Mađarski plivač Laszlo Cseh završio karijeru
(Izvor: EPA-EFE/PATRICK B. KRAEMER)

Mađarski plivač Laszlo Cseh objavio je danas da je završio karijeru, a ostaće upamćen po rivalstvu sa Amerikancima Michaelom Phelpsom i Ryanom Lochtejem.

Cseh (35) je tokom karijere osvojio šest olimpijskih medalja, ali se među njima nije našlo nijedno zlato.

Vrhunac njegove karijere poklopio se sa Phelpsom, pa je na Igrama u Pekingu 2008. godine Cseh tri puta završavao iza Amerikanca koji je u tim trenucima postavljao svjetske rekorde u više disciplina.

"Bilo je jako zanimljivo takmičiti se protiv njega, inspirisao me je da postanem bolji", rekao je Cseh.

Na Igrama u Riu prije pet godina, Cseh je podijelio srebro sa Phelpsom na njegovoj oproštajnoj trci.

Tridesetšestogodišnji Lochte nije uspio da se nađe u timu SAD-a za ovogodišnje Igre u Tokiju, što je Mađara ostavilo kao posljednjeg aktivnog plivača iz tog rivalstva.

Njegov posljednji nastup dogodio se noćas u trci na 200 metara mješovitim stilom, 17 godina nakon debija na Olimpijskim igrama u Atini.

On je sa vremenom minut i 57 sekundi završio na sedmom mjestu, dvije i po sekunde iza pobjednika Wang Shuna iz Kine.

"Žao mi je što vrijeme nije bilo bolje. Pokušao sam da dam sve od sebe", rekao je Cseh.

Američki plivač Michael Andrew, koji je u današnjem finalu bio peti, rekao je da nije očekivao da će vidjeti Cseha i dodao da mu je bila čast takmičiti se sa njim.

"Trudim se da uživam u trkama, ne samo da se trudim da budem najbolji. Sada je pravi trenutak da završim karijeru, odmorim se i provedem mnogo vremena sa suprugom", rekao je Cseh prije trke.

Prema njegovim riječima, žena Diana ga je tjerala da nastavi da trenira.

"Da sam ostao kući i gledao na televiziji, pomislio bih 'Pa ja sam mogao ovo', i možda bi me ta anksioznost i kajanje pratili zauvijek. Ovo je bio najbolji način da završim, jer sam sada miran u glavi", izjavio je Cseh.

Cseh je tokom karijere osvojio brojna svjetska i evropska takmičenja, a među šest olimpijskih medalja nalaze se četiri srebra i dvije bronze.

"Znao sam samo za plivanje i ništa drugo. Sada vidim da postoji jedan potpuno drugačiji život", rekao je Cseh.