Konferencija o radu s djecom s teškoćama u razvoju okupila stručnjake iz Italije i BiH
(Izvor: Fena/Emanuel Soča)

Konferencija o radu s djecom s teškoćama u razvoju okupila stručnjake iz Italije i BiH

Sveučilište u Mostaru (SUM) i Fondacija don Carlo Gnocchi organizatori su stručne konferencije o radu s djecom s teškoćama u razvoju „The care of children with disability: an interdisciplinary approach in rehabilitation - The experience of Don Carlo Gnocchi Foundation“ na kojoj mostarski studenti imaju priliku upoznati se s praksom spomenute talijanske fondacije.

Cilj ove konferencije je pružiti mogućnost našim studentima da vide praksu istaknutih stručnjaka iz Fondacije don Carlo Gnochhi. S druge strane, danas smo organizirali i radionicu na kojoj imamo 45 stručnjaka iz svih dijelova BiH koji će imati priliku razmijeniti svoja znanja i iskustva – rekla je prorektorica za međunarodnu suradnju SUM-a Sanja Bijakšić.

Ovim aktivnostima, dodala je, mostarsko sveučilište šalje poruku kako mu je briga o djeci s teškoćama u prvom planu.

- Ta briga zahtijeva jedan interdisciplinarni pristup pa tako ovdje imamo psihologe, pedagoge, osobe koje se bave fizioterapijom, logopede i slično. Ovo je jedan od izvrsnih primjera gdje smo uključili našu Akademiju SUM-a i želimo pokazati nužnost cjeloživotnog obrazovanja te reći da se obrazovanje ne završava okončanjem studija nego se ono nužno nastavlja - smatra Bijakšić.

Konferencija je namijenjena stručnjacima koji rade s djecom s teškoćama u razvoju, koji će tijekom konferencije razmijeniti iskustva sa stručnjacima koji rade za Fondaciju don Carlo Gnocchi.

- Ovo je jedna jako bitna faza suradnje između SUM-a, Fondacije don Carlo Gnocchi i centra „Marija - Naša nada“ iz Širokog Brijega u kojem smo mi prisutni kao suradnici već 20 godina. Preko 70 godina Fondacija je uvijek tu za sve one kojima smo potrebni, a to su osobe s poteškoćama u razvoju, djeca, odrasli, starije osobe i svi one koji trebaju našu pomoć – rekao je predsjednik Fondacije Vincenzo Barbante.

Dodao je kako ovom konferencijom nastoje prenijeti znanja i praksu koje ta fondacija uspješno prakticira više od 70 godina.

- Pored naših projekata u Italiji, djelujemo i izvan nje, a osim brige za djecu, odrasle i starije imamo i znanstveno-istraživačke timove koji doprinose da naša usluga uvijek bude unaprjeđena. Upravo ti znanstveno-istraživački timovi i naše iskustvo u tome polju je ono što namjeravamo i uspješno prenosimo u druge zemlje - istaknuo je Barbante.

Stručna suradnica u Instituciji ombudsmana za ljudska prava BiH Naida Spužević poručila je kako je potrebno kontinuirano raditi na ostvarivanju jednakih prava za sve.

- Institucija ombudsmana kontinuirano raditi na ostvarivanju svih jednakih tretmana s obzirom da je BiH ratificirala niz dokumenata za ostvarivanje jednakog pristupa bez bilo kakvog oblika diskriminacije. Radimo i na tome da probudimo svijest građanima da se ovdje ne radi o nikakvoj socijalnoj zaštiti, već o osnovnim ljudskim i građanskim pravima - poručila je Spužević.

Kratko se osvrnula i na što je sve ova institucija učinila u proteklom razdoblju.

U prošloj godini smo izdali jedan dokument pod nazivom „Smjernice za unaprjeđenje svakodnevne komunikacije s osobama s invaliditetom“, o tome će se još više govoriti. U 2021. godini smo odradili i jedan specijalni izvještaj o efikasnosti zakonskih rješenja o profesionalnoj rehabilitaciji osoba s invaliditetom - kazala je Spužević.

federalna.ba/Fena

Sveučilište u Mostaru