videoprilog Đenite Huseinbegović (Dnevnik 2)

Ukidanje viza najavljeno, nove muke za bh. političare

Je li na pomolu nova američka diplomatska ofanziva na BiH? Upućeni tvrde, posljednja imenovanja američke administracije, koja se odnose kako na Zapadni Balkan tako i na BiH, jasan su pokazatelj. Nešto se dešava! Tvrde kako se na ovo, zapravo, dugo čekalo. Gotovo od završetka rata u našoj zemlji nije bilo ovako. Amerika poručuje - tu smo!

Interesi SAD-a na Zapadnom Balkanu, odnosno u BiH ponovo su aktuelna priča. Potaklo ju je imenovanje Matthewa Palmera na poziciju izaslanika za izborne reforme u BiH. A ovo su vrlo brzo pratila i nova imenovanja. Zapečaćena su nominacijom Jamesa O’Briena za koordinatora politike sankcija State Departmenta te ranije Gabriela Escobara za novog izaslanika za Zapadni Balkan, te Michaela Murphyja kao novog američkog ambasadora u našoj zemlji. On je već u prvom obraćanju pred američkim Senatom najavio sankcije bh. političarima. Ovo je potvrđeno i iz Ambasade SAD-a u našoj zemlji.

Ambasada SAD: Korumpirani pojedinci trebaju snositi odgovornost

Ambasador SAD-a u BiH Eric Nelson sastao se 4. oktobra sa ambasadorima i drugim predstavnicima ambasada Austrije, Njemačke, Italije, Nizozemske, Švedske i Velike Britanije kako bi diskutovali o sredstvima, metodama i najboljim primjerima iz prakse koji će obezbijediti da korumpirani poje...

“Posvećenost Ambasade SAD-a tome da korumpirani pojedinci snose odgovornost za svoja djela ogleda se i u poduzimanju novih koraka u smislu poništavanja postojećih ili odbijanja izdavanja novih viza, kako poslovnih tako i turističkih, za putovanja u Sjedinjene Države onim pojedincima koji su umiješani u korupciju”.

A ukupno je na crnoj listi 110 imena. I razloga je više. Korupcija najaktuelnija, ali tu su i ratni zločini, terorizam i mnogi drugi. Najave da će lista biti i proširena jasan su pokazatelj da je američka administracija odlučna da stavi tačku na ove probleme u BiH. Neće biti izdavane vize, poslovne ili turističke, bilo kome ko ima veze za koruptivnim radnjama.

“Svi mogu doći na taj spisak. Nisam u poziciji iz razloga privatnosti da govorim o brojevima ili imenima, ali je veoma važno da govorimo o tome kako povećavamo i jačamo naše procedure da bismo odbranili SAD od potencijalnih korumpiranih pojedinaca i da zaštitimo BiH i pomognemo u borbi protiv korupcije koja podriva njena nastojanja”, kazao je američki ambasador u BiH Eric Nelson.

Ove najave i hitna imenovanja za poznavatelje prilika dokaz su mogućeg zaokreta u dosadašnjoj politici SAD-a prema BiH. No, sa riječi treba prijeći na djela.

“Možemo očekivati da dođe do svojevrsne promjene načina ophođenja sa određenim političkim akterima u BiH, mada sam ja uvijek radije oprezan u takvim projekcijama i radije bih sačekao da vidim kako će kada bude stupio na dužnost novi američki ambasador prije nego sto ocijenimo ili uopće možemo govoriti o tome da li se radi o nekom novom ili drugačijem pristupu”, kaže politički analitičar Adnan Huskić.

Za tačan pristup morat ćemo sačekati zvanično imenovanje novog ambasadora. Za sada znamo da će sankcija biti. I da će ih podržati i Velika Britanija. A lista sankcionisanih bi vrlo brzo mogla biti  objavljena.

“Sudeći po dinamizmu i u Washingtnonu vrlo je moguće da se sankcije objave i da mi vidimo neka od tih imena sada. Da li će to biti odjednom nekoliko stotina imena, kao što je kao što je urađeno u nekoliko karipskih zemalja, vidjet ćemo, ili će oni ići sukcesivno. Moguće je da budemo iznenađeni i brzinom i brojem i sastavom ljudi, jer neće biti samo ljudi na toj listi, bit će i firme, državna preduzeća... Bit će tu svega”, kaže Sead Numanović, urednik portala Politicki.ba.

Posebno je simptomatičan i izbor američke administracije. Naime, riječ je o pojedincima koji veoma dobro poznaju situaciju na Zapadnom Balkanu i u Bosni i Hercegovini. Murphy je bio dugodišnji politički savjetnik u američkoj ambasadi. Escobar je bio šef OHR-a prije 20 godina dok se Dodik i saradnici nisu bavili destruktivnom politikom. O’Brien je obavljao nekoliko funkcija, među kojima je i ona predsjedničkog izaslanika za Balkan. Upravo se on smatra ključnim američkim čovjekom u sastavljanju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Izbor i imena već su podijelili bh. javnost - na nadu i strah od posljedica.

federalna.ba

sankcije Crna lista