Kolumbijski predsjednik najavio diplomatski protest nakon ruskog raketnog napada u Ukrajini

Kolumbijski predsjednik najavio diplomatski protest nakon ruskog raketnog napada u Ukrajini
(Izvor: EPA-EFE/Filip Singer)

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro izjavio je da će njegova vlada poslati uputiti diplomatski protest Rusiji nakon što su tri kolumbijska državljana ranjena u ruskom raketnom napadu na grad Kramatorsk u istočnoj Ukrajini u kojem je poginulo 11 osoba, a najmanje 56 povrijeđeno.

Sergio Jaramillo, koji je bio glavni mirovni pregovarač kolumbijske Vlade, pisac Hector Abad Faciolince i novinarka Catalina Gomez Angel otputovali su u Ukrajinu na sajam knjiga u Kijevu i bili u restoranu u Kramatorsku kada je u utorak pala raketa.

"Rusija je napala tri bespomoćna kolumbijska civila. Time se krše ratni protokoli. Ministarstvo vanjskih poslova mora dostaviti diplomatsku protestnu notu. Čekamo da se Sergio, Hector i Catalina bezbjedni i zdravi vrate kući", objavio je Petro na Twitteru.

Projektil je eksplodirao u prometnom području punom stambenih zgrada, lokala i restorana u Kramatorsku, koji se nalazi u Donjeckoj oblasti.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je napad.

Ukrajinska obavještajna agencija saopštila je da je uhapsila stanovnika koji je navodno pomogao u koordinaciji napada tako što je ruskoj vojsci poslao video snimak restorana.

Rusija je negirala da je gađala stambena područja, tvrdeći da je u Kramatorsku pogođena samo vojna infrastruktura.

federalna.ba/AA

Kolumbija državljani ranjavanje Kramatorsk