Maroko nakon penala savladao Španiju i izborio historijsko četvrtfinale
(Izvor: AA)

Fudbalska reprezentacija Maroka savladala je danas selekciju Španije nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca i prvi put u historiji ostvarila plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Junak utakmice je golman Maroka Bono koji nije primio niti jedan pogodak iz penala.

Nešto bolji dojam ostavila je Španija na početku utakmice odigrane na "Education City“ stadionu, u katarskom gradu Al-Rayyanu. Značajno veći posjed lopte bio je na strani Španije u prvom poluvremenu.

Možda i najbolja prilika za Špance bila je ona iz 25. minute susreta kada su pogodili prečku. Ipak, ispostavilo se da su bili u nedozvoljenoj poziciji.

U nastavku nešto konkretniji i ofanzivniji Maroko. U 33. minuti priliku je imao defanzivac Noussair Mazraoui, koji je šutirao sa velike udaljenosti, lopta je dohvatila nekoga u odbrani Španije, no golman Simon nije dozvolio da ona završi u mreži.

Maroko ponovo u prilici u 42. minuti, Nayef Aguerd je glavom pokušao zaprijetiti španskom golmanu, ali je lopta otišla pored gola. Prvo poluvrijeme završeno je bez golova.

Slobodan udarac za Španiju u 54. minuti, Dani Olmo je munjevito šutirao s lijeve strane, odbranio je Bono.

U 80. minuti Nicholas Williams centrirao je s desne strane, Olmo je ponovo bio u prilici da zaprijeti Bonu, no odbrana Maroka bila je na visini zadatka kao i tokom cijele utakmice. U dosta tvrdoj utakmici regularnih 90 minuta završeno je bez golova.

Maroko se otvorio u produžecima, a bilo je prilika na obje strane. Najbolju za Maroko nije iskoristio Walid Cheddira u 104. minuti. Ostao je sam pred golmanom Španije, imao priliku dodati saigraču po strani, ali je šutirao i pogodio golmana. Cheddira u centru pažnje i u drugom produžetku, odlično je protrčao odbranu Španije ali nije uspio šutirati.

U finišu drugog produžetka ogroman pritisak Španaca, sijevale su lopte oko gola Maroka, ali je odbrana ove reprezentacije odradila vrhunski posao. Bez golova i nakon produžetaka, drugi susret osmine finala na Mundijalu pobjednika će dobiti nakon penala.

Maroko ipak bolji u izvođenju penala (3:0). U redovima Maroka pogodili su Sabiri, Ziyech i Hakimi a promašio je Benoun. U Španiji nije bilo pogodaka, prvo je Pablo Sarabia pogodio stativu, a sjajni Bono je odbranio penal Soleru i Busquetsu.

Reprezentacija Maroka se, nakon 1986. godine u Meksiku, ove godine drugi put u svojoj historiji plasirala u osminu finala Svjetskog prvenstva, a po prvi put je prošla u četvrtfinale.