Korupcija je sveprisutna - 15. marta na Skupštini KS-a o borbi s njom
Na listi problema s kojima se Bosna i Hercegovina svakodnevno suočava je i svima već dobro poznata korupcija - rak rana koja je metastazirala u svim sferama našeg društva. Naša zemlja je treća u Evropi po rasprostranjenosti korupcije u javnom sektoru. Rezultati su to koje je objavio Transparency International. Kanton Sarajevo najavljuje regulisanje ove zakonske oblasti, a koja svojim rješenjima može biti primjer i ostalim kantonima u Federaciji.
Mnogi su načini primjene onog što u suštini nazivamo korupcijskim činom. Pored sitnijih, nimalo beznačajnijih, tu su i mnogo krupnije korupcijske radnje. A sve one, nažalost, itekako su prisutne.
“Mi smo radili 2015. i 2019. neka poređenja, ista smo pitanja postavljali građanima i najviše se pogoršalo stanje u pravosuđu, najviše su građani izgubili povjerenje u pravosuđe, posebno zbog nekih krupnih korupcijskih afera koje smo imali u pravosuđu, Potkivanje 1 i 2 i afera sa glavnom tužiteljicom. Sve je to dodatno urušilo povjerenje javnosti u rad pravosudnih institucija i definitivno da danas imamo najviše korupcije u institucijama koje se trebaju boriti protiv korupcije”, kaže Srđan Traljić, glasnogovornik Transparency Internationala BiH.
Upravo smo one sa izgubljenim povjerenjem, građane, pitali o njihovim iskustvima sa korupcijskim radnjama. Da li su bili očevici ili, ipak, i sami učesnici? Odgovori su zanimljivi – korupcije ima, u njoj su učestvovali.
S obzirom na to da država sporo rješava ovu oblast, za rješavanje korupcije posebno u zapošljavanju, inicijativu je preuzeo Kanton Sarajevo. 15. marta Skupština će raspavljati o Nacrtu zakona o prevenciji i suzbijanju korupcije u Kantonu Sarajevo. Predlagač je ministrica pravde Darja Softić-Kadenić.
“Ima tri segmenta, radi se o relativno obimnom propisu. Prvi segment se odnosi na reguliranje sukoba interesa, mi smo konsultovali međunarodne dokumente, tekst zakona je usklađen sa preporukama GREKO - to je grupa država u borbi protiv korupcije i u tom smislu se nadamo da ćemo uspostaviti okvir koji će zadovoljiti one kriterije koje je međunarodna zajednica postavila kada se pristupa regulaciji ove oblasti. Drugi segment je uspostavljanje jednog institucionalnog i pravnog mehanizma za efikasnu zaštitu prijavitelja korupcije. Treći segment se odnosi na jačanje integriteta institucija javnog sektora”, objašnjava ministrica pravde i uprave KS-a Darja Softić-Kadenić (Naša stranka).
Ukoliko zakon bude usvojen, to će biti rješenja koja mogu slijediti i drugi kantoni, kao i viši nivoi vlasti. U iščekivanju novog zakona, oni najupućeniji u zapošljavanje su bez stava. Subota je neradni dan za Službu zapošljavanja KS-a. A neradno je bilo i u utorak i četvrtak ove sedmice, kada smo od njih tražli odgovore u vezi sa nezaposlenošću u KS-u, imajući u vidu nivo korupcije i nepotizma, u namjeri da čujemo i njihova iskustva. Odgovora nema!
federalna.ba