Minimalac od 1.000 KM ostaje - Vlada progovorila, pojasnila i iskritizirala
Povlačanje nema, minimalna plaća od 1.000 KM ostaje. Ukratko, poruka je Kolegija Federalne vlade na čelu s premijerom Nerminom Nikšićem. Prvi je ovo korak ka rješavanju statusa potplaćenih radnika u Federaciji. No, mišljenje javnosti je i dalje podijeljeno. Odluka kao niti jedna do sada je napravila neviđenu polarizaciju. No, iz Vlade poručuju da do masovnih otpuštanja neće doći. Vlada je spremna pomoći obrtima i malim biznisima, ali i poslodavcima koji nakon rasta minimalih planiraju i linearno povećanje ostalih plaća. Mjere pomoći su, navode, već spremne.
Minimalac od 1.000 KM ostaje, povlačenja odluke neće biti. Poručuje to premijer Nermin Nikšić. Vlada je partner i ne vodi rat ni protiv koga, a do masovnih otpuštanja radnika, uvjerava, neće doći.
“Kritike dijela poslodavaca možda su očekivane, ali strahovi o bankrotima i otkazima mislim da su prilično neutemeljeni. Ova odluka je donesena i tu povratka nema. Minimalna plata u Federaciji je hiljadu maraka”, kazao je Nikšić.
"Ovdje se htjelo na za nijansu primjereniji pijedestal staviti radnika, radnika i radništvo. Uvijek u toj istoj rečenici mora biti i poslodavac. Nije ova vlada neprijatelj poslodavaca. Ovo je vraćanje digniteta, dostojanstva radniku, na kojem počiva cijela ova priča", poručio je ministar finansija i trezora FBiH Toni Kraljević (HDZBiH).
Odbacuje navode da će budžet Federacije ostvariti dobit od preko 866 miliona maraka. Prihodi hoće rasti, ali na bazi analize Porezne uprave Federacije, ne više od 486 miliona maraka. Najveći dio sredstava će, pojašnjava, završiti na računima fondova penzijskog i zdravstvenog osiguranja, dio u Fondu solidarnosti, a dio na računima nižih nivoa vlasti. Iz Vlade poručuju da je spreman i paket pomoći obrtima i malim biznisa, ali i poslodavcima koji planiraju linerano povećanje plate ostalim radnicima.
“Tamo za šta zaista utvrdimo da ti ljudi ne mogu, njima ćemo pomoći. Dat ćemo im podršku, pomoć i subvenciju, da ne osjete tu razliku”, istakao je Nikšić.
“Mala privreda u Federaciji nema razloga da se brine. Dio koji je premijer spominjao odnosi se na referentnu prethodnu platu iz protekle godine, i on neće biti diran, kao što je tekstil koža i svi niskoakumulativni. To su vlasnici obrta, a njihovi zaposleni i zaposleni u malim i mikro preduzećima, a to je oko 140.000, bit će obuhvaćeni subvencijama onog momenta kad se usvoji budžet”, poručio je Vojin Mijatović, ministar razvoja poduzetništva i obrta FBiH (SDP).
U Vladi su analizirali dobit realnog sektora u posljednjih nekoliko godina. U 2023. godinu ona je iznosila 5 milijardi i 400 miliona. No rast dobiti, smatraju, nije pratio rast minimalne plate. Pitaju se kako je moguće da direktor kompanije koja je imala dobit od 75 miliona ima platu od 651 marku. No, nameće se pitanje je li ovaj podatak dovoljan indikator Poreznoj upravi za djelovanje i zašto se o isplati u koverti priča tako mnogo, a na prevenciji radi tako malo.
“Jako je teško dobiti informacije koji porezni obveznici isplaćuju plate u kovertama. Međutim, Porezna uprava provodi kontinuirano inspekcijske nadzora po prijavama koje zaprimimo od radnika i imamo u ovom momentu veliki broj kontrola”, istakao je Admir Omerbašić, rukovodilaca Porezne uprave FBiH.
Iz Vlade odbacuju navode da svojim odlukama vlast nastoji pogodovati ekonomiji bh. entiteta RS i da će doći do odliva kapitala u ovaj dio države.
“Mogu da prijave poslovanje u RS-u. Ali svaki radnik koji radi u Federaciji mora biti prijavljen u Federaciji. Mogu iseliti pogon u Lukavicu, to je njihovo pravo”, poručio je Nikšić.
“Sva ova drama koju neko, očigledno, namjerno diže u Federaciji da hoćemo da uništimo privredu, da je hoćemo preseliti u RS, iako nema zakonskih uporišta, zapravo je sadržana u ovih pet rečenica koje je premijer rekao: 75 miliona dobiti i prijavljena plata od 650 maraka”, dodao je Mijatović.
Navode, odluci o povećanju minimalne plate prethodile su višednevne analize i ona nije donesena preko noći. Iako je Odluka usvojena jednoglasno, dani iz nas pokazali su da se mišljenja koalicionih partnera u Federalnoj vladi, kada se radi o ovom pitanju, razilaze.
“Svako ima pravo na svoje mišljenje, svako ima pravo da lobira, da bude izlobiran od nekoga da radi, a mi ćemo voditi Vladu, ova trojica ljudi, kao kolegij, dok smo tu”, zaključio je Nikšić.
Inače, prema podacima Porezne uprave Federacije u prošloj godini platu manju od 619 maraka primalo je više od 12 hiljada radnika. Najviše radnika, njih skoro 94 hiljade primalo je platu u rasponu od 620 do 700 maraka, a ukupno je platu manju od hiljadu maraka primalo 187.690 radnika.
federalna.ba