a centralna manifestacija za područje Muftiluka bit će organizirana u Zenici. Tako će sutra, u 9.00 sati, delegacije posjetiti centralno šehidsko obilježje „Kameni spavač“ te proučiti Fatihu; u 10.00 sati bit će proučen Jasini-šerif i dova na mezaristanu Prašnice; u 11.00 sati bit će upriličen prijem za porodice dobitnike priznanja “Zlatni ljiljan” u Medžlisu Islamske zajednice Zenica, a  u 12.45 sati proučit će se i hatma-dova za šehide u Sultan Ahmedovoj - Čaršijskoj džamiji.

U ponedjeljak, 24. aprila, delegacije Muftijstva zeničkog i Medžlisa Islamske zajednice Zenica, posjetit će u 10 sati Kazneno-popravni zavod Zenica, a u istom će terminu, u prostorijama Muftijstva, biti upriličen i prijem za predstavnike medija koji djeluju na području Muftiluka zeničkog.

Muftija Kudić: Slijedimo put dobra i zajedništva, dijelimo s drugima

Bajram - namaz klanjan je u više od 200 džamija i mesdžida u Unsko-sanskom kantonu (USK), a centralnu svečanost u Gradskoj džamiji u Bihaću predvodio je bihaćki muftija Mehmed ef. Kudić.

- Saznali smo kako se čuvati lošeg govora, manje govoriti, a više slušati, te da su zadovoljstvo i sreća prisutni samo onda kada ih dijelimo s drugima. Neka nam dani Bajrama budu u radosti s našim najdražima i da zajedno slijedimo put dobra koji ćemo dijeliti jedni s drugima. Svim muslimanima od srca čestitam nastupajuće dana Ramazanskog bajrama - Bajram Šerif Mubarek Olsun - poručio je muftija Kudić.

Iz Medžlisa Islamske zajednice Bihać potvrđeno je kako je bajramski namaz jutros klanjan u 36 gradskih džemata, te je najavljen prigodan program obilježavanja Ramazanskog bajrama.

Bajramska večer bit će u znaku centralne svečanosti na Gradskom trgu, uz prigodan muzički koncert i vatromet. Drugi dan Bajrama tradicionalno će biti obilježen kao Dan šehida, tako da će na bihaćkom gradskom mezarju Humci biti organizirano učenje jasina i dove.

Medžlis Islamske zajednice Bihać ovih je dana inače u svim džematima organizirao i podjelu bajramskih paketića najmlađima.

Za sutra je planirano i svečano druženje imama i gradonačelnika Bihaća, dok će i u drugim gradovima Unsko-sanskog kantona Bajram biti obilježen na prigodan i dostojanstven način.

Širom Muftijstva tuzlanskog klanjan bajram-namaz

U džamijama širom Muftijstava tuzlanskog jutros je klanjan bajram-namaz. Centralna bajramska svečanost održana je u džamiji "Kralj Abdullah", a hutbu je kazivao muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović. 

- Pored važne spoznaje da je u osnovi cjelokupne Allahove Plemenite Knjige, čije objavljivanje je započelo u blagoslovljenom ramazanskom vremenu, istina da je samo Jedan Bog Allah, dželle šanuhu, navedeni ajet iskazuje čvrstu vezu između šehadeta – vjerovanja srcem i očitovanja jezikom – i ibadeta odnosno svakodnevnog ispunjavanja vjerskih dužnosti i moralnog vladanja. Dakle, šehadet (svjedočenje) i ibadet (robovanje koje se djelima potvrđuje) čine neraskidivu cjelinu naše vjere - kazao je muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović. 

Efendija Fazlović je kazao vjernicima i vjernicama da su važna njihova shvatanja i uvjerenja o tome koliku ulogu imaju glavne islamske dužnosti za naš život.

- To su obligatne obaveze, farzovi, na kojima se podiže zdanje naše vjere i pomoću kojih se štite i razvijaju istinske vrijednosti u životu pojedinca i zajednice. A ramazan je najbolje vrijeme u kojem se obnovi naša samosvijest i u kojem se pokaže islamska praktična dosljednost i predanost. S obzirom da je naš jutrošnji duhovni hal poseban, da su naša srca i duše oplemenjene, jače i kvalitetnije možemo primiti sljedeću poruku: svaka dužnost koju je Allah propisao nosi sa sobom veliki hikmet, duboku mudrost i svrhu. Otuda je neophodno da svaki musliman zna i razumije da prema islamskom učenju za svaki farz koji se obavi slijedi dobro koje se ne može postići ni na koji drugi način, ali i da za svaku zanemarenu dužnost, svjesno izostavljenje farzova kao što su namaz, post, zakat, slijedi posljedica koja se ne može otkloniti ni na koji drugi način osim njihovim izvršavanjem - naveo je on.

