Lice sa crne liste
Zloupotreba državnog rudnika, koruptivne radnje, netransparentna zapošljavanja i imenovanja, ostvarivanje lične i političke koristi, siva eminencija Banovića Mirsad Kukić našao se na crnoj listi SAD. Kukić se javno povukao sa pozicije prvog u PDA, ali će iz pozadine nastaviti suvereno vladati svojim političkim projektom jer je na poziciju predsjednika instalirao svoju najbližu saradnici Elzinu Pirić, pa će tako poslije Kukića, prvi u PDA biti Kukić. Da li nekrunisanog gospodara Banovića, rudnika, afera i lice sa crne liste istražuju pravosudne institucije.
"Mirsad Kukić je koristeći svoj službeni položaj direktora javnog preduzeća Rudnik Banovići, kao i poslanika u Parlamentarnoj skupštini učestvovao u koruptivnim radnjama koristeći svoj politički uticaj i službeni položaj za ostvarivanje lične koristi. Postoje vjerodostojne informacije da je Kukić zloupotrijebio javna sredstva za ličnu korist i miješao se u odluke o zapošljavanju i imenovanjima da bi ostvario političku korist."
Ovako je Vlada SAD-a obrazložila sankcije koje je uvela Mirsadu Kukiću. Lice sa američke crne liste, ipak, zbog toga nije otišlo sa političke scene. Sa svojim koalicionim partnerima, koji su deklarativno podržali američke sankcije, Kukić je koncipirao plan kako da njegov politički projekat ne bude kažnjen odlaskom u opoziciju u Tuzlanskom kantonu. Plan njegovog spašavanja i njegove PDA obznanjen je u centrali SDP-a kada je održan sastanak predsjednika SDP-a, Naše stranke, NIP-a i NES-a sa Kukićem. Tada je dogovoreno da će se Kukić nakon konstituisanja organa stranke povući sa mjesta predsjednika stanke te omogućiti programsko funkcionisanje Vlade TK. Prividno povlačenje Kukića za PDA nije bio problem. Jer, i poslije njega, ostaje on, samo su se uloge formalno promijenile.
"Predsjednik bivši koji sad priča je podnio ostavku", rekao je Kukić.
Kukić je odbio da stranku prepusti drugim kandidatima. Kukićev izbor bila je Elzina Pirić, njegov najodaniji kadar koja mu je najviše lojalna. Predsjednička funkcija je, tako, rezervisana samo za kadrove iz Banovića.
"Novi predsjednik je Elzina Pirić koji je bila zamjenik predsjednika PDA od osnivanja od osnivanja stranke do prvog kongresa koji je bio 18. januara, jel januara, decembra, bilo je zima svejedno", naveo je Kukić.
A svejedno je ko je formalni predsjednik. Jer, uvijek će se za sve pitati samo utemeljitelj stranke koji će upravljati iz sjene.
"Predsjednik Kukić je dio ovog pokreta. Hvala Bogu napravio je sistem u kome se nalaze ovi kvalitetni ljudi koji su u stanju razmišljati svojom glavom i posavjetovati se sa mudrom glavom koja zna puno više od nas. Jer je mudrost na njegovoj strani, a energija i rad su pred nama", rekla je Pirić.
Dakle, sve ostaje isto. Prividno povlačenje Kukića sa pozicije predsjednika je samo izlazna strategija za njegove kolacione partneri koji su morali opravdati nastavak saradnje sa Kukićevim političkim projektom pred međunarodnom i domaćom javnošću.
"Ništa se tu zvanično neće promijeniti. To je samo dimna zavjesa. To je jedan manevarski potez Mirsada Kukića. On će idalje biti neko ko će iz sjene upravljati svim procesima unutar PDA", smatra Bego Gutić, načelnik Općine Banovići.
"PDA sigurno ne bi mogla postojati bez aktivnog učešća Mirsada Kukića jer je on taj čovjek koji je njih okupio. To što je podnio ostavku, učinio je iz razloga opšte poznatog. Ali, svi mi znamo da će on idalje biti alfa i omega tog političkog subjekta", istakao je politički analitičar Vehid Šehić.
"Imat ćete jednu tragikomičnu situaciju, film će se ponavljati, već viđeni dosadašnji film, ali u istom žanru. Samo igrači će biti promijenjeni. Dakle, nećemo više gledati pinokija, nego crvenkapicu", rekao je Kadrija Modrić, bivši direktor RMU Banovići.
Kukić je priznao da ostaje u strukturama PDA i da se neće povuči iz politike. Ostavka i smjena za Kukića su isto.
