Prevljak protiv Rumuna donio sva tri boda 'Zmajevima'

Fudbalska "A" reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je u utorak na domaćem terenu protiv Rumunije rezultatom 1:0, u utakmici drugog kola UEFA Lige nacija.

Utakmica grupe 3 B Lige nacija, odigrana na stadionu Bilino polje u Zenici, počela je sa zakašnjenjem od 20 minuta, jer su sudije sačekale s izlaskom na teren zbog grmljavine.

Vidljiv pritisak "zmajeva" već od prvih minuta susreta. Izabranici selektora Ivayla Peteva kontrolisali su igru dobar dio prvog poluvremena.

Ipak, u 18. minuti odbrana BiH je napravila skoro pa kobnu grešku. George Puskas je prošao Ibrahima Šehića, poslao loptu prema golu, ali je Anel Ahmedhodžić stigao i spriječio da završi u mreži.

U 37. minuti Bosna i Hercegovina je ponovo imala mnogo sreće. Nakon gužve u kaznenom prostoru, Andrei Burca je sa svega nekoliko metara promašio okvir gola.

Iako je reprezentacija BiH kontrolisala dobar dio prvog poluvremena, imala veći posjed lopte, Edin Džeko je tek u 42. minuti susreta uputio prvu loptu u okvir gola gostiju iz Rumunije.

Petev je u drugo poluvrijeme ušao s tri izmjene. Teren su napustili Sanjin Prcić, Gojko Cimirot i Edin Džeko, a u igru ušli Miralem Pjanić, Amir Hadžiahmetović i Smail Prevljak.

Anel Ahmedhodžić je pogodio glavom u 65. minuti, no njegov pogodak je poništen zbog faula nad golmanom gostiju Florinom Nitom.

Ispostavilo se da je to bila priprema za slavlje navijača BiH. Četiri minute kasnije Haris Duljević je sjajno prošao po lijevoj strani, ubacio loptu u sredinu, dotakao ju je golman Nita, ali je na pravom mjestu bio je Smail Prevljak i pogodio za 1:0, što je bio konačan rezultat utakmice.

Bosna i Hercegovina trenutno ima četiri boda nakon dvije utakmice koliko ima i Finska. Slijedi Crna Gora s tri boda, dok je posljednja Rumunija bez bodova.

Među ostalim evropskim susretima Lige nacija odigranim večeras, Njemačka je u grupi 3 "A" Lige nacija remizirala s Engleskom na domaćem terenu rezultatom 1:1. U istoj grupi Italija je slavila protiv Mađarske rezultatom 2:1.

U grupi 1 "C" Lige nacija Farski otoci su poraženi od gostiju iz Luksemburga rezultatom 1:0, dok je Turkiye na gostovanju kod Litvanije slavila s visokih 6:0.

reprezentacija BiH Fudbalska reprezentacija BiH UEFA Liga nacija Liga nacija Rumunija