Kuman: VAR razbija fudbal
(Izvor: Ilustracija/indiatoday)

Nizozemski selektor Ronald Koeman kritikovao je korištenje VAR tehnologije za "razbijanje nogometa" nakon što je Engleskoj dosuđen kontroverzni penal u polufinalu Evropskog prvenstva.

Nizozemska je sinoć u Dortmundu izgubila od Engleske 1:2 u polufinalu Evropskog prvenstva u Njemačkoj pogotkom Ollieja Watkinsa u prvoj minuti nadoknade vremena. Nizozemska je povela u sedmoj minuti golom Xavija Simmonsa, a Engleska je izjednačila u 18. minuti golom Harryja Kanea iz jedanaesterca.

Penal je dosuđen za napad Denzela Dumfriesa na Kanea, nakon što je engleski kapetan šutnuo loptu preko gola. Sudac Felix Zweier isprva nije dosudio penal, ali su mu suci u VAR sobi savjetovali da pogleda video na monitoru pored terena, nakon čega je dosudio jedanaesterac.

"Nije trebao biti penal. Šutnuo je loptu, a onda su se dodirnuli kopačkama. Mislim da ne možemo igrati nogomet kako treba zbog VAR-a. To stvarno lomi nogomet", rekao je Koeman, a prenosi BBC (BBC).

Kapetan nizozemske reprezentacije Virgil van Dijk rekao je da je jedanaesterac bio ključan na utakmici.

"Mislim da je to bio važan trenutak, Engleska je nakon toga stekla samopouzdanje. Mislim da su mnoge odluke donesene na našu štetu, ali ne želim govoriti o sucu", rekao je.

Bivši engleski branič i stručni konzultant Gary Neville rekao je da Nizozemska ima puno pravo biti ljuta.

"Govoreći kao branič, mislim da je ovo apsolutno sramotna odluka. Nema šanse da je bio jedanaesterac. On je prirodno krenuo blokirati udarac. Za mene to nije jedanaesterac", rekao je Neville.

Bivši engleski napadač Alan Shearer rekao je za BBC da je došlo do kontakta, ali je Dumfries samo pokušavao blokirati loptu.

Engleska će u finalu igrati protiv Španije u nedjelju u 21 sat u Berlinu.