Kolege i prijatelji se opraštaju od Matije Dedića
(Izvor: Sanjin Strukic/PIXELL)

Kolege i prijatelji se opraštaju od Matije Dedića

Hrvatsku i regionalnu javnost, kao i muzičku zajednicu sinoć je potresla vijest da je u 53. godini preminuo poznati hrvatski muzičar Matija Dedić. 

S velikom tugom u srcu javljamo da nas je iznenada napustio Matija Dedić, jedan od naših najpoznatijih jazz pijanista. Obitelj moli za razumijevanje u ovom, za njih, iznimno teškom trenutku, izvijestili su iz diskografske kuće Croatia Records.

Brojne kolege i prijatelji se opraštaju od Matije Dedića. Kako piše Net.hr, muzičar je često dijelo pozornicu sa Gibonnijem koji mu je posvetio emotivnu poruku: "Mili moj dječače, mi koji smo se zvali braćom… Hvala ti za dušu, toplu i plemenitu. Hvala ti za godine prijateljstva, iskrenog i rijetkog. Hvala ti za muziku, brate. Srest ćemo se opet, tamo negdje gdje prsti taknu tipku, između šapata i tišine… Voli te tvoj Gibo".

S Matijom je često nastupala i pjevačica Amira Medunjanin. Na Facebooku je objavila Matijinu fotografiju bez ijedne riječi - samo s emotikonom slomljenog srca. Godinama su dijelili pozornicu.

Odlazak Matije Dedića komentirao je za Vijesti iz kulture HTV-a kompozitor i producent Nikša Bratoš.

- Prvo mi je još šok, još to nekako procesiram, ne želim prihvatiti. Sigurno je otišao puno prije vremena, a već je uspio ostaviti neizbrisiv trag u kulturi ove zemlje. Način na koji je svirao i način na koji je oplemenjivao svaki trenutak dok je sjedio za klavirom bi oplemenio ono što smo tog trenutka radili bez obzira je li koncept ili je snimanje. Potrajat će još vremena da se rodi jedan takav, istaknuo je Bratoš.

Petar Grašo se od svog prijatelja i kolege oprostio sljedećim riječima:

"Smrt je lažljiva ku*va i bira preko reda, rekao je jednom prilikom pokojni Igor Mandić. Otišao je jedan vječni dječak krhke divne duše i dijamantskog talenta, prerano, naglo. Jednom prilikom rekao sam mu da sam samo kod Kenny Kirklanda imao taj osjećaj slobode, nježnosti i divljine koju sam osjećao u njegovoj svirci i to mi je uvijek spominjao kao kompliment koji se ne zaboravlja. Doviđenja Matija, hvala ti na svemu. Volimo te puno i zauvijek", napisao je muzičar na Instagramu.

Bubnjar Parnog valjka Dado Marinković svojom je objavom izazvao lavinu reakcija. "Ja sam totalno u šoku! Ne vjerujem! Recite mi da to nije istina", napisao je čim se vijest proširila. "Užas", komentirao je ispod objave i muzički kritičar Zlatko Gall. Kasnije je Dado Marinković dodao još jednu objavu u kojoj je napisao sve ono lijepo što je u njegovom životu ostavio Matija. "Život! Sad te ima, sad te nema. Ostat će mi zauvijek sjećanje na tebe. Ostat će muzika! Puno si ostavio iza sebe. Drago mi je da smo skupa nešto snimili. I mi, i najdivnija diva, gospođa Gabi. Žao mi je baš. Sućut Marini i Lu", napisao je. 

Oproštajne poruke uputili su i brojni drugi umjetnici te javne ličnosti. Glumac i voditelj Enis Bešlagić posvetio mu je emotivnu objavu na svojim društvenim mrežama: "Otišao si, brate moj dobri i ostavio nas bez tona".

Pjevačica Nina Kraljić opisala je trenutak kada je čula što se dogodilo.

"Dragi Matija, čula sam da si otišao na bolje mjesto dok sam vozila iz Opatije i tih zadnjih 20 km vožnje sam proplakala. Prvo od tuge da neću s tobom više svirati, ali i od zahvalnosti da si mi rekao 'Ako hoćeš da napravimo Što te nema, dođi u Šibenik'. I ja sam došla, naravno. Kad sam te pitala kako ćemo ju odsvirati, samo si rekao 'po osjećaju i gdje nas odvede' i odvelo nas je negdje gdje se nalazi čarolija. Svatko je tokom snimanja bio u svojoj sobi, ali mi smo se osjećali i sada imam ovu dragocjenu snimku. Hvala ti. Sretno putuj dalje", napisala je.

Riječi je teško pronašao hrvatski kompozitor, aranžer i producent Branimir Mihaljević. Ispod crne slike na kojoj je napisao tek Matijino ime, dodao je: "Frende, što da ti kažem... Šok... Nevjerica... Ne možeš samo tako otići". 

Iz grupe Elemental zahvalili su Matiji na prilici koju su od njega dobili i izrazili sućut. 

"Kad smo ga zvali da gostuje na našem drugom albumu, davne 2002. godine, odmah je pristao. Štoviše, odmah je imao viziju kako će odsvirati na beat. Dok su nas drugi čudno gledali, uz komentare 'kakvi reperi, što je to', Matija je odmah pružio ruku. I to nam je iskustvo dalo vjetar u leđa, kao klincima, jer ako se naša muzika sviđa Matiji Dediću. Hvala ti što si prema nama uvijek bio prijatelj, ispružene ruke i sa skromnim osmijehom na licu. I što si one 2002. podržao klince koji rade muziku iz srca, kao i ti.", stoji u objavi. 

