La Scala otvara sezonu ruskom operom Boris Godunov, ukrajinski protesti
(Izvor: EPA-EFE/MATTEO BAZZI)

La Scala otvara sezonu ruskom operom Boris Godunov, ukrajinski protesti

Najpoznatija italijanska operska kuća, slavna Teatro alla Scala u srijedu otvara novu sezonu ruskom operom „Boris Godunov“, u selekciji koja je izazvala ukrajinske proteste zbog kulturnog događaja koji, prema tvrdnjama onih koji se protive, služi kao propagandna pobjeda Kremlja u pozadini ruske invazije na Ukrajinu.

Italijanska premijerka Giorgia Meloni, u svom prvom kulturnom izletu otkako je preuzela dužnost, planira prisustvovati gala premijeri La Scale u Milanu zajedno s italijanskim predsjednikom Sergiom Mattarelom i predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Leyen.

Ukrajinski kritičari dijela koji se izvodi u Milanu protive se isticanju ruske kulture dok predsjednik Vladimir Putin vodi rat ukorijenjen u negiranju jedinstvene ukrajinske kulture.

Protestno pismo ukrajinskog konzula u Milanu i peticija ukrajinske dijaspore nisu uspjeli da uvjere pozorište da odustane od „Borisa Godunova“. Zvaničnici La Scale kažu da je glavni dirigent Riccardo Chailly odabrao operu za početak sezone 2022-23. prije tri godine na prijedlog ruskog basa Ildara Abdrazakova.

Abdrazakov će pjevati glavnu ulogu, predvodeći uglavnom rusku glumačku postavu dok će imati svoju šestu premijernu predstavu u sezoni La Scale.

Zvaničnici La Scale tvrde da je prekasno za zamjenu produkcije koja je tako dugo u radu i naglasili su da opera ruskog kompozitora Modesta Petrovića Musorgskog, zasnovana na komadu ruskog dramatičara Aleksandra Puškina, razotkriva razornu cijenu koju je ruski car platio za apsolutnu vlast.

- Radeći “Borisa Godunova”, mi ne radimo propagandu za Putina. Ovo je veliko remek-djelo u istoriji umjetnosti. Moramo vidjeti razliku između stvarne političke situacije i Rusije - izjavio je generalni direktor La Scale Dominique Meyer tokom nedavne konferencije za novinare.

- Ovo je veliko remek-djelo u istoriji umjetnosti. Ne želim da se krijem kada čitam Dostojevskog ili Puškina. Ovo su remek-djela koja toliko poštujemo. Ništa u ovoj produkciji ne ide protiv Ukrajine - kazao je Meyer.

Ukrajinski organizatori protesta nisu bili razuvjereni tim riječima.

- Ne znam zašto Italijani misle da ruska kultura nema nikakve veze s ruskom vladom ili ruskim narodom. Sve je to isprepleteno sa srednjovjekovnim mentalitetom koji je stvorio Putina - izjavila je Valerija Kalčenko, rodom iz ukrajinskog grada Harkova i dugogodišnja stanovnica Milana koja je organizirala protest.

Napomenula je da je Poljska nacionalna opera u Varšavi otkazala svoje zakazane aprilske izvedbe iste opere samo nekoliko dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu krajem februara, pozivajući se na stradanje ukrajinskog naroda. Rečeno je da će razmotriti postavljanje opere u mirnodopsko vrijeme.

- Mogli su na isti način da reaguju, jer je La Scala na početku rata imala devet mjeseci da ovu operu zamjeni italijanskom operom. Ne nedostaje ih; to je italijanska umjetnička forma - kazala je Kalčenko.

Izražavajući zahvalnost za podršku Italije Ukrajini u ratu, ona je insistirala na tome da bi postavljanje ruske opere u glavnoj italijanskoj opernoj kući uticalo na napore ruske propagande, prenosi Associated Press.

federalna.ba/Fena

Teatro alla Scala La Scala
La Scala aktivisti klimatske promjene
0 07.12.2022 11:05