Prilog Velide Kulenović

DA LI JE RUDARENJEM U VAREŠU UGROŽENA PITKA VODA ZA KAKANJ?!

Kompanija Adriatic Metals BiH ugrožava pitku vodu kojom se snabdijevaju građani Kaknja. Općina Kakanj u septembru prošle godine donijela je odluku o uspostavi zaštićenog područja Gornja Trstionica - Bukovica kako bi onemogućila eksploatacione radove na tom području. Davanje saglasnosti za uspostavu zaštićenog područja nastavak je aktivnosti na zaštiti vitalnih dijelova općine. Postojećom prostorno-planskom dokumentacijom dio ovog  područja već je zaštićeno od eksploatacionih radova, osim dijela koji se odnosi na rad Šumsko privrdnog društva ZDK. Građani Kaknja, ali i ekološki aktivisti oba entiteta, protestirali su zbog ugrožavanja prirodnih resursa, te saglasnosti lokalnih zajednica na izdavanje koncesija za istraživanja i eksploataciju pleminitih metala poput olova, cinka i barita. Upravo je pitka voda  u fokusu zaštite, kaže Hajrija Čobo, predstavnica neformalne grupe građana Park prirode Trstionica i Boriva.

- Prašinu vjetar vodi u prašumu Trstionicu. To je, ipak, jedan očuvani rezervat bio diverziteta, koji će imati znatan uticaj od tog rudnika. Mi već vidimo zagađeni Trstionicu, koja teče mutna, smeđa, bijela pa se malo izbistri, kaže Čobo.

Stanovnici Kaknja opravdano sumnjaju u moguće zagađenje, ali traže transparentnost rada te dostupnost podataka. Evo šta neki od njih kažu o ovoj temi.

-Naštetiće nama vodu, već raja gore po Ponijerima dovlače vodu za piće. Zagađuju, ima raznih hemija, isparavanja. Zna se, čim je tu rudnik, može naškoditi. Ali, moramo znati da se mora raditi, tako da bi to trebalo malo stručnije uraditi, da svi budu zadovoljni, kažu građani Kaknja.

 Kompanija Adriatic Metals BiH u pisanom odgovoru, između ostalog, navodi da nema dokazane veze između aktivnosti kompanije te pitanja vodosnabdijevanja općine Kakanj, gdje su u saradnji sa preduzećem Vodokom Kakanj izvršena hidrogeološka istraživanja, kojim je   dokazano postojanje dva odvojena sliva, te da aktivnosti koje se provode na lokaciji rudnika nemaju nikakvu hidrauličku vezu s rijekom Bukovicom. Međutim, aktivisti smatraju da je pravo na pitku vodu preče od koncesija u vodozaštitnim zonama. Govori Hajrija Čobo, aktivistkinja protiv koje je kompanija Adratic Metals BiH podnijela tužbu.

 

 - Nama je ovdje u pitanju život. Dakle, voda. I to nikakva tužba ne može zaustaviti. Dakle, našu borbu jedna tužba ne može zaustaviti. Smiješni su,navodi Čobo.

 

S druge strane, iz općine Kakanj navode da će u cilju  razvoja turističkih potencijala  općina  nastaviti da traži zaštitu pitke vode, izjavio je načelnik Mirnes Bajtarević, najavljujući aktivnosti u ovoj godini.

 

- Iskoristićemo sva svoja prava i sve svoje kapacitete da i preko općinskog načelnika i Gradskog vijeća tražimo odgovore, odnosno da u Kaknju ne bude upitna kvaliteta i kvantitet pijaće vode, kaže načelnik Bajtarević.

 

Adriatic Metals BiH u pisanom odgovoru, između ostalog, navodi da se vrši redovan monitoring površinskih tokova u Borovičkom i Vrućem potoku od 2020. godine, a rijeke Bukovice od augusta 2021. godine, te da se rezultati dostavljaju Općini Kakanj i preduzeću Vodokom. Zabilježen je samo jedan primjer gdje je nivo kadmija bio blago iznad zakonom propisane granice. Tokom prošle godine kompanija je bila predmet 46 inspekcija sa različitih nivoa vlasti, najviše onih posvećenih zaštiti okoliša, vode i biodiverziteta i  ni u jednom slučaju nisu utvrđene nepravilnosti, naveli su iz Adriatic Metalsa BiH. Iz Općine Vareš pa i kantonalnog ministarstva naglašavaju značaj projekta ulaganja i početak rudarenja kompanije Adriatik Metals u Varešu, a iz  Kaknja traže od kompanije da potpišu sporazum o prijateljstvu, ali do toga još nije došlo.  

 

 

Kakanj Vareš Adriatic Metals BH voda pitka voda
vodni resursi voda pitka voda Kanton 10
0 19.04.2024 17:38
Michael Murphy Zdravko Marošević Vareš
0 05.04.2024 16:44
Kakanj zagadjenje projekat
0 02.04.2024 09:47
termalna voda Tičići Kakanj Općina Kakanj
0 27.03.2024 19:23