Hrvatski kompozitor Marko Tomasović prisjetio se zajedničkih trenutaka: "Strašno me pogodila vijest da je umro Matija Dedić. Surađivali smo na četiri moje pjesme i svaki put sam bio oduševljen njegovom genijalnošću, ali i jednostavnošću, uvijek se odazivao bez ikakvih pitanja, odbijajući ikakve honorare, došao s entuzijazmom i družio se s nama glazbenim smrtnicima pokazujući nam respekt".

Producent i autor Rejhan Okanović objavio je fotografiju Matije Dedića uz opis: "Počivaj u miru dragi Matija, bila mi je čast poznavati te". Ispod objava samo se nižu reakcije i nevjerica. Poznati estradni menadžer Zoran Škugor objavio je: "Matija, laka ti zemlja". 

"Nismo si stigli sve ispričati, a kamoli odsvirati, bez obzira na snimke. Ostaje(š) nam muzika", napisala je kantautorica Lu Jakelić uz nešto stariju zajedničku fotografiju.

BIOGRAFIJA MATIJE DEDIĆA

Matija Dedić rođen je 1973. godine u Zagrebu gdje je završio srednju glazbenu školu "Vatroslav Lisinski". Rođen u obitelji istaknutih muzičara, kantautora Arsena Dedića i pjevačice Gabi Novak, rano se počeo baviti muzikom.


(Izvor: Sanjin Strukic/PIXELL)

(Izvor: Neva Zganec/PIXELL)

Nakon završene srednje muzičke škole 1991. odlazi u Graz gdje upisuje jazz akademiju, a diplomirao je 1997. u klasi profesora Haralda Neuwirtha.

U Zagreb se vratio 1997. godine i ubrzo postiže veliki ugled na hrvatskoj muzičkoj sceni. Tokom tih godina svira s vlastitim sastavom Boliers Quartet s kojim prati velike jazz muzičare poput Bennyja Golsona, Kennyja Burrella, Roya Haynesa, Joséa Felicianoa te sastav "All Stars Band". Nastupao je i s Tamarom Obrovac i njezinim kvartetom.

Krajem 1990-ih Matija osniva trio pod nazivom "Matija Dedić Trio" koji je izvodio njegova autorska djela. Zajedno s njim u sastavu još sviraju iskusni jazz muzičari iz kvarteta Tamare Obrovac, Žiga Golob i Krunoslav Levačić.

Tokom godina svirao je u gotovo svim zemljama Evrope te u SAD-u s velikim muzičkim imenima kao što su Alvin Queen, Martin Drew, Ron Ringwood, Boško Petrović, Marc Murphy Band, Patrizia Conte, David Gazarov, Gianni Basso, Miles Griffith, Onder Fokan, Jean Louis Rassinfosse, Anca Parghel, Tomi Emanuel, Lenny White, Kendrick Scott, Jim Madison, Jeff Ballard, Vicente Archer, Buster Wiliams, Larry Grenadier i mnogi drugi.

Matija Dedić pisao je muziku za televiziju i teatar, a također nastupao s popularnim muzičarima hrvatske pop scene.

2000. godine izdavačka kuća Cantus records objavljuje njegov prvi solo album pod nazivom Solo Part 1, a u prosincu 2001. i drugi pod nazivom Handwriting za koji je sljedeće godine osvojio tri diskografske nagrade Porin.

2004. godine u nakladi izdavačke kuće Dallas Records objavljuje svoj album Tempera. Matija je na njemu snimio dvanaest Gibonnijevih pjesama po vlastitom izboru.

Godinu dana kasnije za istog izdavača objavljuje album Drugi pogled koji sadrži najpopularnije kompozicije njegovog oca Arsena Dedića poput "Sve te vodilo k meni", "Kuća pored mora", "Ni ti ni ja", "Ne plači", "Razgovor s konobarom" i "Moderato cantabile".

Zajedno s belgijskim kontrabasistom Jean-Louis Rassinfosseom i češkim bubnjarom Marekom Patrmanom 2006. godine snimio je album "Visiting Bruxeless". Na albumu "Life of Flowers", na kojem svira s muzičarima raznih stilova, uz vlastite izvodi i kompozicije Dore Pejačević.

Matija Dedić je tokom života izgradio respektabilnu karijeru u jazz muzici, ali je isticao kako nije bilo jednostavno odrastati uz oca koji je bio izuzetno cijenjen muzički umjetnik. Arsen je, kako je Matija govorio, bio strog i zahtijevao red i disciplinu.

"Arsen je bio strog, ali njegovo djetinjstvo bilo je u vrlo, vrlo ekstremno siromašnoj porodici. Pričala mi je baka da je Arsen, kad bi dobio četvorku u školi, išao plakati u šumu Šubićevac. Nakon toga 1959. godine, kad je odlučio ići na akademiju za flautu, upisao je još jednom u Zagrebu četvrti razred srednje da vidi jesu li programi šibenski i zagrebački kompatibilni. Ono, ja ću uspjeti. Ali to sve dolazi iz jedne vrlo teške životne situacije", ispričao je tada Matija.

Prošle godine, na muzičkom događaju "Arsen, čovjek kao i ja" koji je održan u Šibeniku, Matija je zajedno sa svojom kćerkom Lu (koju je dobio u braku sa Marinom Scotti) govorio o uspomenama na Arsena. Tom prilikom Lu je izvela pjesmu "Dida moj", posvećenu djedu.

"Uvijek se emotivno povežem kada pjevam djedove pjesme, ali uspijem se distancirati od emocija i jednostavno uživam u tome što sam naslijedila nešto tako predivno", rekla je tada Lu Dedić za In Magazin.

Svako nosi svoje uspomene s velikim Matijom, ali svi dijele jedno - njegov prerani odlazak veliki je gubitak za muziku-piše Net.hr.

federalna.ba

Matija Dedić
Matija Dedić
0 08.06.2025 21:07