Ministarstvo privrede ZDK i Privredna komora ZDK u kampanji 'Kupujmo domaće - jačajmo BiH'
Ministarstvo privrede Zeničko-dobojskog kantona i Privredna komora ZDK-a potpisali su danas ugovor o realizaciji 10-mjesečne kampanje „Kupujmo domaće – jačajmo Bosnu i Hercegovinu“, u sklopu koje će se promovirati proizvodnja i proizvodi kompanija iz tog kantona.
Kako je istakao resorni ministar privrede tog kantona Samir Šibonjić, na ovu su ideju došli u razgovorima s privrednicima te nakon analize kupovine proizvoda na tržištu tog kantona i BiH.
- Vidjeli smo da je, zaista, potrebno da se institucionalno uključi. Ovo je prvi put da se neko institucionalno uključi u ovu kampanju, a do sada su kampanje ovog tipa vođene od strane udruženja građana. Znamo da je ovo jako kompleksno, teško i da samo firme, bez podrške države i vlasti, ne mogu voditi kampanje ovog tipa - istakao je Šibonjić.
Sveobuhvatrna kampanja, smatra on, doprinjeti će povećanju konkurentnosti privrede tog kantona, kako u BiH tako i u inostranstvu, ali i povećanju broja zaposlenih.
- Naše se firme susreću s raznim izazovima. Posebno, na početku godine, imali smo niz odluka koje su zasigurno negativno uticale na poslovanje malih- najmanjih preduzeća, a mi posebnu empatiju gradimo prema njima. Ovdje je jasan cilj- da što veći broj građana dobije našu poruku. Da, kada kupujemo proizvode, da se odlučujemo za proizvode koji su proizvedeni u našoj domovini, BiH. Na taj način zasigurno jačamo našu domovinu BiH. Naš se patriotizam ogleda u našim frižiderima - poručio je Šibonjić, koji je dodao kako pogledom u vlastiti frižider možemo se uvjeriti i koliko volimo svoju domovinu.
Najavio je kako će posebna ciljna grupa kampanje biti djeca predškolske i školske dobi, koja će, u budućnosti, uticati na promjenu odnosa prema kupovini domaćih proizvoda te učiniti našu domovinu boljim mjestom za život. Podršku u dijelu kampanje prema školarcima pružat će, najavio je, i Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK.
Predsjednica PK ZDK-a Diana Babić najavila je kako kampanja, mada je percepcija takva, neće biti samo usmjerena na promociju prehrambenih proizvoda.
- Mi smo to zamislili da promoviramo sve domaće proizvođače, najprije sa ZDK- njihove proizvode i potencijale. Upravo smo zbog toga planirali i izradu videa, panel diskusije i na sajmu ZEPS- pod nazivom „Kupujmo domaće – gradimo BiH“, gdje ćemo, sigurna sam, okupiti paneliste koji su dovoljno referentni da govore o toj temi. Nastojat ćemo promovirati što više proizvoda i kompanija - kazala je Babić, koja je istakla kako su, još prije današnjeg potpisa ugovora, kompanije iz tog kantona obavijestili i aktivnostima koje planiraju realizirati. Nadaju se, dodala je, pozitivnim refleksijama i od strane privrednika.
Fena/federalna.ba