Merkel: Srbija postigla niz rezultata, ali predstoji dug put do EU
(Izvor: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Merkel: Srbija postigla niz rezultata, ali predstoji dug put do EU

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas u Beogradu da je Srbija postigla niz rezultata u reformama, ali da i njoj i cijelom regionu predstoji dug put do članstva u EU.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, poslije sastanka, Merkel je rekla da joj je "drago da čuje da se Srbija intenzivno bavi reformama pravosuđa".

"Znam da je percepcija da proces evropskih integracija teče sporo i da evropska strana postavlja nove zahtjeve, ali vidimo niz rezultata i vidimo napredak. Pažljivo se gleda da se postavljaju isti uslovi svim državama Zapadnog Balkana", kazala je Merkel.

Navela je da EU ima "veliki geostrateški inetres" da sve zemlje Zapadnog Balkana budu primljene u EU i ukazala na mogućnost "utjecaja iz drugih područja" ako Unija ne djeluje dovoljno brzo u nekim situacijama.

Ona je ohrabrila Srbiju "da ide dalje ka pravnoj državi, ka pluralnom društvu" i dodala da "ekonomski uspjesi treba da budu pokazatelj da je članstvo u EU cilj koji se isplati".

Merkel je rekla da su Srbija i Njemačka "blisko povezane" i dodala da su odnosi u ekonomiji i kulturi "davno uspostavljeni".

Navela je da je tokom godina saradnje sa Vučićem sa njim uspostavila "odnos punog povjerenja".

"Naše odnose odlikuje iskrenost u razgovorima i sposobnost da se druga strana sasluša. Upoznala sam Vučića kao osobu koja ne daje lažna obećanja nego uvijek pokušava da sprovede ono što je obećao", kazala je njemačka kancelarka.

'Kosovsko pitanje' mora biti zatvoreno prije ulaska Srbije u EU

Njemačka kancelarka izjavila je da 'kosovsko pitanje' mora biti zatvoreno prije ulaska Srbije u EU, ali da prije toga treba da budu riješena sva druga otvorena pitanja u procesu evropskih integracija.

Upitana da li je priznavanje Kosova uslov za članstvo Srbije u EU, Merkel je rekla da će "neka pitanja biti riješena na kraju procesa" evropskih integracija Srbije.

"To (kosovsko) pitanje se mora riješiti da bi države članice Unije potvrdno odgovorile o pristupanju (Srbije) EU. Ali nema smisla razgovarati o kraju tog procesa prije nego što se riješe drugi problemi. Ja sam za pragmatičan pristup, to pitanje neće nestati, ono se mora rješavati, ali ja sam za mapu puta, gdje se prvo rješavaju sva druga pitanja", kazala je Merkel.

Ona je navela da EU mora da ima "mnogo razumijevanja za konflikte koje je potrebno prevazići" i ukazala da je i Njemačkoj bilo potrebno "dugo vremena kada je riječ o jedinstvu i priznavanju granica i sličnim pitanjima".

Berlinskim procesom se povećava povezanost u regionu

"U okviru posjete regiji sutra ću biti u Albaniji gdje ću se sastati sa premijerima drugih država regiona. Važnu ulogu u vezi sa približavanjem Evropskoj uniji igra i proces koji smo započeli 2014. godine, a to je Berlinski proces. Drago mi je da vidim određene rezultate u tom smislu", rekla je Merkel te dodala:

"Berlinski proces nikako ne treba zamijeniti proces pristupanja nego povezivati različita područja i zemlje Balkana."

Dodala je da je s Vučićem razgovarala i o Kosovu i Bosni i Hercegovini, ne navodeći više detalja.

"Vjerujem da iskrenost u našim razgovorima i sposobnost da druga strana sluša i da se na osnovu toga razviju konkretni koraci. Ohrabruje nas da vidimo da se ide dalje prema pravnoj državi. Ekonomski uspjesi bi također trebali biti podstrek da je članstvo u EU cilj koji treba biti ostvaren", naglasila je kancelarka.

Napomenula je da u EU postoje različita stajališta o spremnosti da se prime nove zemlje članice.

"Mi znamo da postoji izvjesna zabrinutost što se tiče funkcionalnosti EU, zbog čega je i predsjednik Francuske pokrenuo određene reforme. Ipak, drago mi je čuti da se Srbija intenzivno bavi reformama pravosuđa. Znam da nekada postoji percepcija da taj poces ide sporo da evropska strana smišlja neke nove zahtjeve, ali vidimo niz rezultata i vidimo napredak. Berlinskim procesom se povećava povezanost u regionu, što sigurno pomaže i proces pristupanja u EU. Zemlje članice također moraju imati na umu da imamo veliki geostrateški interes da se sve ove zemlje prime u Evropsku uniju. Postoje i utjecaji drugih područja svijeta, stoga mi moramo imati na umu koliko je važan taj geostrateški interes približavanja regiona Evropskoj uniji", istakla je Merkel.

Poručila je da će se i budući kancelari u Njemačkoj zalagati za procese na Zapadnom Balkanu, uključujući i Berlinski proces.

"Berlinski proces blisko prate i u Evropskoj komisiji. Bez nje ne bismo ga mogli sprovoditi. Optimista sam da će se Berlinski proces nastaviti", navela je Merkel.

