Kobayashi pobjednik Svjetskog kupa u ski skokovima
(Izvor: EPA-EFE/ANTONIO BAT)

Japanski takmičar u ski skokovima Ryoyu Kobayashi trijumfovao je u Svjetskom kupu, nakon što je zauzeo osmo mjesto na današnjem takmičenju na Planici.

Kobayashi je zauzeo osmo mjesto sa 423,7 bodova, skokovima od 235,5 i 230 metara, što mu je bilo dovoljno za osvajanje Svjetskog kupa. On ima 106 bodova više od prvog pratioca Karla Geiger iz Njemačke, koji je današnje takmičenje završio na 16. mjestu.

Kobayashi sada ima dvije titule u Svjetskom kupu i jedan je od 12 ski skakača koji su najmanje dva puta osvajali Kristalni globus.

Na čuvenoj skakaonici u Sloveniji pobijedio je svjetski i olimpijski prvak u ski letovima Norvežanin Marius Lindvik sa 455,1 bodom, koliko je sakupio skokovima od 241,5 i 245 metara.

To je bila njegova osma pobjeda u Svjetskom kupu, a peta u sezoni. On je tek treći Norvežanin koji je pobijedio u individualnom takmičenju na Planici. Lindvik je sezonu završio na trećem mjestu u Svjetskom kupu sa 1.231 bodom.

Japanac Yukiya Sato zauzeo je drugo mjesto na Planici sa 446,8 bodova, skokovima od 236,5 i 242,5 metra i ostvario prvi plasman na podij ove sezone.

Treći je bio domaći takmičar Peter Prevc sa 438,6 bodova, skokovima od 235,5 i 240 metara.

Slovenski takmičar Žiga Jelar osvojio je mali Kristalni globus sa 270 bodova, 10 više od timskog kolege Timija Zajca. Treći je Austrijanac Stefan Kraft sa 224 boda.

Čuveni njemački takmičar Severin Freund objavio je da je završio karijeru, nakon što je sezonu u Svjetskom kupu završio na 30. mjestu.