Kordić protestantima: Čistimo Mostar, umjesto protesta - pomozite nam

Kordić protestantima: Čistimo Mostar, umjesto protesta - pomozite nam
(Izvor: Fena/Mateo Marinović)

Situacija na požarištu na odlagalištu Uborak je stabilna, u posljednja dva dana prikupljeno je više od 300 tona otpada iz grada koji će biti odvezen izvan Mostara, a jedino zabrinjavaju pozivi na blokadu pretovarne lokacije - izjavio je u petak na redovitoj konferenciji za novinare gradonačelnik Mostara Mario Kordić u povodu krizne situacije s otpadom koja u Mostaru traje od ponedjeljka, kada je na odlagalištu Uborak izbio požar.

Nakon redovnog dnevnog sastanka Gradske Uprave Grada Mostara i Stožera civilne zaštite Grada Mostara, Kordić je podvukao još jednom da se ovdje ne radi "deponiranju, nego pretovaru otpada" i da je kao rezultat toga iz grada na druge deponije izvan Mostara odvezeno više od 300 tona otpada.

- Ne vidim nikakav razlog da se itko okuplja na lokaciji za pretovar otpada. Očistit ćemo taj lokalitet i sanirati otpad koji se ondje nakupio tokom prethodnog razdoblja. Zato nema potrebe protestvovati na 40 stupnjeva, a nije mi ni jasno protiv čega se zapravo protestvuje. Čistimo grad Mostar i bilo bi dobro da ti aktivisti, koji očito možda nemaju pametnijeg posla, pruže ruku i pomognu nam - poručio je Kordić.

Dodao je da s predstavnicima Stožera civilne zaštite razgovarao na temu dodatnog angažmana u prigradskim naseljima, budući da je nakon požara pri čišćenju otpada fokus bio na središnjoj zoni grada zbog turizma te poručio kako će se od subote početi odvoziti otpad i iz tih dijelova Mostara. 

Istaknuo je da su informacije koje stižu s požarišta na deponiji Uborak ohrabrujuće, budući da je sve manje dima, a nastavljen je proces zatrpavanja požarišta.

- Od ponedjeljka ćemo podvući crtu i sagledati koliki je ovo bio financijski izazov za Grad Mostar te napraviti projekciju budućih koraka - rekao je Kordić, dodavši kako i dalje ne vidi razlog zbog kojeg bi se građani okupljali i blokirali lokaciju za pretovar otpada.

Mostarski gradonačelnik je kazao kako je tokom odvoza odrezanog zelenila iz grada na jednu od triju novih pretovarnih lokacija došlo do pogreške u pripremi, no istaknuo je da nije riječ o opasnom propustu jer je zeleni otpad istovaren na dio odlagališta koji nije zahvaćen požarom.

Fena/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Mostar