Košarkaši Dallasa u finalu NBA lige
(Izvor: EPA-EFE/CRAIG LASSIG)

Košarkaši Dallasa plasirali su se danas u finale NBA lige, pošto su u petoj utakmici finala play-offa Zapadne konferencije na gostujućem terenu pobijedili Minnesotu 124:103. Dallas je sa 4:1 u seriji pobijedio Minnesotu i osvojio šampionsku titulu na Zapadu, a u velikom finalu igraće protiv šampiona Istoka Bostona, koji je sa 4:0 pobijedio Indianu.

Dallas su do pobjede predvodili Luka Dončić sa 36 poena, od kojih je 20 postigao u prvoj četvrtini, a imao je još i 10 skokova i pet asistencija i Kyrie Irving sa 36 poena, pet asistencija i četiri skoka.

"Kada sam prethodne noći legao da spavam imao sam najveće samopouzdanje, kao i na šuterskom treningu ujutro. Osjećao sam da ćemo odigrati jednu od najboljih utakmica", rekao je Irving.

P.J. Washington pobjedi je doprinjeo sa 12 poena i sedam skokova, Daniel Gaford sa 11 poena i devet skokova, a Dereck Lively sa devet poena i osam skokova.

Dallas je do poluvremena stekao 29 poena prednosti, imao je prednost od 36 u trećoj četvrtini, prednost je sačuvao i prvi put poslije 2011. godine, kada je osvojio titulu, plasirao se u finale NBA lige.

U ekipi Minnesote najefikasniji su bili Karl-Anthony Towns sa 28 poena uz 12 skokova i Antohny Edwards sa 28 poena uz devet skokova i šest asistencija.

Rudy Gobert dodao je devet poena i pet skokova, a Jaden Mcdaniels osam poena.

"Nijednom u ovoj seriji nismo kliknuli kao ekipa, ni u jednoj utakmici. U posljednje dvije serije svi smo kliknuli u isto vrijeme, pogađali šuteve i sve to, ali ovoga puta nije bilo tako", rekao je Edwards.