Kvalifikacije za SP 2022: Engleska deklasirala Albaniju, hat-trick Harryja Kanea
(Izvor: EPA-EFE/Andy Rain)

Fudbalska reprezentacija Engleske slavila je večeras protiv Albanije, rezultatom 5:0, na stadionu Wembley u Londonu, a apsolutna zvijezda večeri bio je Harry Kane postigavši hat-trick i jednu asistenciju.

Večeras je odigrano još osam mečeva u grupama ”C”, ”F” i ”I” u evropskoj zoni kvalifikacija za Mundijal 2022 u Kataru.

U grupi “C” reprezentacija Italije ugostila je selekciju Švicarske - 1:1. Gosti su poveli u 11. minuti pogotkom Silvana Widmera, a domaćini izjednačili u 33. golom Giovanija Di Lorenza.

U istoj grupi reprezentacija Sjeverne Irske na domaćem terenu odmjerila je snage sa reprezentacijom Litvanije. Slavlje domaćim navijačima donio je Litvanac Benas Šatkus, nakon što je u 17. minuti loptu poslao u sopstvenu mrežu, a bio je to jedini pogodak na utakmici. Italija i Švicarska u grupi “C” imaju po 15 bodova, a lider grupe trenutno je Italija sa boljom gol razlikom.

U grupi “F” odigran je meč između Moldavije i Škotske, a rezultatom 0:2 slavila je gostujuća ekipa. U listu strijelaca upisali su se Nathan Petterson (38. minuta) i Che Adams (65.).

Austrija je u istoj grupi ugostila selekciju Izraela, te pobijedila sa 3:2. Strijelac prvog gola za goste bio je Bir Bitton u 32. minuti, a izjednačujući pogodak za Austriju zabilježio je Marko Arnautović iz penala u 51. minuti. Izrael je ponovo poveo golom Dora Peretza u 58. minuti, a Austrija je opet poravnala četiri minuta kasnije, golom Louisa Schauba. Potom je Schaub ponovo pogodio u 62. minuti za 3:2, a konačni rezultat utakmici 4:2 postavio je Marcel Sabitzer u 84.

U istoj grupi Danska je na domaćem terenu slavila protiv reprezentacije Farskih Ostrva, rezultatom 3:1. Strijelci za domaćine bili su Andreas Skov Olsen (18. minuta), Jacob Bruun Larsen (63.) i Joakim Maehle (90.), a za goste Klaiment Olsen (89.). U grupi "F" Danska je ubjedljivo lider na tabeli sa 27 bodova, a druga Škotska sa 20 bodova.

U grupi “I” Andorra je na domaćem terenu poražena od Poljske. Rezultat je bio 1:4. Stvari su po domaćina krenule naopako već u prvoj minuti kada je Ricard Fernandez dobio crveni karton. Svega četiri minute nakon crvenog kartona trebale su Robertu Lewandowskom da Poljake dovede u vodstvo, a u 11. minuti za 0:2 pogodio je Kamil Jozwiak. U 45. minuti domaćin smanjuje na 1:2 golom Joana Cervosa, a dvije minute kasnije, na asistenciju Lewandowskog, za 1:3 pogodio je Arkadiusz Milik. Lewandowski je još jednom potvrdio kvalitet golom u 73. minuti i postavio konačanih 1:4.

Englezi su ugostili Albanijuna Wembleyu a ovo je definitivno bila noć Harryja Kanea. Albanija je primila pet golova, sve u prvom poluvremenu, pri čemu je Kane zabilježio hat-trick (18. minuta, 33. i 45.). Strijelci su također bili i Harry Maguire (9.) i Jordan Henderson (28.).

Mađarska je u istoj grupi slavila protiv San Marina sa visokih 4:0, a strijelci su bili Dominik Szoboszlai (6. minuta i 83.), Daniel Gazdag (22.) i Balint Vescei (88.). Engleska je lider grupe “I” sa 23 osvojena boda, dok je na drugom mjestu Poljska sa 20.