videoprilog Dejana Kožula (Svijet)

Mart je mjesec važnih datuma za istoriju Srbije

Mjesec mart u Srbiji je poput onog meteorološkog – prevrtljiv, odnosno nestabilan. Mjesec je to važnih datuma za istoriju Srbije. Ipak, dok je bilo Jugoslavije samo jedan datum urezivao se u kolektivnu svijest uz poklič – bolje rat, nego pakt!

Bio je to dan kojim se Srbija i Jugoslavija ponosila jer se odlučilo stati na pravoj strani istorije iako se znalo da će donijeti ogromne gubitke.

„Tako da je Srbija bila u jednom pokretu širih masa protiv pristupanja Trojnom paktu", govorio je Milovan Đilas, član Politbiroa CK KPJ (insert iz dokumentarnog filma "Jugoslavija u ratu 1941-1945.)

I tako je to trajalo 40 godina kad je martovski mir poremetila grupa studenata iz Prištine. Od nezadovoljstva ishranom u menzi došlo se do zahtjeva za republikom. Zahtjev demonstranata bio je uspostavljanje ravnopravnog položaja Albanaca u okviru Jugoslavije priznanjem albanske narodnosti, umjesto dotadašnjeg statusa nacionalne manjine. Jugoslovenska vlast je na demonstracije odgovorila slanjem vojske koja se obračunala sa demonstrantima, kada je ubijeno više desetina đaka i studenata.

Slične scene viđene su i u Beogradu, ali deset godina poslije, u osvit ratova u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, a onda i na Kosovu, tamo gdje je i počelo.

Bilježimo da je početak kraja označen 24. marta 1999. godine kad su NATO avioni izbacili prve bombe na tadašnju SRJ, a nakon neuspjelih pregovora u Rambujeu, Beograda i Prištine, koji su uslijedili nakon višegodišnje torture Beograda nad kosovskim Albancima. Ali ko o tome još priča?

„Jedno dijete dnevno. I malo više od toga", rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

Bombardovanje je ipak dovelo do rušenja Slobodana Miloševića. Novu energiju ubrzo su u mrak povukle opet retrogradne snage, 12. marta 2003. godine.

„Mi smo ovdje 18. put da pokažemo koliko Zoran danas nedostaje, ne samo nama kao prijateljima i saradnicima, porodici nego cijeloj Srbiji i ovo je najtužniji dan u godini prije svega zato što njega nema, a kad njega nema onda i Srbija izgleda tužnije nego što je mogla da bude"", istakao je Zoran Živković, bivši premijer Vlade Srbije.

U istoriji Srbije mart je podebljan i nakon 17. marta 2004. godine kao najveće etničko nasilje na Kosovu po dolasku međunarodnih snaga. Stotine uništenih kuća, ali i oko 4.000 protjeranih Srba.

Kad podvučemo crtu, i to je rezultat politike čija je personifikacija bio Slobodan Milošević, koji je i umro 11. I to marta 2006. godine.

„Mi ćemo ići u Moskvu. Rusija nikad nije ni bila tuđina za nas ali bi bilo najbolje da je sahranjen u Beogradu. Ovo je njegova zemlja. Milošević je ubijen zato što je branio Srbiju", govorio je Aleksandar Vučić 11. marta 2006. godine.

I na kraju, bitke su se nastavile ali one definitivno nisu oružane iako se i oružjem probalo suprotstaviti virusu.

„Obavještavamo vas da smo donijeli odluku o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji RS. Ova odluka glasi: Tačka jedan – proglašava se vanredno stanje, ova odluka stupa na snagu upravo u ovom trenutku. Dakle, od ovog sekunda imamo vanredno stanje na teritoriji RS".

Ovo je prilog ou magazin Svijet. Kompletnu emisiju pogledajte OVDJE.

federalna.ba

Srbija mart
Aleksandar Vučić Rezolucija o genocidu u Srebrenici Rusija Srbija
0 24.09.2024 18:05
Beograd Srbija Kosovo izložba
0 21.09.2024 22:07