videoprilog Dijale Halilagić (Federacija danas)

Konferencija o trgovini ljudima: Sve počinje od radne eksploatacije

Organizacija USAID već godinama u Bosni i Hercegovini provodi projekte od značaja za borbu protiv trgovine ljudima. U saradnji sa bh. institucijama, policijom i centrima za socijalni rad uspijevaju ostvariti značajne rezultate - ipak, potrebno je još mnogo rada da bi se ovaj problem stavio pod kontrolu. Tim povodom, u Bihaću je održana konferencija na kojoj su razmijenjena iskustva i predstavljeni problemi s kojima se suočavaju u radu.

Samo u protekloj godini na području Unsko-sanskog kantona je registrovano 28 slučajeva pokušaja trgovine djecom. Prema riječima učesnika konferencije, najčešće sve počinje od radne eksploatacije. Ciljevi – jasni.

„Da uspostavimo koordinaciju lokalnih institucija kad je u pitanju blagovremeno reagovanje institucija u slučaju sumnje na trgovinu djecom. Jako nam je važno da razvijemo određene, pa i minimalne standarde u vezi sa zaštitom djecu koja su žrtve eksploatacije, kako bi profesionalci znali šta preduzeti kad se suoče s djetetom koje je žrtva“, kazala je Mirsada Bajramović, predsjednica Udruženja Zemlja djece u BiH.

Na području ovog kantona formirani su i mobilni timovi u koje su uključeni predstavnici policije, ali i Centara za socijalni rad, a sve s ciljem zaštite potencijalnih žrtava. 

„Uvijek veliku podršku daju organizacije civilnog društva, to smo dokazali formiranjem u svih 8 općina USK-a tzv. dnevnih centara, specijaliziranih usluga za djecu i porodice u riziku od trgovine ljudima“, objašnjava Aida Behrem, predsjednica Udruženja Žene sa Une.

Završna je ovo konferencija u okviru projekta „Asistencija djeci i adolescentima koji žive i rade na ulici“. Radi se svakodnevno, a uskoro se očekuju i novi izvještaji koji će pokazati uspješnost borbe protiv ovog problema.

„USAID je u posljednjih nekoliko mjeseci podržao Vijeće ministara BiH u izradi evaluacije prethodne državne strategije, ali je podržao i izradu nove strategije koja je u procesu usvajanja“, izjavio je Jasmin Bešić, direktor USAID-ovog programa Inspire.

Prema riječima prisutnih, najvažnija je prevencija, a upravo kroz ovakve projekte nastoje edukovati nadležne, stvoriti saradnju među institucijama u svim gradovima BiH, ali i osvijestiti javnost, jer samo tako se ovaj problem može prepoznati i na vrijeme spriječiti. 

federalna.ba

Trgovina ljudima