Klinička mikrobiologija KCUS-a: Implementiran novi sistem i uveden novi dijagnostički test

Klinička mikrobiologija KCUS-a: Implementiran novi sistem i uveden novi dijagnostički test

Klinička mikrobiologija Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) implementirala je, među prvima u regionu, QuickMIC sistem koji omogućava ultra brzu detekciju minimalne inhibitorne koncentracije (MIC) antibiotika direktno iz uzorka pozitivne hemokulture na automatskom analizatoru. Ta tehnologija omogućava izuzetno brze i pouzdane rezultate testiranja osjetljivosti na antibiotike što je ključno za pravovremeno i efikasno liječenje pacijenata.

- QuickMIC sistem omogućava detekciju u vremenskom okviru od svega 2-4 sata, što predstavlja značajnu prednost u hitnim medicinskim situacijama kao što je sepsa, gdje je vrijeme ključno za preživljavanje pacijenata. Na taj način, liječnici mogu odmah dobiti relevantne informacije koje im omogućavaju da odaberu najefikasniji antibiotik za liječenje infekcije, smanjujući tako rizik od neadekvatne terapije i razvoja antimikrobne rezistencije. Naš tim je posvećen integraciji najnovijih inovacija s ciljem poboljšanja kliničkih ishoda i borbe protiv antimikrobne rezistencije. Osim toga, QuickMIC sistem smanjuje opterećenje laboratorijskog osoblja što doprinosi efikasnijem i ekonomičnijem procesu - kazala je šefica OJ Klinička mikrobiologija Amela Dedeić - Ljubović.

Jedna od glavnih prednosti tog sistema je sposobnost da vrši testiranje direktno iz pozitivnih hemokultura, što je posebno važno u hitnim situacijama gdje je brza intervencija od presudnog značaja.

Na odjelu za dijagnostiku mikobakterija OJ Klinička mikrobiologija uveden je GeneXpert MTB/RIF automatski semikvantitativni in vitro dijagnostički test reakcije polimeraze u stvarnom vremenu (PCR) za otkrivanje kompleksa DNK Mycobacterium tuberculosis complexa i mutacije povezane s rezistencijom na rifampicin u manje od dva sata.

- Globalna strategija Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 2015-2035. poznata kao The End TB poziva na ranu dijagnozu tuberkuloze i tuberkuloze rezistentne na antituberkulotike. Stoga, SZO preporučuje upotrebu brzih molekularnih dijagnostičkih testova i testova za otkrivanje rezistencije na rifampicin i izonijazid.

SZO preporučuje upotrebu Xpert Ultra testa (WHO operarational manual for tuberculosis, 2024.) kod odraslih osoba i djece kao i HIV pozitivnih osoba sa simptomima plućne tuberkuloze bez prethodne historije tuberkuloze ili sa historijom liječenja tuberkuloze više od 5 godina. Taj test shodno preporukama treba koristiti kao inicijalni dijagnostički test za tuberkulozu i za otkrivanje rezistencije na rifampicin u sputumu - navodi prof. dr. Dedeić -Ljubović.

Kod odraslih osoba i djece kao i HIV pozitivnih osoba sa simptomima vanplućne tuberkuloze bez prethodne historije tuberkuloze ili sa historijom liječenja tuberkuloze više od pet godina, taj test treba koristiti kao inicijalni dijagnostički test za tuberkulozu i za otkrivanje rezistencije na rifampicin u uzorcima likvora, a može se koristiti i u uzorcima razne vrste lavata, aspirata, punktata, bioptata, limfnih čvorova i ostalog. Svjetska zdravstvena organizacija ne preporučuje taj test u praćenju odgovora na liječenje.

- Uvođenjem QuickMIC sistema i GeneXpert MTB/RIF automatskog semikvantitativnog in vitro dijagnostičkog testa laboratorij OJ Klinička mikrobiologija podiže ljestvicu u dijagnostici i pružanju visokokvalitetne zdravstvene zaštite - saopćio je Press KCUS-a.

federalna.ba/Fena

KCUS