Berlinski proces je inicijativa Evropske unije i njenih članica sa ciljem unapređenja saradnje zemalja regiona Zapadnog Balkana i jačanja njegove evropske perspektive. Proces je zamišljen kao četvorogodišnja serija sastanaka premijera, ministara, civilnog društva i poslovnih zajednica Zapadnog Balkana u oblastima ekonomske saradnje, održivog rasta, bilateralnih odnosa i regionalnog pomirenja.

Vučić: S njemačkom kancelarkom razgovarano i o vladavini prava u Srbiji

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u Beogradu da je sa njemačkom kancelarkom imao otvorene i konkretne razgovore o evropskim integracijama Srbije, njenom ekonomskom razvoju i vladavini prava, i o dijalogu sa Prištinom.

Vučić je na zajedničkoj konferenciji za novinare ponovo zahvalio kancelarki na svemu što su ona i njena vlada uradila za Srbiju i naveo da je sa njom razgovarao i o regionalnim pitanjima i vladavini prava u Srbiji.

"Predao sam i novi izvještaj o svemu onome sto je Vlada Srbije po tom pitanju uradila, takođe ukazujući na činjenicu da znamo da još mnogo toga moramo da uradimo i da su stvari daleko od idealnih, i da smo posvećeni i ustavnoj reformi i reformi pravosuđa i reformi medijskog i kompletnog političkog sektora", rekao je on.

Vučić je rekao i da je lično ponosan što može da bude domaćin Merkel u Beogradu, na kraju njenog mandata.

"Želim da izrazim ogromno zadovoljstvo i zahvalnost što je njemačka kancelarka u Beogradu, to je za našu zemlju ogroman čast i lično sam ponosan što poslije mnogo godina saradnje imam priliku da budem jedan od domaćina koji ju je dočekao na kraju mandata", rekao je Vučić.

On je rekao i da je, tokom razgovora o evropskom putu Srbije, sa Merkel razgovorao i o dijalogu s Prištinom i odnosima sa Briselom.

"Rekao sam da je Srbija veoma posvećena dijalogu, da smatra da zamrznuti konflikt nije dobro rješenje i da je potrebno da dođemo do kompromisnog rješenja", rekao je Vučić.

On je prenio i da je sagovornici rekao da Srbija samo u miru vidi budućnost.

"Rekao sam i da ćemo uvijek biti otvoreni da razgovaramo kako da do tog kompromisa dođemo, da je to dobro i za Srbe i Albance i da samo u miru vidimo budućnost", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da ne zna kako će izgledati saradnja sa budućim njemačkim kancelarom, koji će zamijeniti Angelu Merkel, i da zbog toga "pomalo osjeća strah". "Sad se pitam - a ko će to iz Evrope da nas pozove i da nam kaže da moramo da budemo odgovorniji, da gradimo više puteva, auto-puteva, pruga, umjesto što ćemo da se svađamo preko plota", rekao je Vučić novinarima u Palati "Srbija".

Vučić je istakao da god bude novi njemački kancelar, Srbija će se "truditi da ima najbolje moguće odnose", i dodao da će "i za godinu dana imati samo riječi hvale o Merkel".

Prema njegovim riječima, Merkel je "bila i jeste nesumnjivi lider Evrope" i dodao da je ona bila jedina koja je mogla da "podigne slušalicu, pozove nekoga od nas (lidera zemalja Zapadnog Balkana) i da utiče na događaje u regionu".

"Imali smo mir sve ovo vrijeme. Prolazili smo kroz najturbulentniji period od migracija i sjećate se kakve je krize sve to izazivalo ovdje u regionu i uz podršku Njemačke i Angele Merkel to smo prevazilazili. Imali smo i koronu i teške ekonomske stvari i uz podršku Njemačke to prevazilazili i ulazili preko Brisela i EU u sve veći broj infrastrukturnih projekata na kojima smo zajednički radili", istakao je Vučić.

On je dodao da se rezultati njemačke kancelarke mogu vidjeti i na saradnji Srbije i Albanije, kao i da se posljednji susret predstavnika te dvije zemlje, prije onog koji je Merkel organizovala, dogodio 1947. godine.

"A danas, poslije samo nekoliko godina od početka Berlinskog procesa, (premijer Albanije) Edi Rama i ja se čujemo svakih sedam do deset dana, vidimo se svakih mjesec dana, razgovaramo o svemu, gradimo puteve, autoputeve, otvaramo granice", rekao je Vučić.

Njemačka kancelarka Angela Merkel boravi u Srbiji u sklopu oproštajne posjete Zapadnom Balkanu.

14. septembra posjetit će Tiranu, glavni grad Albanije, gdje će imati bilateralni sastanak sa albanskim premijerom Edijem Ramom, s kojim će razgovarati o bilateralnim i ekonomskim pitanjima, kao i približavanju Albanije Evropskoj uniji (EU).

Nakon toga, kancelarka će prisustvovati ručku sa premijerima svih država Zapadnog Balkana, na kojem će glavna tema biti regionalna saradnja, a potom je predviđena konferencija za novinare.

Pred povratak u Berlin, Merkel će imati bilateralne sastanke s čelnicima vlada Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Kosova, saopšteno je iz Ambasade Njemačke u Tirani.

Merkel će nakon 16 godina krajem ovog mjeseca napustiti politiku.

federalna.ba/Beta-AA

Angela Merkel Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić Ivica Dačić
0 21.03.2024 20:40
Milorad Dodik Aleksandar Vučić patrijarh Porfirije
0 18.03.2024 19:50
Aleksandar Vučić Srbija
0 10.03.2024 22:49
Milorad Dodik Aleksandar Vučić
0 10.03.2024 16:01