videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

Mještani i aktivisti umjesto javne dobili internu raspravu o mHE Bilješevo

Komplikovani zakonodavni sistem još jednom je pokazao svoje nedostatke. Dok se čeka na potvrdu izmjena zakonskih odredbi koje predviđaju zabranu gradnje minihidroelektrana, inicijative investitora i dalje su ostale aktuelne baš kao i borba građana i ekoaktivista. S problemom se suočavaju i lokalne vlasti, koje dodjeljuju saglasnosti za koncesije, a najnoviji primjer dolazi iz Kaknja. 

U borbi protiv izgradnje male hidroelektrane Bilješevo na rijeci Bosni mještani tri mjesne zajednice i ekoaktivisti su uspjeli dogovoriti raspravu. Tražili javnu, a ispostavilo se, tvrde, dobili internu. Zbog toga, ali i zbog neblagovremenog informisanja demonstrativno odbili raspravljati o ovoj temi. 

"Samo smo iz tog razloga tražili da to odgodimo na vremenski period na 20 ili mjesec dana i mislim da bi bilo krajnje korektno da se prihvati naš prijedlog da se formira komisija, da se održe javne rasprave po lokalnim zajednicama, da se zauzmu stavovi", kaže Rašid Šahinović, predsjednik Savjeta MZ Modrinje Kakanj. 

U postupku odlučivanja o saglasnosti za koncesije zakonom nije predviđeno, niti je obavezujuće održavanje javne, pa su općinski zakonodavci iskoristili mogućnost organiziranja interne rasprave. 

"Donijeli smo zaključak kojim smo omogućili internu raspravu da bi investitor, predstavnici mjesnih zajednica, vijećnici imali potpune informacije kako bi mogli odgovoriti ministarstvu", pojasnio je Slaven Katičić, predsjedavajući Općinskog vijeća Kakanj.

Odgovor Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDK-a nije moguće dostaviti, tvrde općinske vlasti, bez saglasnosti mjesnih zajednica i odluke Općinskog vijeća. 

"Nama je jako bitno i najvažnije mišljenje mjesnih zajednica. Općinsko vijeće je to koje daje ili ne daje saglasnost i shodno tome se određuje javni interes na podučju općine Kakanj", istakao je Mirza Fazlić, šef Službe za privredu, urbanizam i zaštitu okoline u Općini Kakanj. 

Činjenica da u Federaciji BiH još nije okončana procedura potvrđivanja zakona o zabrani gradnje malih hidorelektrana stvorila je vakuum. Ekoaktivisti kategorični, radi se o potezu dodjele koncesije prije potpune implementacije zakona. 

"Federalne vlasti ukidaju male hidrocentrale, a u Kaknju se podvaljuje mala hidrocentrala. Svi oni koji budu imali koncesioni ugovor imaju rok od tri godine da dobiju dozvole i da izgrade male hidrocentrale", navodi Lejla Kusturica, aktivistica Fondacije Atelje za društvene promjene.

Investitori, privatna kakanjska kompanija, prezentirali su podatke: radi se o investiciji vrijednoj 13 miliona, mala hidroelektrana protočnog tipa snage 4MW nema značajan utjecaj na okoliš. Odbacuju tvrdnje aktivista. 

"To su njihova razmišljanja koja nisu potkrijepljena činjenicama uopšte. Iznijeli smo sve podatke šta nas čeka tako mi očekujemo da čujemo stav mjesnih zajednica šta su njihovi zahtjevi i šta oni misle o tome", istakla je Alma Zaimović, predstavnik investitora. 

Hoće li kantonalne vlasti dobiti saglasnost kakanjskog vijeća za dodjelu koncesije bez koje nema ni daljnjeg postupka još je neizvjesno. No i ova priča dokaz je kompliciranosti sistema. Dok se čeka na potvrdu izmjena zakonskih odredbi o zabrani gradnje malih hidrocentrala u Federalnom domu naroda, problem je prebačen na teren lokalnog nivoa vlasti.

federalna.ba

Kakanj mini hidroelektrane
Kakanj zagadjenje projekat
0 02.04.2024 09:47
termalna voda Tičići Kakanj Općina Kakanj
0 27.03.2024 19:23
Financial Times Bosanska Gradiška Tešanj Kakanj
0 20.03.2024 18:02
Kakanj Vareš Adriatic Metals BH voda pitka voda
0 25.01.2024 17:39
Izbor sportiste godine sportisti godine Sportski savez u BiH Kakanj
0 24.01.2024 21:01