"Ja sam smijenjen sa mjesta predsjednika stranke, novi predsjednik stranke je izabran koji će obavljati statutarno svoju funkciju.J a nisam prestao biti član stranke. I ostajem u onim organima, nižim organima u koje sam bio izabran. A to je u kantonalnom i opštinskom odboru."
Politički dil Kukića i njegovih koalicionih partnera je spasio Kantonalnu vladu koju predvodi SDP.
"Koalicione partnere su pričali i razgovarali na tu temu. Mislim da je ova vlada jedno pozitivno iznenađenje", naveo je Kukić.
"Mi podržavamo sankcije SAD. Smatramo SAD najvažnijim prijateljem BiH. SDA i DF traže raskidanje te koalicije, ali ne govore koje je rješenje", kazao je Dževad Hadžić, predsjednik Kluba SDP-a u Skupštini TK-a,
"Vlada nastavlja potpuno normalno djelovanje. Kao i do sada", rekao je premijer TK-a Kadrija Hodžić.
"Većina koja trenutno funkcionira na TK kao i cjelokupna Vlada TK nastavlja sa radom i ne vidimo sada razlog zašto bi sada došlo do bilo kakve promjene ili bilo kakvog drugačijeg postupanja", smatra Una Harčin, ministrica pravde TK-a.
SDA je zvanično zatražila reakciju pravosuđa nakon uvođenja sankcija Kukiću.
"Tražimo od tužilaštva da preispita navode State Departmenta koje su naveli i koji su bili razlog za stavljanje na crnu listu predsjednika PDA Mirsada Kukića", istakao je Midhat Čaušević, zastupnik SDA i Skupštini TK-a.
Tužilaštvo Tuzlanskog kantona tek vrši provjere, mada su predmeti formirani prije nekoliko godina. Provjere i vještačenja traju mjesecima bez konkretnih tužilačkih odluka.
"Određene povlaštene cijene iz uglja iz RMU Banovići za firmu koja je u faktičkom i stvarnom vlasništvu Mirsada Kukića to je jedan segment. Drugi segment se odnosi na određene prijavljene radnje koje se odnose na zapošljavanje, koje se odnose na javne nabavke", pojašnjava Admir Arnautović, portparol Tužilaštva TK-a.
Kontaktirali smo i Tužilaštvo BiH koje nam je u šturom odgovoru potvrdilo da postoji predmet koji je formiran protiv Mirsada Kukića, ali da više informacija i detalja ne mogu davati. Godinama je reakcija bosanskohercegovačkog pravosuđa na kriminal i korupciju koja se dovodi uvezu sa Kukićem i njegovim saradnicima bila blaga i neefikasna.
"Kako će biti ponašanje dalje institucija BiH, da li će ponovo na sceni biti omerta ili će tužilačke, pravosudne, i političke institucije poduzeti određene mjere i korake nakon ovoga svega što se desilo. Stavljanje imena i prezimena dotičnog gospodina na američku crnu listu jedan veliki šamar institucijama BiH", dodaje Modrić.
"Upravo su te institucje i po zakonu i po Ustavu obavezne da gdje god postoji osnov sumnje pa kasnije i osnovana sumnja da reaguju i da afirmišu jednakost pred zakonom svih građana. Međutim, mi smo svjedoci da ima i povlaštetnih", navodi Šehić.
Njegova politička moć omogućavala mu je povlašten status i nakon pravosnažnh sudskih odluka. Mirsad Kukić je 2006. godine pravosnažno osuđen zbog malverzacija u Banovičkom rudniku na godinu i po dana zatvora.
"Koju u potpunosti nije izdržao. Čak je i tu bilo zloupotreba kada je u pitanju izdržavanje kazne. On je tada dobio mogućnost da kaznu izdržava na Rudarskom institutu radeći za tzv.opšte dobro u tom trenutku", dodaje Gutić.
Više od decenije i po njegova politička moć u Banovićima i Tuzlanskom kantonu bila je dominantna. Suvereno je vladao rudnikom i vukao glavne konce u političkom životu tuzlanske regije. Bez njegovog zelenog svjetla u rudniku se ništa nije moglo desiti.
"Sve pore života su kontrolisane od strane dotičnog. Praksa 20-godišnje vladavine je to pokazala. Radi se o moći, novcu, političkom uticaju, kreiranju ovakvog stanja straha, očaja, beznađa i to je odlika i karakteristika proteklih 20 godina", dodaje Modrić.
"Mislim da je Kukić upravljao kompletnim energetskim sektorom Federacije BiH na taj način što je uspio koristeći svoju političku moć instalirati svoje kadrove", navodi Gutić.
Finansijsku moć je crpio iz rudnika Banovići kojim je u potpunosti vladao bez obzira što se radi o većinski državnom preduzeću.
