Mnoga djeca rođena su na kredit
Prošle godine je uz pomoć postupka potpomognute oplodnje rođeno 289 djece. Jedan ovakav postupak košta između 8 i 10 hiljada maraka. Mnoga od ove djece rođena su na kredit. No, oni koji boluju od steriliteta u Federaciji na korak su do pristupa besplatnim uslugama. Pravo refundiranja troškova pet postupaka iz Fonda solidarnosti će imati žene do 42 navršene godine života u bračnoj ili vanbračnoj zajednici. Odlučili su tako na posljednjoj sjednici zastupnici u Parlamentu, a na prijedlog Vlade Federacije. Hoće li isto učiniti i delegati u Domu naroda FBiH?
Uprkos želji, nisu svi parovi u mogućnosti dobiti potomstvo. Medicinski potpomognuta oplodnja za njih je jedina nada. Partneri su do sada dugotrajan i delikatan proces uglavnom sami finansirali.
“Jedan postupak vantjelesne oplodnje košta između 8 i 10 hiljada KM, u zavisnosti od toga kako tijelo reaguje na sam proces. Zavod refundira 4 hiljade KM. To nije plaćen postupak, to je djelimična pomoć”, ističe aktivistica Indiana Husić-Šabanović. Dodaje kako poreski obveznici izdvajaju sredstva za zdravstveno, ali da je strašno to što se ulaže novac u Fond, a nema mogućnosti bilo šta zauzvrat dobiti.
Zbog velikih troškova mnogi parovi su bili primorani odustati od borbe za potomstvo. 15 posto ima ovaj problem. Razočarenja i odustajanje su sastavni dio terapijskog procesa.
Husić-Šabanović priča: “Naš put je počeo 2006., a završen je 2013. godine, kada smo postali roditelji blizanaca. Mi smo svoju djecu otplaćivali do 5. godine i od 5. rođendana zvanično su naši, ne pripadaju nikakvim bankama”.
“Tragično je da država do sada nije vodila računa kako bi imala više djece, kako bi pomagala u bračnoj neplodnosti - jer to je bolest”, kaže ginekolog Senad Mehmedbašić.
Ishod u liječenju neplodnosti parova do sada je u mnogome zavisio od mjesta u kojima žive, zbog čega su mnogi bili diskriminisani. Od sada će oni koji se bore za potomstvo imati iste mogućnosti.
Pomoćnica ministra zdravstva FBiH Marina Beara navodi kako finansiranje više nije iz sredstava zdravstvenog osiguranja na nivou kantona nego nego iz sredstava budžeta na godišnjem nivou.
Nije bilo suprostavljenih kada su se u Zastupničkom domu usvajale ove izmjene. Je li zbog toga što su svjesni da je ovo izborna godina ili da nam odavno prijeti bijela kuga?
Kako kaže Adnan Efendić, šef Kluba SDA u Zastupničkom domu FBiH, cilj je da se na nivou Federacije ujednači pravo i mogućnost svih porodica - svake godine je planirano po 10 miliona.
“Mi imamo najrigidniji zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji u Evropi - sve medicinske metode nisu dostupne građanima BiH zbog zakona koji je takav kakav jeste”, pojašnjava Elvir Karajbić, SDP-ov zastupnik u Parlamentu FBiH.
Potrebno, ali nedovoljno.
“Vlada sad za ovo daje 10 miliona, ali Vlada bi trebala dati 120 miliona svake godine - i moja Vlada, gdje sam ja vlast, i ona gdje nisam i u ono vrijeme kad je bio SDP”, poručuje dopredsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Mladen Bošković (HDZ BiH).
Fond zdravstvenog osiguranja RS-a od 2018. finansira tri pokušaja vantjelesne oplodnje u potpunosti ili djelimično, zavisno od dobi žene. Ako i delegati u Federalnom parlamentu usvoje izmjene Zakona, primjena će početi od naredne godine. Posljedice čekanja na ovakav zakonski okvir do sada nisu samo zdravstvene.
“Oni vam kažu: Hvala vam lijepo što ste nam pomogli, mi odlazimo u Njemačku - pa smo ovo uradili da znamo kako ćemo se postaviti kad odemo”, objašnjava na kraju doktor Mehmedbašić.
federalna.ba