Međunarodna izborna posmatračka misija - Izbori održani u sjeni političkog zastoja i općeg razočarenja političkim establišmentom

Zajednička posmatračka misija Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava, Parlamentarnih skupština OSCE-a, Vijeća Evrope, NATO-a i Evropskog parlamenta ocjenjuje da su izbori održani u sjeni političkog zastoja i općeg razočarenja političkim establišmentom, uz blokiranje nekih ključnih institucija. Najveće stranke na vlasti često su koristile retoriku koja izaziva etničke podjele. Kampanja je općenito bila mirna, no posmatrači su primijetili slučajeve pritiska na uposlenike u javnom sektoru. Sam proces glasanja obilježilo je nekoliko incidenata na biračkim mjestima i oko njih. Paskal Alizar, specijalni koordinator i predstavnik posmatrača OSCE-a:

„Blokade, opće nepovjerenje u javne institucije, pozivanje na ratnu prošlost su obilježili izborno okruženje.“

Ograničenja prava da se postane kandidat na temelju etničke pripadnosti i prebivališta protivna su načelu i općeg i jednakog prava glasa te međunarodnim standardima za demokratske izbore. Presude i Evropskog suda za ljudska prava i državnog Ustavnog suda ostaju neprovedene. Štefan Šenah, šef delegacije Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope:

Sada kada su građani Bosne i Hercegovine glasali, političari i političke stranke bi ovo trebali vidjeti kao mandat da rade za budućnost svoje zemlje i perspektivu europskih integracija. Posebno je važno mlađoj generaciji birača dati osjećaj da je njihova budućnost unutar vlastite zemlje. Za to je bitno premostiti jaz između različitih etničkih skupina.

Čini se da su kapaciteti za upravljanje izbornim procesom uspostavljeni relativno dobro u Bosni i Hercegovini, izjavila je Irene Karalambides, šefica delegacije Parlamentarne skupštine OSCE-a

i dodala da će stvarno povjerenje u demokratske procese vjerovatno ostati prividno sve dok državne strukture ne budu odgovorne za volju naroda, a ne za ukorijenjene interese političkih stranaka:

„Pozivam one koji će sad doći na funkcije da preuzmu preporuke ODIRH-a i OSCE-a da ubrzano rade na izbornim reformama.“

Međunarodni posmatrači su također uočili i kako nije bilo povjerenja u biračke odbore zbog optužbi da su neke političke stranke trgovale pozicijama kako bi kontrolirale biračka mjesta na dan izbora. Andre Šider, šef delegacije Evropskog parlamenta osvrnuo se i na nametanje izmjena izbornog zakona što je učinio visoki predstavnik na sam dan izbora:

„Mi to ne podržavamo jer to podriva demokratske kapacitete BiH i volju građana koji žele da iskoriste svoje demokratsko pravo“

Misija je zaključila i da je izvještavanje većine medija o kampanji bilo značajno ograničeno. Ambasador Peter Tejler, šef promatračke misije ODIHR-a je kazao da u narednim danima nastavljaju 

sa posmatranjem postizbornog procesa. Međunarodna izborna promatračka misija na općim izborima u Bosni i Hercegovini brojala je ukupno 467 promatrača.