Mještani uz ivicu kopa: Kuće pucaju, a naknade još nisu isplaćene
Koliko vrijedi porodični dom i šta kada zbog javnog interesa morate napustiti kuću, a godinama čekate da vam bude isplaćena naknada? Dok se površinski kop Rudnika i termoelektrane Ugljevik širi, dio mještana tvrdi da i dalje živi u neizvjesnosti – neki uz samu ivicu kopa, a neki u alternativnom smještaju. Zašto eksproprijacija nije završena, ko snosi odgovornost i zašto nisu ispoštovani rokovi?
Rokovi bez pomaka
Juli je na pragu. Bio je to rok koji se mjesecima spominjao na sastancima i protestima mještana Starog Ugljevika. Do početka ljeta, kako su očekivali, trebalo je riješiti najveće probleme – završiti novi put, unaprijediti vodosnabdijevanje i ubrzati eksproprijaciju. Danas je slika drugačija.
Predstavnik mještana Starog Ugljevika Miladin Radovanović kaže da ključni problemi nisu riješeni.
"Približava se 1. juli, a put je i dalje katastrofalan. Što se tiče vodovoda, bazen još nije napravljen. Pijemo vodu za koju niko neće da garantuje ispravnost. Već četiri mjeseca ovdje rade bageri 24 sata dnevno. Ne može se živjeti. Kuće koje su od 100 do 200 metara udaljene od kopa više nisu pogodne za život, ljudi ne mogu ni spavati, a objekti pucaju", rekao je Radovanović.
Mještanin Starog Ugljevika Miko Jovanović ističe da se svakodnevni život dodatno otežava.
"Rade šta god hoće. Ne mogu da shvatim da to može trajati unedogled. Nemamo ni kuda proći, a često ostajemo i bez vode. Šta da radimo, ne znam", kazao je Jovanović.
Naknade čekaju sudski epilog
Oni koji su napustili svoje domove, još čekaju završetak eksproprijacije i isplatu naknade za imovinu. Pravni zastupnik dijela mještana Duško Tomić tvrdi da ugovorene obaveze nisu ispunjene.
"Prevareni smo. Kada kažem 'mi', mislim na svoje klijente. Pogledajte odgovor na našu tužbu za isplatu novca. Do danas sredstva nisu isplaćena u cijelosti, prekršeni su svi ugovori i zato smo podnijeli tužbu kako bi se naknade isplatile sudskim putem. Prvu presudu Osnovnog suda u Bijeljini očekujemo 1. jula", izjavio je Tomić.
Iz Rudnika i termoelektrane Ugljevik podsjećaju da se postupak eksproprijacije na području Ugljevika provodi od 1976. godine, u skladu sa širenjem rudarskih radova. Kako navode, aktuelnim postupkom obuhvaćena je 21 porodica.
"Naknade za eksproprisanu imovinu nisu isplaćene svima. S pojedinim strankama postignut je sporazum pred organom uprave, pri čemu za neke rok za isplatu još nije dospio. Postoje i slučajevi u kojima je u toku sudski postupak, jer strane nisu postigle dogovor o visini naknade", naveli su iz RiTE-a Ugljevik.
RiTE ide u privatizaciju?
Finansijski problemi Rudnika i termoelektrane Ugljevik dodatno opterećuju poslovanje ovog preduzeća. U toku je, kako navode sagovornici, emisija obveznica u vrijednosti od 26 miliona konvertibilnih maraka, a prikupljena sredstva, prema dostupnim informacijama, namijenjena su izmirenju ranije nastalih obaveza i dugovanja. Pravo preče kupovine obveznica ima Elektroprivreda RS-a.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS-a Slaviša Marković smatra da postoji mogućnost da se u postupak uključi privatni kapital.
"U slučaju da Elektroprivreda ne kupi navedeni iznos obveznica, one će biti ponuđene na tržištu i moći će ih kupiti bilo koje treće lice. Mislim da će Elektroprivreda vjerovatno propustiti taj rok, koji ističe ovih dana, te da bi se moglo pojaviti treće lice, poput Pavgorda, za koji smatram da je blizak vlasti. Vidjeli smo da su preduzeća koja je kupovao kroz privatizaciju uglavnom završavala pred stečajem i da nijedno nije nastavilo normalno poslovanje. Smatram da bi se mogao pojaviti kao svojevrsni spasitelj Termoelektrane Ugljevik, kupiti ovu emisiju obveznica, a potom kroz otkup potraživanja ući u vlasničku strukturu. Time bi se otvorio postepen proces privatizacije Termoelektrane Ugljevik", rekao je Marković.
Slične tvrdnje iznio je i Tomić.
"Imam informaciju da se trojica veoma bogatih ljudi iz oba entiteta pripremaju da otkupe ovo i pretvore ga u privatnu imovinu", kazao je Tomić.
Mještani i dalje čekaju
I dok se govori o milionima, obveznicama i budućnosti Rudnika i termoelektrane Ugljevik, dio mještana još čeka ono što im je obećano mnogo ranije, da budu obeštećeni i trajno zbrinuti.
Hoće li taj epilog donijeti sudovi, institucije ili novi dogovor, za sada je teško predvidjeti. Do tada, za ljude koji godinama žive između klizišta, sudova i neispunjenih obećanja, svaki novi rok znači i novu neizvjesnost.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.