Marija Vrajić i Emir Hastor pobjednici Tuzlanskog maratona
(Izvor: Fena/Ilustracija)

Hrvatska atletičarka Marija Vrajić i član Atletskog kluba Goražde Emir Hastor pobjednici su sedmog Tuzlanskog maratona, održanog u nedjelju u tehničkoj organizaciji AK “Sloboda Tehnograd” Sportsko-rekreativnog društva “Maratonac” na novoj certificiranoj stazi.

U okvru Tuzlanskog maratona ujedno je organizirano i Prvenstvo BiH u maratonu.

Prema programu disciplina pored maratona (42,195 m) u muškoj i ženskoj konkurenciji održane su i trke u  polumaratonu (21.097,5 m) i 5000 m za starije kategorije, te dječije trke na 400 m i 200 m.

Pobjednik “Tuzlanskog maratona” Emir Hastor iz AK “Goražde” dionicu je pretrčao za dva sata 42 minute i 40 sekundi, čime je ujedno osvojio i titulu državnog prvaka BiH za 2023. godinu. Drugo mjesto i titulu bh. viceprvaka osvojio je Žarko Jovanović iz  AK Doboj (2:45,23). Treće  mjesto na "Tuzlanskom maratonu" zauzeo Slovenac Aleš Lindič (2:48, 31).

Bronzanu medalju na državnom prvenstvu u maratonu za 2023. godinu osvojio je Maksim Marinović iz AK Doboj.

U ženskoj konkurenciji Marija Vrajić je dionicu pretrčala ta tri sata 23,51 minutu, druga je bila Snježana Pisarić  (3:32,12), što joj je ujedno i titula seniorske prvakinje BiH u maratonu za 2023. godinu. Treće mjesto osvojila je  Melika Brkić (3:54,55), dok je titulu viceprvakinje BiH u maratonu za 2023. godinu osvojila Sanela Breljaković iz AK Sloboda Tehnograd (4:22,33).

Nagrade  pobjednicima u muškoj i ženskoj konkurenciji uručila je nekadašnja najbolja rukometašica  svijeta  i tuzlanska legenda Svjetlana Ceca Kitić.

U utrkama polumaratona najbolji su bili 1. Branislav Čelić (1:18,47), 2. Emil Pencial (1:24,34),  3.  Sabit Šabanović.  U ženskoj konkurenciji   ostvareni su sljedeći plasmani: 1.   Ines Jozić ( (1:32,05), 2.  Leila Hadžić (1:43,38), 3.  Marijana Terzić (1:50:29).

U utrci na 5000 m na pobjedničko postolje su izašli: 1. Amor Mahmutbegović iz AK Banovići, 2. Mato Mićanović, 3. Ajdin Hodžić.

U  ženskoj trci na 5000 m najbolja je bila Elma Hasanbašić iz AK Sloboda Tehnograd,  drugo mjesto osvojila je Dušica Šeber, dok je treća bila Matea Golenja.

U utrkama za najmladje kategorije u disciplinama 200 m i 400 m najbolje rezultate ostvarili su Adi Solak i Emir Husagić, te Semina Mijanović i Una Nasupović, saopćeno je iz AK Sloboda Tehnograd.