Burna rasprava o sudijama za Ustavni sud FBiH nije se vodila oko stručnosti
Burnu raspravu u Domu naroda FBiH izazvao je izbor sudija iz reda hrvatskog i srpskog naroda u Ustavni sud Federacije BiH.
Burna rasprava nije se vodila oko stručnosti - više se vodila rasprava o političkim, stranačkim, i etničkim kriterijima. Dijelu delegata sporno je što su došle dvije liste s imenima kandidata, u kojima se kaže da se moraju izabrati sudije isključivo iz reda hrvatskog i srpskog naroda. Prema Ustavu, kaže se da od devet sudija, moraju biti ponajmanje dva iz tri konstitutivna naroda, što znači da i sa odlaskom jedne sutkinje u penziju - i dalje se zadovoljavaju ti kriteriji. Nezvanično se provukla i priča da bi se možda mogao imenovati i sudija iz reda bošnjačkog naroda.
Brojala su krvna zrnca, a rasprava se donekle svela i na neke lične obračune.
Dva imena su tu koja su diskutabilna. O Moniki Mijić, v.d. agentici BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strasburu, u proteklom periodu se dosta diskutovalo. Za Slavišu Bjelogrlića opozicija smatra da ima rupu u biografiji, 12 godina za koju se ne zna gdje je i šta radio.
„Što se tiče sudaca, Ustav jasno precizira kako se oni biraju. Devet je sudaca, amandmanima na Ustav Federacije rečen je i sastav. U ovom slučaju, i kroz pismo visokog predstavnika, jasno je da Kata Senjaka, član Ustavnog suda Federacije, odlazi u mirovinu. Kata Senjak se izjašnjavala kao Hrvatica. Slijedom toga, Hrvat ili Hrvatica treba zamijeniti ovog člana Ustavnog suda kojem je istakao mandat po osnovu mirovine. Na isti način i predsjednica Ustavnog suda traži da se član Ustavnog suda iz srpskog naroda zamijeni članom iz reda srpskog konstitutivnog naroda“, kazao je delegat Damir Džeba (HDZ BiH).
„Ustav i Federacije i BiH propisuje proporcionalnu zastupljenost, tako da je stav Kluba Bošnjaka da treba biti imenovan četvrti Bošnjak u Ustavni sud jer to odražava u dobroj mjeri strukturu stanovništva u Federaciji. Dakle, Srbin se mora izabrati zbog Ustava, a Hrvati i Bošnjaci već imaju popunjenu minimalnu kvotu u Ustavnom sudu i imamo slobodu da izaberemo ili Bošnjaka ili Srbina ili Hrvata ili ostalog“, kazao je delegat Haris Zahiragić (SDA).
Predsjedavajući Doma Tomislav Martinović podsjetio je da je visoki predstavnik Christian Schmidt zatražio od ovog doma da do 20. januara imenuju sudiju. Inače, nakon rasprave o izboru dvoje nedostajućih sudija Ustavnog suda Federacije, Kolegij Doma naroda Federcije odlučio je prekinuti sjednicu, a odluka o datumu nastavka bit će donesena naknadno.
federalna.ba