videoprilog Dejane Šešlija (Dnevnik 2)

Konstituisana radna grupa za izmjenu Izbornog zakona, bez članova CIK-a

Od obećanja da će izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine biti dogovorene do kraja juna zasad nema ništa. Dat je novi optimističan rok, i to do kraja augusta. Za izradu je zadužena interresorna radna grupa koja je tek danas konstituisana. Prva sjednica, osim izbora rukovodstva, nije donijela ništa epohalno. No, otvorila je brojna pitanja. Ključno - kako mijenjati Izborni zakon bez promjene Ustava?

Poruke evropskih ministara su sve ozbiljnije i sve glasnije: BiH ove godine mora ubrzati izborne i ustavne reforme. Možda tromo, ali na izmjenama izbornog zakonodavstva konačno se nešto radi. No, Ustav je i dalje u ladici. Kako i da li je moguće mijenjati jedno bez drugog - dilema je i za Interresornu radnu grupu.

- U odluci jednog i drugog doma ne stoji da smo ovlašteni da radimo na izmjenama Ustava, ali ukoliko idemo na implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava, zatim OSCE-ovih preporuka i njihovog odjela, moramo raditi na izmjenama Ustava – poručila je Alma Čolo, predsjedavajuća Interresorne radne grupe (SDA).

Što bi značilo: nisu ni počeli, a već su zapeli. Poznati su zacementirani stavovi HDZ-a BiH koji kroz izmjene izbornog zakona prvenstveno želi obezbijediti legitimno predstavljanje, odnosno da samo Hrvati biraju člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda. Poznato je i da međunarodna zajednica, ali i Evropska unija, osuđuje ovaj pristup, kao i da akcenat stavljaju na provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, poput one davno zanemarene Sejdić i Finci. Taj dio HDZ-u nije proritet, a SNSD-u se, vidimo, nigdje ne žuri, jer ih ne tangira ni jedno ni drugo.

- Mi smo se opredijelili za izmjenu izbornog zakonodavstva. To ne znači da u jednom dijelu neće biti potrebno napraviti neke manje izmjene Ustava – izjavio je Bariša Čolak, dopredsjedavajući Interresorne radne grupe (HDZBiH).

- Treba krenuti od jednostavnijeg ka složenijem. Ima niz odredaba izbornog zakona, zakondavstva gdje nema potrebe mijenjati Ustav – istakao je Sredoje Nović, dopredsjedavajući Interresorne radne grupe (SNSD).

Težište mijenja gledište. Opozicija svoje stavlja na sprečavanje izbornih krađa.

- Vrlo važno da se uvedu nove tehnologije, skeniranje biračkih listića, da se uvede videonadzor na biračkim mjestima, da se poveća izborni cenzus, da se unaprijedi rad biračkih odbora – naglasio je Branislav Borenović, član Interresorne radne grupe (PDP).

Prijedloga će sigurno biti još, jer Interresornu grupu čine predstavnici svih stranaka. Njihov rad već je pismom ohrabrila međunarodna zajednica, uz jasnu poruku da izmjenama Izbornog zakona treba pristupiti na temeljit, transparentan i inkluzivan način. No, bojazan da ipak neće biti tako već postoji.

- Ono što ja ne bih volio i ono protiv čega ću glasno govoriti jeste da ova interresorna radna grupa ima ulogu smokvinog lista: da smo mi pred vama vidljivi, mi vam dajemo izjave mi smo pred vama ti koji nešto rade, a stvarni proces se odvija večeras u nekoj rezidenciji, kafani, ne znam ni ja gdje – poručio je Saša Magazinović, član Interresorne radne grupe (SDP).

Treba podsjetiti i na to da se, barem za sada, o izmjenama Izbornog zakona ništa ne pita Centralna izborna komsija BiH koja je na koncu i zadužena za provođenje izbora. To je jedan od najvećih apsurda. Onaj možda veći je optimizam da će nakon deceniju kozemtičkih izmjena Izbornog zakona konačno napraviti i one suštinske. I to samo za nekoliko mjeseci.

federalna.ba

Izborni zakon
Jelena Trivić Izborni zakon Milorad Dodik Narodni front
0 12.04.2024 19:13
NSRS Izborni zakon Milorad Dodik
0 11.04.2024 21:17
Christian Schmidt Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Izborni zakon
0 04.04.2024 18:20
Mreža Izborni zakon
0 02.04.2024 22:21
NSRS Izborni zakon Christian Schmidt
0 29.03.2024 08:12
Misija OSCE BiH Izborni zakon Visoki predstavnik u BiH
0 27.03.2024 10:29