Allah, navodi muftija Fazlović, nas je nadahnuo i potpomogao da istrajemo u namazu, postu i mnogim drugim ibadetima i dobrim djelima tokom proteklog odabranog mjeseca. 

- Ramazanski put i jeste posebna škola čovjekove samodiscipline, odgovornosti i ustrajnosti. Taj jedinstveni kvalitet strpljivosti i istrajnosti u Allahovoj vjeri, kur'anskom riječju označen kao istikamet, naročito se gradi i postiže postom. Ramazanski post, dnevni namazi i drugi važni postulati islama nepresušna su vrela duhovne snage, morala i volje da budemo strpljivi i izdržljivi i da granice ne prelazimo. Vezivna supstanca između glavnih islamskih ibadeta i postizanja najljepših razina moralnog i etičkog ljudskog vladanja i ophođenja jeste bogobojaznost (takvaluk), radi koje je Gospodar Mudri post, ali i druge dužnosti svojim robovima propisao. Vjerom, ibadetima i bogobojaznošću, dubokom pobožnošću, čuva se izvorna ljudska priroda (fitra), otklanjaju se uzroci koji je mogu udaljiti od svjetla Istine. Tako se jedino mogu spriječiti teške bolesti svake ljudske duše i moralno posrnuće u društvu i zajednici. Jedino tako se mogu i djelotvorno liječiti duhovne i moralne bolesti među ljudima zbog kojih nastaju najveće nevolje ovoga svijeta. Ovdje ćemo podsjetit na jedan časni kur'anski poziv upućen onima koji vjeruju: ”O, vjernici, budite strpljivi i izdržljivi, na granicama bdijte i Allaha se bojte, da biste postigli uspjeh koji želite - naveo je muftija Fazlović. 

Muftija Fazlović je prenio i dio hutbe reisu-l-uleme Islamske zajednice u BiH dr. Husein ef. Kavazovića, a potom je vjernicima poručio: 

- Budimo plemeniti prema svim ljudima. U ovim danima posebno pokažemo osjetljivost i odgovornost prema onima među nama koji su u stanju potrebe, kojima su mnoge blagodati dunjalučkog života uskraćene. Najbolja prilika za pokazivanje našeg ljudskog saosjećanja je upravo u vrijeme bajramskih blagdana. I poslije ostanimo mehkih i otvorenih srca kako bismo bili spremni koristiti drugim ljudima. Pozivam vas da drugog dana Bajrama obiđemo mezarja naših najmilijih i šehitluke gdje su najbolji sinovi naše domovine. Svim vama upućujem srdačne čestitke povodom Ramazanskog bajrama. Želim puno sreće, napretka, svakog dobra. Podijelimo našu veliku duhovnu radost s našim komšijama i prijateljima - zaključio je Vahid ef. Fazlović, muftija tuzlanski. 

Na Trgu slobode u Tuzli danas u 14 sati bit će prigodnim programom obilježen Ramazanski bajram.

Bajram-namaz klanjan širom Muftijstva goraždanskog

Bajram-namaz jutros je klanjan širom Muftijstva goraždanskog, na 66 mjesta, a centralna bajramska svečanost upriličena je u Šudžaudinovoj džamiji u Rogatici, gdje je bajram-namaz predvodio i hutbu održao muftija goraždanski Remzija ef. Pitić.

Stotine vjernika klanjalo je bajram-namaz u najvećoj goraždanskoj džamiji Kajseriji koja je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, kao i harem džamije smještene na samoj obali Drine. Bajram-namaz predvodio je imam džamije Rasim ef Džafić.

Na području Muftijstva goraždanskog bit će obilježen i drugi dan Ramazanskog bajrama - Dan šehida. Obilježavanje će početi na centralnom spomen-obilježju braniocima BPK Goražde, a potom nastaviti obilaskom mezarja Glamoč, Omeđak, Baćci i Kolijevke. Nakon podne-namaza u Sinan-begovoj džamiji u Goraždu hatma dovu pred duše šehida proučit će imami, vjeroučitelji, polaznici mektebske pouke, članovi Mreže mladih te Odjel za brak i džematlije.

federalna.ba/agencije

Bajram namaz Mostar