"Kada imate svoj Nadzorni odbor da imenujete svog ministra, pa imate i svog premijera. Sa nekim od njih kažem tajno sastajao u vrijeme dok je izdržavao kaznu zatvora. Onda je stvar rutine bilo da imenujete svoju upravu, pet direktora u upravi koji su bili slijepi poslušnici", kaže Gutić.
Kukićevi slijepi poslušnici su u rudnik godinama zapošljavali stranačke aktiviste, podobne kadrove i nisu rijetki bli ni slučajevi nepotizma. Za demobilisane borce koji nisu imali političku i rodbinsku vezu nije bilo mjesta. Korupcija, kriminal i netransparentne javne nabavke godinama su se dešavale u rudniku. Kukiću i njegovim saradnicima bliske firme bile su privilegovane na višemilionskim tenderima.
"Vrlo lahko je bilo kontrolisati javne nabavke kada se na čelu javnih nabavki imali čovjeka koji je njegov direktni rođak i jedan od najbližih saradnika, Dostović Rasim, kantonalni zastupnik u Skupštini TK. Na taj način objašnjavam to kako su određene firme koje su bile, čiji su vlasnici u familiranom odnosu i sa Kukićem i Dostović Rasimom, kako su one poslovale i dobijale atraktivne ugovore i bile favorizirane kod postupka javnih nabavki", ističe Gutić.
Rudnik je dodjeljivao poslove i Kukićevoj firmi Q&M, koja je godinama dobivala vrijedne ugovore nabavke alata i repromaterijala za transportne trake. Pomoćnik direktora rudnika i suvlasnik Q&M-a bio je Mirsad Kukić.
"Kroz nabavke se pojavljuju ponekad", kazao je Emin Haračić, bivši predsjednik Nadzornog odbora "RMU Banovići".
Federalni revizori su za 2017. godinu Banovićkom rudniku dali negativno mišljenje. Između ostalog je utvrđeno da je potrošeno 23 miliona maraka na javne nabavke suprotno Zakonu o javnim nabavkama. Revizori su utvrdili da rudnik od 2012. godine nabavlja eksploziv od firme "EU-Exlozive" iz Zenice bez obavještenja o nabavci. Na taj način je kupljen eksploziv u vrijednosti od oko tri miliona maraka. Revizori su, također, otkrili da je bez obavještenja o javnoj nabavci rudnik kupio gorivo od firme Polo iz Kalesije ukupne vrijednosti od oko 16,5 miliona maraka. Firme čiju su vlasnici bili bliski Kukiću. Poslove kamionskog prijevoza, uglavnom je dobijala firma Pozder iz Banovića koja je samo 2017. godine na transportu uglja, zemlje i jalovine inkasirala milion i 300 hiljada maraka. Ugovori su potpisani bez obavještenja o javnoj nabavci, zbog navodne hitnosti, zahtjev za nabavku i zaključenje ugovora u pojedinim slučajevima su provedeni u istom danu. Vlasnik firme Pozder je Ibrahim Pozderović, jedan od najbližih Kukićevih saradnika.
"Ako je neko s nekim prijatelj, šta sad on treba biti diskvalifikovan zato što je evo s nekim prijatelj", pita Haračić.
Na kraju mandata Čergić je nabavio transportni sistem koji je zamišljen za nikad sagrađenu termoelektranu.
"To je najveća promašena investicija. Međutim, vjerovatno pod pritiskom određenih privatnih lobija se odlučilo da se prvo krene u projekat izgradnje transportnog sistema koji je koštao 75 miliona maraka koji u ovom trenutku ne funkcioniše", smatra Gutić.
Nakon što je isključen iz SDA, Kukić je u martu 2018. godine formirao svoj politički pokret. U najužem rukovodstvu njegove PDA su kadrovi koji su tada bili na rukovodećim funkcijama u rudniku, a koju su postali kantonalni i federalni zastupnici. Kukić je nepravosnažno osuđen u aferi "Bosna" na godinu dana zatvora. Njegova nasljednica u PDA, Elzina Pirić je na optuženičkoj klupi zbog trgovine uticajem u aferi Šume TK. Ročište o izjašnjenju o krivnji je održano u martu 2019. godine u Živinicama, međutim suđenje još nije počelo. Prema dokumentima rudnika Pirić je na bolovanju. Za to vrijeme bez problema sudjeluje u radu Federalnog parlamenta i formalno preuzima lidersku poziciju u PDA-Mirsada Kukića, čovjeka sa američke crne liste.
Ovo je videoprilog iz političkog magazina Mreža, cijelu emisiju pogledajte OVDJE
federalna.ba