Minimalna plata 1.000 KM – podrška sindikata, upozorenje poslodavaca
Minimalna plata u 2025. godini u Federaciji će iznositi neto 1.000 KM. U taj iznos ne ulaze druge naknade. Za ovakvu odluku su bili predstavnici Sindikata i Vlade. Treći partner u Ekonomsko-socijalnom vijeću, poslodavci - upozoravaju da je odluka rizična, a njena primjena upitna.
Oni koji su primali minimalnu platu od 619 maraka u Federaciji od Nove godine imat će uvećane. Sindikat je odavno zahtijevao povećanje minimalne plate na 1.000 KM, poslodavci se protivili, a Vlada odlučila.
“Odlukom je propisano da se najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine utvrđuje u neto iznosu od 1.000 KM. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Službenim novinama Federacije”, saopćeno je iz Vlade FBiH.
“Bez obzira na žestoka protivljenja određenih interesnih struktura o najnižoj plati od od 1.000 KM, Vlada je usvojila odluku. To znači da nijedan radnik u Federaciji neće moći imati manju platu od 1.000 KM”, istakao je Selvedin Šatorović, predsjednik SSSBiH.
Minimalnom platom od 1.000 KM nisu obuhvaćeni topli obrok, regres i naknada za prevoz. Ono što je bio minimum za poboljšanje standarda radnika, predstavnicima sindikata i Vladi, za trećeg socijalnog partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću je rizična odluka sa upitnom primjenom koja može izazvati kolaps.
“Prijedlog na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća o najnižoj plati u FBiH koja iznosi 1.000 KM nije dobio saglasnost svih socijalnih partner i zaključujem da današnja sjednica nije bila prioduktivna”, poručio je Safudin Čengić, predsjednik ESV-a FBiH.
“Ukoliko imate informaciju da je potrošačka korpa 3.100 KM, 1.000 KM nije dovoljno, ali je snažan impuls dogovorima i daljim pregovorima za povećanje primanja”, navo je Šatorović.
Osim problematične primjene, poslodavci smatraju da je ovo potvrda donošenja odluka bez dogovora svih partnera u Ekonomsko-socijalnom vijeću. A odluka dolazi i bez fiskalne reforme. S pitanjem hoće li sistem podnijeti.
“Dobili smo obavijest o prijedlogu da se ide s minimalnom platom od 1.000 KM, protiv čega su nakon pauze i konsultacija bili poslodavci, svjesni da su ovo visoki standardi i da ih u postojećim uslovima nije moguće ispoštovati. Imamo probleme ne samo u osiguranju plata, bilo da su minimalne ili ne, već i u osiguranju naknada koje se baziraju na prosječnim platama u obrtima itd., što su nove stotine miliona konvertibilnih maraka”, upozorava Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.
Šatorović kaže kako očekuje da će Vlada FBiH “odgovorno naći rješenja za eventualno one poslodavce kojima će ova odluka biti teret prilikom poslovanja”.
Sindikat očekuje da će i ostale plate u novoj godini biti povećane, a set fiskalnih zakona kao i Zakon o minimalnoj plati podržani u Federalnom parlamentu. Obećanja koja se plasiraju već dvije godine. I dok se oni nadaju, poslodavci odavno upozoravaju na posljedice ovakve odluke – otpuštanja. Hoćemo li u 2025. godini uz povećan minimalac dobiti i povećan broj nezaposlenih u Federaciji BiH?
Odluka Vlade stigla je na kraju godine i bez fiskalne reforme. Javnost i poslodavce Vlada je obavijestila saopštenjem nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća na kojoj nije bilo saglasnosti za potez Vlade. Vlast se potezom pohvalila. Pitanje je kako provesti odluku bez poznavanja svih njenih detalja i otpuštanja radnika.
Vanredno zasjeda Udruženja poslodavaca Federacije. Podsjećamo, vlast i privrednici su ranije bili saglasni da je ključni uslov za povećanje minimalne plate fiskalno rasterećenje privrede, i to prije samog povećanja minimalne plate.
federalna.ba