videoprilog Melihe Škrijelj (Dnevnik 2)

Ko stoji iza inicijative o Inzkovoj smjeni?

Hoće li se ispuniti dugogodišnja želja Milorada Dodika - bar ona da Valentin Inzko napusti BiH? Možda i hoće. Ko stoji iza inicijative o promjeni visokog predstavnika u BiH, zašto sada i uz čiju podršku, ključno je pitanje.

Ko god dođe na Inzkovo mjesto, odluke, baš kao ni on, neće moći donositi bez saglasnosti svih članica PIC-a.

Dakle, s Inzkom ili bez njega OHR ostaje, a tek tada PIC neće biti jedinstven, jer Christian Schmidt neće biti visoki predstavnik.

Priča je ovo koju Dodik priželjkuje godinama. Domaće i svjetske govornice koristio je upravo za tu retoriku - ukinuti OHR i otjerati visokog predstavnika.

“Molim vas da gospodina Inzka uputite kući i da tamo uživa u značajnoj apanaži koju je primio na našoj muci”, govorio je Dodik na videokonferenciji Vijeća sigurnosti UN-a u povodu 25 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Međunarodna zajednica je oštro osudila ovakvu retoriku i dala podršku radu visokog predstavnika, ali je sada njegov odlazak ipak moguć.

“Ako bi se sada promijenio personalno ili ako bi se promijenio institucionalno da ostane tu za vječnost onda je kompletan projekt  BiH neuspio”, smatra politički analitičar Miloš Šolaja.

“Riječ je samo o pritisku koji želi poljuljati čitavu instituciju OHR-a. Mislim da se želi zakočiti OHR od potencijalnog djelovanja”, ocjenjuje Zlatko Hadžidedić, vanjskopolitički analitičar.

Inicijativa je to koja navodno dolazi od njemačke vlade. Na toj poziciji žele svog čovjeka Christiana Schmidta, njemačkog političara, potpredsjednika CSU-a, CDU-ove sestrinske stranke. Riječ je o čovjeku, navodno, bliskom Rusiji, Izraelu, ali i HDZ-u Hrvatske. Razgovori iako vođeni još nisu i potvrđeni.

“Mislim da to uopće neće biti jednostavo pogotovo ubijediti Rusiju da da saglasnost na tako nešto, a da to uradi bez ozbiljnih krupnih ustupaka i u BiH i u regiji. Ako se to desi na način da se Rusiji izlazi u susret i daju tako krupni ustupci onda bolje da ništa ne diramo”, rekao je Željko Komšić gostujući u Dnevniku D Federalne televizije.

“To može da bude interes CSU, katoličke bavarska strranke koja je bliska ideološki HDZ-u, to nipošto nije interes Njemačke i dođe li do višeg nivoa, počne li se više o tome pričati u samom PIC-u, u Njemačkoj mislim da će ta inicijativa nužno propasti “, dodaje Hadžidedić.

Iz OHR-a osim poruke da će visoki predstvnik nastaviti raditi na provedbi Dejtona, ni pomenutog nasljednika ali ni sam postupak njegovor razrješenja nisu željeli komentarisati. Uputili su nas na  članice Upravnog odbora PIC-a, a od ambasada SAD-a i Njemačke također nismo dobili stav. A poznato je da bez saglasnosti svih u PIC-u ali i Vijeću sigurnosti UN-a nikakvih odluka neće biti. Pa je  očekivati da bi SAD ili Turska, po uzoru na Rusiju, mogli iskoristiti pravo na veto.

“Ne gledam to trgovački da li će neko nekom davati ustupke nego mislim da je to moguće da se samo usaglase sve članice kako vide dalji put BiH. Ono što je činjenica da ni u kakve međunarodne aranžmane BiH ne može sa samopouzdanjem ući s ovako direktivnom izvršnom ulogom, praktično diktatorskom ulogom visokog predstavnika”, smatra Šolaja.

“Dok god je na djelu Dejtonski sporazum OHR je tu i niko ga ne može ukinuti, nikakva Rusija nikakvom svojom voljom”, dodao je Hadžidedić.

Novi ili stari visoki, uvjeti za zatvaranje njegove kancelarije ostaju isti. Na putu ka EU našoj zemlji ne stoji ovaj neizabrani, nametnuti činovnik kako tvrdi Dodik, već upravo separatističke politike zbog kojih je on tu.

federalna.ba

Valentin Inzko OHR