Max Verstappen pobijedio u Abu Dabiju i osvojio titulu prvaka
(Izvor: EPA-EFE/KAMRAN JEBREILI)

Vozač RB Honda Racinga Max Verstappen pobijedio je u nevjerovatno uzbudljivoj finalnoj utrci Formule 1 koja je vožena u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i tako se okitio prvom titulom prvaka svijeta u karijeri, javlja Anadolu Agency (AA).

Posljednja utrka sezone Formule 1 vožena je za Veliku nagradu Abu Dabiju i bila je to prava poslastica za ljubitelje “najbržeg cirkusa na svijetu“ s obzirom na to da su Verstappen i Lewis Hamilton iz Mercedesa krenuli iz prvog startnog reda u direktni obračun za ovogodišnju titulu svjetskog prvaka. Obojica su do ove utrke sakupila po 369,5 bodova.

Britanski vozač Hamilton je imao prednost i vodio skoro cijeli tok utrke, ali je Nizozemac Verstappen u triler završnici uspio izbiti na prvo mjesto i osvojiti titulu prvaka.

Titulom prvaka u konkurenciji konstruktora okitio se tim Mercedesa.

Na utrci na stazi “Yas Marina“ u Abu Dabiju posljednju utrku vozio je bivši svjetski prvak finski “Iceman“ Kimi Raikkonen (42) koji je okončao vozačku karijeru u bolidu Ferrariju. Na današnjoj utrci morao je odustati u 28. krugu zbog problema sa kočnicama.