Mark Rutte zvanično u Sloveniji - Prva posjeta generalnog sekretara NATO-a
Generalni sekretar NATO-a, Mark Rutte, boravi danas u zvaničnoj posjeti Sloveniji, gdje će prisustvovati zajedničkom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a u Ljubljani. Rutte će se nakon toga na Brdu kod Kranja sastati sa slovenačkim premijerom Robertom Golobom, s kojim će razgovarati o situaciji u Ukrajini i na Zapadnom Balkanu, prenijela je Slovenačka novinska agencija (STA).
Ovo će biti prva zvanična posjeta Ruttea Sloveniji otkako je 1. oktobra prošle godine preuzeo funkciju generalnog sekretara NATO-a.
Slovenija je članica NATO-a od 29. marta 2004. godine.
Rutte će se sastati i sa predsjednicom Slovenije Natašom Pirc Musar, kao i sa predsjednicom parlamenta Urškom Klakočar Zupančič.
Glavni dio Rutteove posjete bit će učešće na Parlamentarnoj skupštini NATO-a, na kojoj se, pored njegovog govora, očekuje uključenje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a dolazi nekoliko mjeseci nakon ključnog sastanka u Hagu, na kojem su se čelnici država dogovorili o povećanju budžetskih ulaganja u odbranu na pet posto bruto domaćeg proizvoda do 2035. godine.
federalna.ba/Beta