Kina kaže da je legitimno trgovati s Rusijom uprkos američkim prijetnjama sankcijama

Kina kaže da je legitimno trgovati s Rusijom uprkos američkim prijetnjama sankcijama
(Izvor: EPA/WU HAO)

Kao odgovor na prijetnje sankcijama SAD-a, Kina je u petak ponovila svoju opredijeljenost nastavku trgovine s Rusijom, rekavši da je to legitimno.

Bilateralna trgovina između dvije susjedne zemlje prošle godine premašila je 240 milijardi dolara.

"Legitimno je i zakonito da se Kina bavi ekonomskom, trgovinskom i energetskom saradnjom s drugim zemljama, uključujući Rusiju", naveo je portparol kineskog Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun u pisanom saopštenju.

Guo je reagovao na naznake američkog predsjednika Donalda Trumpa da su moguće sekundarne tarife protiv Kine zbog kupovine ruske nafte.

"Pozicija Kine po ovom pitanju je dosljedna i jasna… Nastavit ćemo preduzimati mjere za osiguranje snabdijevanja energijom koje su ispravne za Kinu, na osnovu naših nacionalnih interesa", rekao je Guo.

Dok su SAD i Kina produžile međusobno primirje po pitanju tarifa za narednih nekoliko mjeseci, Trump je kaznio Indiju tarifama od 50 posto zbog nepoštene trgovine i koristi od kupovine ruske nafte.

Indija i Kina su najveći kupci energenata iz Rusije, koja je pod najvećim brojem sankcija na svijetu zbog rata u Ukrajini.

AA/federalna.ba

Kina Rusija SAD