Mešković: Potresa će biti još, treba ostati pribran

I danas je podrhtavalo tlo u našoj zemlji. Zemljotres jačine 4,8 stepeni po Richteru osjetio se širom Bosne i Hercegovine. Epicentar zemljotresa je 10 kilometara od Širokom Brijega na dubini pet kilometara. U posljednje vrijeme zemljotresi u našoj zemlji su sve učestaliji.

Geolog profesor Amir Mešković kaže da živimo na prostoru koji je u geološkoj historiji već dugo pod pritiskom velike afričke tektonske ploče.

"Ovo je jedna od velikih ploča koja na potezu od Grčke preko Albanije, Crne Gore, BiH pa sve preko Dinarida i do Alpa, na tom potezu vrši permanentan pritisak. Važno je napomenuti da postoji još jedna ploča, manja, koja se otkinula od velike afričke ploče i koja također vrši pritisak u sjevernom dijelu Jadrana. I pod takvim pritiscima tektonskih ploča u zemljinoj kori dolazi do čestih subdukcija, do lomova čvrstog stijenskog materijala. I sva ta mjesta u Zemljinoj kori su uglavnom zemljotresi male dubine. Svako takvo žarište, lom u Zemljinoj kori se naziva hipocentar. Dakle, imamo jedan prostor koji je stalno pod pritiskom i dolazi do lomova. Takvih će potresa biti još, samo nam treba poželjeti sreću da to ne budu veliki potresi."

Ističe da stanovništvo ne treba da ima paniku.

"Treba se educirati. Zemljotresi se zapravo ne mogu predvidjeti, to je ono što je najopasnije za stanovništvo. Ako vas zemljotres zadesi na otvorenom to je dobro, ako ste negdje u visokim spratnicama to je problem i tada treba tražiti nosive elemente gdje se može skloniti. Istražvanja su pokazala da su se ljudi vrlo često spašavali u štokovima vrata. U svim tim momentima treba biti pribran, ne treba panično djelovati. Dakle paniku svesti na minimum, prije toga educirati se."

federalna.ba

Amir Mešković zemljotresi