Košarkaši Efesa odbranili titulu šampiona Evrope
(Izvor: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Košarkaši Efesa odbranili su večeras u Beogradu titulu šampiona Evrope, pošto su u finalu završnog turnira pobijedili Real Madrid sa 58:57 (14:15, 15:19, 11:8, 18:15).

Efes je predvodio srbijanski reprezentativac Vasilije Micić sa 23 poena, Tibor Pleiss postigao je 19 poena uz sedam skokova, a Shane Larkin 10 poena, uz šest skokova i četiri asistencije.

U ekipi Reala najefikasniji je bi Walter Tavares sa 14 poena uz 11 skokova. Sergio Llull dodao je devet poena i šest asistencija, a Anthony Randolph šest poena.

Početak meča donio je mali broj poena, a prvi je do osjetnije prednosti došao Real (12:6).

Efes je do kraja prve dionice smanjio rezultat poenima Larkina (15:14). Od Realovih 15 poena u prvoj četvrtini, 12 je postigao Tavares.

Neizvjesnost se nastavila i u narednoj četvrtini. Madridski klub je do plus sedam došao trojkom Anthonyja Randolpha (29:22), da bi uslijedila serija 7:2 turske ekipe, koja je krunisana pogotkom sa distance Micića.

Real je prvih 20 minuta zaključio poenima Randolpha i na odmor je otišao sa prednošću 34:29.

Finale je u punoj Beogradskoj areni nastavljeno poslije pauze, a za prva četiri minuta viđeno je svega pet poena (3:2 za Real).

Potom je španska ekipa došla do devet poena razlike (40:31), dok se Efes u meč vratio sa sedam uzastopnih poena.

U završnici trećeg dijela došlo je do tenzija na terenu, a po nesportski faul dobili su igrači Reala Vincent Poirier i Efesa James Anderson. Četvrtina je završena rezultatom 42:40 za madridski tim.

Efes je odlučujući dio meča počeo "trojkom" Micića i "zakucavanjem" Chrisa Singletona za vodstvo 45:42.

Do nove prednosti Real je došao poslije šuta sa distance Llulla (50:49).

Tim iz Istanbula je u završnici tri puta došao do plus tri, a Real je košem Ljulja smanjio na jedan razlike (58:57).

Do kraja nije bilo promjene rezultata, madridski klub nije izašao iz bonusa, a to je u posljednjih dvadesetak sekundi odgovaralo turskom timu.

U utakmici za treće mjesto Barcelona je ranije danas pobijedila Olympiacos sa 84:74.

Barcelona bolja od Olympiacosa za treće mjesto na Final Four

Košarkaši Barcelone osvojili su treće mjesto na final-fouru Eurolige u Beogradu, pošto su danas pobijedili Olympiacos sa 84:74 (20:18, 25:20, 17:18, 22:18). Barcelonu je do pobjede vodio Nikola Mirotić sa 19 poena, tri manje je ubacio Sanli Sertac, Cory Higgins je dodao 11, a Br...