videoprilog Fatime Memić (Dnevnik 2)

Liste kandidata za Ustavni sud FBiH: Biografije upitne, političke veze moguće

Upućena je lista kandidata za mjesto dvojice sudija Ustavnog suda Federacije BiH. Utvrđena je prije više od dvije godine. Jednom oborena, pa je sada Lidija Bradara, predsjednica Federacije, dva potpredsjednika izostavila. I nije samo to sporno. Proceduru prati niz kontroverzi. Pa će se tako pred federalnim delegatima naći dvije liste - dva kandidata kao favoriti i oba jednako diskutabilna.

Lista kandidata za mjesto sudije iz reda hrvatskog naroda stara je dvije godine. Na njoj i HDZ-ova kandidatkinja Monika Mijić, trenutna v. d. zastupnica Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu. 2022. godine nije dobila saglasnost potpredsjednika Federacije BiH, pa su ovaj put oni zaobiđeni i pravo odlučivanja ostavljeno isključivo Domu naroda.

“Radi se o Moniki Mijić, koja je na listi i koja slovi za kadar HDZ-a, koja je bila neko ko je jako često spominjan kad je u pitanju zastupanje pred Evropskim sudom za ljudska prava u slučaju Kovačević. Možda je to povezano jedno s drugim”, kaže Aida Obuća, delegatkinja u Domu naroda FBiH (SDA).

“Postoje određene nedoumice koje je potrebno raščistiti prije donošenja odluke o tome da li i koji kandidati trebaju biti izabrani. Zasad nismo još o tome diskutovali”, navela je Miomirka Melank, delegatkinja u Domu naroda FBiH (NS).

“Izuzetno sam žalostan kad su tako bitne odluke u Bosni i Hercegovini, poput izbora sudija Ustavnog suda, žrtve nezrelih dnevnopolitičkih prepucavanja. To je problem vladajuće garniture, a kao predstavnik opozicije na nivou FBiH nikada neću podržavati politiku koja otvara nove probleme, a ne nudi nikakva konkretna rješenja građanima Bosne i Hercegovine”, poručio je Damir Marjanović, delegat u Domu naroda FBiH (ZNG).

Prijedlog je kritičan iz više razloga, između ostalog, jer diskriminira sve one koji bi se, eventualno, u ponovljenoj proceduri javili jer ispunjavaju uslove. Ništa bolja nije ni druga lista za popunjavanje mjesta sudije iz reda srpskog naroda. I na njoj kritično jedno ime: Slaviša Bjelogrlić, trenutni savjetnik visokog predstavnika. Biografiju je dostavio, ali sakrio 12 godina rada. Razlog za sada nepoznat, ali čini se Lidiji Bradari nedovoljan za negativnu ocjenu.

“Biografija kandidata koji je predložen za mene je vrlo upitna u ovom trenutku, pogotovo jer ne možemo vidjeti gdje je čovjek radio skoro 12 godina od završetka fakulteta. Smatram da i jedan i drugi prijedlog liste za sudiju trebaju biti oboreni u Domu naroda i da se treba raspisati novi konkurs po jasnim procedurama u kojima će se utvrditi kriteriji u kojima ćemo imati potpune biografije svih kandidata”, naglasio je Igor Stojanović, potpredjednik FBiH (SDP).

U istrajnosti ka starim zahtjevima HDZ-a BiH ni nepotpune biografije Lidiji Bradari nisu bile problem. Pa će se takve naći pred delagatima 16. januara. Iako za sada pojedini članovi Doma naroda nisu spremni podržati ovakva imenovanja, ne znači da neće imati potrebnu većinu uz pomoć lobiranja za sigurnih 41 “za”.

federalna.ba

Ustavni sud FBiH