Ko će naslijediti Gordanu Tadić?
Imenovanja na pravosudne funkcije u Bosni i Hercegovini uvijek su tema od posebnog interesa. Jer u pravosuđu godinama ne štima ništa, osim afera. Tako je još uvijek na čekanju izbor glavnog državnog tužitelja. Konkursna procedura je u toku, potvrđuju iz VSTV-a BiH, bez preciziranja kada će postupak biti okončan. Međutim, i dalje je glavno pitanje ko će naslijediti Gordanu Tadić i sjesti u fotelju koja je do sada pokazala da umjesto karijernog napredovanja mandat glavnog tužioca završi skandalom i smjenom.
Afere, politizacija, disciplinski postupci i smjene - slika je to državnog Tužilaštva, odnosno mandata dosadašnjih glavnih tužilaca. Mandate su okončavali smjenama, poput posljednjeg slučaja Gordane Tadić. Do kraja ljeta ime bi trebalo biti poznato, optimistično je najvaljivao prvi čovjek VSTV-a. A sada iz ove institucije informacija: suzio se krug kandidata, od sedam na četiri, a Nermin Šehović za dva dana ima i kvalifikacioni ispit. Tek nakon toga slijede intervjui, potom i izbor.
“Nismo u mogućnosti precizirati na kojoj sjednici VSTV-a BiH se može očekivati imenovanje glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine”, saopćili su iz VSTV-a BiH.
Dakle, ista shema svaki put. Kupovina vremena ili sistemski zakomplikovana i dugotrajna procedura?
“Nikada nismo imali nijednu proceduru koja je provedena u zakonom propisanim rokovima ili u nekim normalnim rokovima, kao što je to u drugim državama. Razloga može biti puno, počev od toga da je izborna godina i da utjecaj politike ne treba isključiti ni kada je u pitanju izbor glavnog tužioca Tužilaštva BiH”, kaže Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije iz Mostara.
“Ako mi je iskustvo u postupku protiv Gordane Tadić, onda će sigurno biti lobiranja”, smatra advokat Vlado Adamović.
Struka upozorava da izbor samo radi izbora nije rješenje te da se pravosudni sistem mora resetovati, pa i onaj koji bira glavnog tužioca. Bez jasno utvrđenih kriterija dobija se podoban, a ne sposoban tužilac. Time se otvara prostor za politizaciju ove pozicije te propuste u radu.
“Smatram da postoje indrektni utjecaji preko VSTV-a u izboru glavnog tužioca. S druge strane, etnički, odnosno nacionalni predznaci su u Bosni i Hercegovini nešto što ne možemo isključiti. Štaviše, to ima predispoziciju i primat u odnosu na stručnost, visoku moralnost i iskustvo u izboru bilo koje pozicije, pa tako i ove visoke pravosudne pozicije”, ističe Dizdarević.
“Prema polovini onih koji su se prijavili, samo prema tome ja bih ponovio konkurs. Ja bih, možda, ovaj izbor i odložio dok se ne otvore sve Sky aplikacije”, kaže Adamović.
Upravo u Sky aplikaciji pojavilo se ime jedne od kandidatkinja za glavnog tužioca, državne tužiteljice Diane Kajmaković, koja je nakon toga iz Odjela za organizirani kriminal i korupciju premještena u Odjel za ratne zločine. Upitno je kako će to utjecati na njenu kandidaturu. Pitanje je, također, da li će konkursna procedura teći ubrznije nego do sada, te da li ćemo ime prvog u državnom Tužilaštvu saznati na nekim od planiranih sjednica VSTV-a, u septembru ili pak oktobru?
federalna.ba