'InfoMed 2024': Razvoj bolničkih informatičkih sustava nudi mnoga rješenja
(Izvor: Fena/Emanuel Soca)

'InfoMed 2024': Razvoj bolničkih informatičkih sustava nudi mnoga rješenja

Prvi znanstveno-stručni simpozij „InfoMed 2024“, s međunarodnim sudjelovanjem, održao se u petak na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, a teme su uglavnom bile bazirane na razvoju bolničkih informatičkih sustava.

- Kako se svakodnevno susrećemo s problematikom informacijskih bolničkih sustava došli smo do ideje da napravimo prvi znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem, kako bi došli do potencijalnih rješenja problema, a ujedno da se i upoznamo s kolegama koji se bave upravljanjem i izradom bolničko-informacijskih sustava – izjavila je voditeljica Centra za informatiku Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar Ana Ravić.

Kazala je kako je simpozij posebno namijenjen doktorandima, studentima biomedicinskih i informatičkih sustava, kao i medicinskim sestrama, tehničarima i doktorima.

Otkrila je i neke probleme s kojima se susreću, a naglasila je i kako razvoj bolničkih informatičkih sustava je rješenje za sve veće zahtjeve i pacijenata i medicinskih djelatnika.

- Problemi su nam većinom oko unosa pacijenata gdje se može dogoditi da su pogrešno uneseni podaci, a imamo i problema u informatici oko servisa, oko integracija sustava i slično – nabrojala je Ravić.

Vjeruje kako modernizacija informatičkog sustava može pripomoći i brzini zdravstvenog sustava.

- Moderniziranje sustava će sigurno pripomoći i pri brzini sustava zdravstva, radi se na integraciji i s drugim županijama, da ne bude papirologije, da sve bude elektronički te da svi pacijenti imaju jedan elektronički karton – istaknula je Ravić.

Voditelj Odjela za informacijsku sigurnost u Kliničkom bolničkom centru (KBC) KBC Sestre Milosrdnice u Zagrebu Tomislav Karakaš poručio je kako se ovakve teme i inicijative veoma bitne u 21. stoljeću, odnosno modernom informacijskom dobu. Njegovo izlaganje baziralo se na problemu kibernetičke sigurnosti.

- To je problem koji nije više nešto što gledamo na filmovima, nego je nešto i što je došlo kod nas. Tu govorimo o velikim napadima s velikim štetama, danas je kibernetički  kriminal u „obrtanju novca“ pretekao i trgovinu drogom. To je ozbiljna stvar, posebno u bolničkim sustavima i to je nešto na što svi trebamo obratiti pozornost, a boljeg mjesta nema od međunarodnih stručnih konferencija gdje će svatko reći svoja iskustva – zaključio je Karakaš.

Suorganizatori skupa su Medicinski fakultet SUM-a i Liječnička komora Hercegovačko-neretvanskog kantona.

federalna.ba/Fena

Sveučilište u Mostaru