Kljajić: Narušava se sigurnost i imovine i građana USK-a
Unsko-sanski je jedini kanton u Federaciji koji nema usvojenu odluku o privremenom finansiranju. To je izazvalo brojne probleme, situacija je nakritičnija u Policiji Unsko-sanskog kantona. U nemogućnosti da pronađe podršku i parlamentarnu većinu da bi usvojili odluke potrebne za finansijsku deblokadu Kantona, premijer Mustafa Ružnić tražio je pomoć od OHR-a i visokog predstavnika.
Iz Kancelarije Visokog predstavnika poruka da Privremeno finansiranje treba biti usvojeno bez odlaganja, a rješenje za cijeli Budžet je da stranke rade u interesu građana. Za to vrijeme, policija sa vozilima kojima je istekla registracija i bez novca za punjenje rezervoara.
O ovim problemima smo razgovarali s ministrom MUP-a Unsko-sanskog kantona Nerminom Kljajićem.
Kaže da su ponovo uputili odluku o privremenom finansiranju u Skupštinu USK-a.
"Ovo je još jednom poziv da preuzmu odgovornost dase donese ta odluka o privremenom finansiranju i da se riješe ovi problemi jer svako dalje odugovlačenje će narušavati iz dana u dan sigurnost kako imovine tako i građana USK-a. Kreće i nastavna godina po školama i to su neki dodatni rizici da policijski službenici moraju biti prisutni pored školskih objekata, moraju kontrolisati saobraćaj, ali ako ne budemo imali goriva ne možemo obavljati te dužnosti."
Ističe da je ovo nezahvalna i ružna poruka u smislu da se licima koja su sklona kriminalu šalje poruka da su policajcima otežani uslovi rada, da ne mogu izlaziti na teren.
"Sigurno da to nije ohrabrujuća poruka kad je u pitanju sigurnost naših građana, ali mi ponovo skrećemo pažnju da je narušena sigurnost od strane Skupštine USK-a i mi njih direktno držimo da su najodgovorniji za ovo stanje."
Kljajić navodi da razumije da su policajci zabrinuti za svoju egzistenciju.
"Primanja i Vlade i skupštinskih zastupnika si sigurno tri puta veća od primanja policijskih službenika. Razumijem da je i moral tih ljudi pao kad je u pitanju obavljanje policijskih poslova i nadam se već u idućoj sedmici da će Skupština naći neko rješenje kad je u pitanju deblokada institucija."
Ističe da će i Elektroprivreda i BH Pošta zaračunati kamate na dospjele,a neplaćene račune.
Naglašava da sedam škola u Bihaću nema riješeno grijanje i da će otpočeti nastavu online.
"Ako se donese odluka o privremenom finansiranju mi immožemo ustupiti lož ulje i da krenu sa normalnim procesom nastave."
Kaže da konstantno zovu predstavnike opozicije.
"Zvali smo ih na budžetske konsultacije i nažalost niko se od njih nije odazvao. Kad je u pitanju stav OHR-a on se dvostruko tumači. Njihov stav je jasan da treba da se poštuje vladavina prava, da se poštuje zakon, da se donese odluka i oni u suštini ne dozvoljavaju finansijsku blokadu institucija. To pitanje ako se ne riješi u idućoj sedmici sigurno da možemo očekivati i njihovu reakciju."
"Ključ za rješenje je da se vrate u skupštinu jer uzet ćemo isti pravni osnov za donošenje kadje bio u pitanju ZZO i ne znam koji je zakonski osnov da se ova odluka prihvati, a da se ove dvije druge odluke kad je u pitanju budžet USK-a i Službe za zapošljavanje odbiju. To se jedino može opravdati njihovom neodgovornošću i željom za smjenom vlašću", zaključio je Kljajić.
federalna.ba