Mešković: Stanovništvo je potrebno pripremiti na katastrofe

Nakon katastrofalnog zemljotres koji je danas potresao Hrvatsku, ali se osjetio i u cijeloj regiji, u Federaciji danas smo razgovarali sa profesorom na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli Amirom Meškovićem.

Posljednjih nekoliko mjeseci područje oko Zagreba je naročito seizmološki aktivno, a profesor ističe kako smo definitivno postali trusno područje. "Mi smo 50-ih, 60-ih, 70-ih imali značajne potrese u Skoplju, Baru, Banja Luci. Ovo u Zagrebu je očigledno nastavak procesa. Kod zemljotresa se uglavnom radi o subdukciji tektonskih ploča, razmicanju, smicanju itd. Ovdje je očito epicentar, odnosno hipocentar bio u Petrinji, ali tresla se uglavnom centralna Evropa, Austrija, Češka, dakle zatalasana je centralna tektonska evropska ploča, i mi smo u velikom dijelu BiH osjetili potres."

Zemljotres je pojava koja se teško može predvidjeti, ali je poželjno da se statistički prati. 

"Do velikih posljedica rušenja dolazi posebno kod slabije kvalitetne gradnje, a rješenje je svakako kvalitetna gradnja sa armiranim betonima. Vidite da su sve stare zgrade podložne, u Zagrebu one koje su građene za vrijeme Austro-ugarske koliko su srušene, u Petrinji, potresi u Turskoj, u Iranu kad se dešavaju, to je uglavnom slaba gradnja. Kod nas u BiH ima tako loše, slabo građenih zgrada, kuća, objekata, tako da i ovdje prijeti velika opasnost. U tom smislu bi trebalo stanovništvo pripremati na katastrofe kroz Civilnu zaštitu, kroz mjesne zajednice, općine. Jer vidite kad stanovništvo nije spremno na ovakve događaje, onda dolaze i katastrofe, pogibije, ruševine itd."

Profesor ističe kako je priprema stanovništva najvažnija, moraju biti informirani i obučeni kako bi se smanjila panika zbog koje najčešče i dolazi do nesreća i ozljeda.

"Kod nas sve to slabo funkcionira, tek kad se neke stvari dese svi bi pričali o tome i kritikovali."

Kada je riječ o novogradnji, Mešković navodi da je bitno da projekat bude kvalitetan, izvođač odgovoran, ali je presudan nadzorni organ. Gradnje bi morale biti provjeravane jer "u slučaju da izvođači ostave dio novca kako bi napravili određene uštede na nekim projektima to može biti jako opasno."

Za kraj profesor navodi da su istraživanja pokazala da se mnogo ljudi spasilo ukoliko se sklonilo u štokove vrata, pod nosive stubove, na stubišta.

"Zbog toga je važna edukacija stanovništva, kako bi znali šta raditi, kako ostati pribran, kako se spasiti, kako pružiti prvu pomoć."

federalna.ba

Amir Mešković
Amir Mešković zemljotresi
0 30.06.2022 17:32