U BiH lani identifikovano oko 37 potencijalnih žrtava trgovinom ljudima
(Izvor: Fena/Ivan Rozić)

U BiH lani identifikovano oko 37 potencijalnih žrtava trgovinom ljudima

Na području Bosne i Hercegovine, prema neslužbenim podacima, u prošloj je godini identifikovano oko 37 potencijalnih žrtava trgovinom ljudima, većinom maloljetnih osoba.

"Mi danas službeno krećemo s desetomjesečnom kampanjom koja će se realizirati na području Hercegovačko-neretvanskog kantona s ciljem podizanja svijesti šire javnosti, ali i ranjivih kategorija na trgovinu ljudima - kazala je novinarima Abida Pehlić, jedna od članica Udruženja "Novi put".

Kampanjom se također želi motivisati i osnažiti potencijalne, tj. stvarne žrtve bilo kojeg oblika trgovine ljudima ili iskorištavanja da zatraže pomoć i prijave iskorištavanje, ako to dosad nisu učinili.

Spomenutu kampanju realizira Udruženje ''Novi put'' u suradnji s Koordinacijskim timom za borbu protiv trgovine ljudima HNK-a.

Prema neslužbenim informacijama, kako kaže Pehlić, u prošloj je godini na području BiH identifikovano oko 37 potencijalnih žrtava trgovinom ljudima.

"Iz ranijih iskustva znamo da veliku većinu potencijalnih žrtava trgovinom ljudima čine maloljetnici koji se prisiljavaju na prosjačenje, zatim tu su i djeca koja se prisiljavaju na prisilni rad, djeca žrtve seksualne eksploatacije i djeca žrtve prisilnih brakova", istaknula je Pehlić.

Gordan Zovko, načelnik Odjela za opći kriminalitet MUP-a HNK-a i koordinator Koordinacijskog tima za borbu protiv trgovine ljudima za područje HNK-a  govorio je i o nedavnom slučaju trgovine ljudima u Mostaru kada je državljanin Srbije uhapšen zbog spolnog odnosa s maloljetnicom, koja je trenutačno smještena u sigurnu kuću.

Janja Milinković, inspektorica socijalne zaštite HNK-a osvrnula se na mali broj slučajeva trgovinom ljudima koji su procesuirani. 

"Nismo imali veći broj procesuiranih slučajeva zato što su oni, zbog grešaka u postupanju, 'padali' na Tužiteljstvu", ustvrdila je Milinković.

Veliki broj djece koja su dosad uhvaćena u prosjačenju na području HNK-a dolaze iz drugih kantona i ona se do stavljanja u punu funkciju Odgojnog centra Hercegovačko-neretvanskog kantona u Gnojnicama, smještaju u sigurnu kuću.

U okviru ove zajedničke kampanje u idućem će se razdoblju provesti deset uličnih akcija u ruralnim i urbanim dijelovima HNK-a, s ciljem podizanja svijesti o trgovini ljudima među ranjivim kategorijama, ali i šire javnosti te poticanja preživjelih žrtava da se uključe u procese razvoja politika suprotstavljanja trgovine ljudima.

Aktivisti  Udruženja ''Novi put'' će, tokom uličnih kampanja, vršiti podjelu informativnih materijala, kao i informacija o prevladavajućim oblicima trgovine ljudima, metodama vrbovanja te načinima zaštite i prijavljivanja potencijalnih i stvarnih slučajeva.

Bosna i Hercegovina je identifikovana kao zemlja porijekla, tranzita i odredišta žrtava trgovine ljudima. U prošlogodišnjem izvješću Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih država o trgovini ljudima BiH je ocijenjena razinom 2, jer se vlasti Bosne i Hercegovine ne pridržavaju u potpunosti minimalnih standarda za eliminiranje trgovine ljudima, ali ulažu značajna nastojanja u tom pravcu, kazali su iz Udruženja Novi put.

Kampanja realizira se u okviru projekta pod nazivom ''Unapređenje institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima'', kojeg podržava Vlada SAD-a kroz USAID-ov Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID Inspire, kojeg Udruženje ''Novi put'' trenutno provodi na području HNK-a i Zapadnohercegovačkog kantona.

federalna.ba/Fena

Trgovina ljudima BiH