videoprilog Mirele Čanović (Dnevnik 1)

Kao kruna svega, prošle godine je izglasan Zakon o zaštiti kulturne baštine

Iako su zbog pandemije kulturne ustanove i na području Tuzlanskog kantona tokom 2020. godine na nekoliko mjeseci čak obustavile rad, sumirajući rezultate na kraju godine, u većini su zadovoljni postignutim jer vrlo brzo su se, uz korištenje modernih tehnologija, prilagodili novonastaloj situaciji i ostvarili većinu planiranih programa. Istina, nije to u obimu i na način kao ranijih godina, ali su zadržali kontinuitet održavanja tradicionalnih manifestacija i ljubiteljima umjetnosti uljepšali svakodnevnicu.

Tokom protekle godine Bosanski kulturni centar Tuzla, kao najveća ustanova kulture na području TK-a, bio je domaćin 151 događaja, što je više od 60% u odnosu na 2019. gSve to je zainteresiranim građanima bilo dostupno na različite načine, pa i putem televizijskih stanica.

"Ti projekti su išli uživo, kao što je Festival sevdalinke i Novogodišnji koncert i naravno Šampionat horova, a neke smo radili online platformama, našim Facebook stranicama. Naravno, neke manifestacije smo radili s određenim brojem publike, na šta moramo biti ponosni, jer smo držali i jedan komercijalni koncert", kazala je Mirela Ibrahimović-Mehanović, direktorica BKC-a Tuzla.

I u Narodnom pozorištu Tuzla su se uspješno prilagodili novonastaloj situaciji i uspjeli organizirati i tradicionalne Tuzlanske pozorišne dane. I ne samo to.

"Snimili smo 20 epizoda humorističke serije o pandemiji, onda smo krenuli sa online probama da bi na kraju u septembru izašli sa premijerom jedne prilično velike predstave", navodi Mirza Ćatibušić, direktor Narodnog pozorišta Tuzla.

Radilo se i na očuvanju kulturne baštine, iako je terenski rad tokom cijele godine bio otežan.

"Uspjeli smo opet otkriti dvije nekropole stećaka na području TK-a, jednu u Kalesiji, jednu u Lukavcu. Više smo radili kancelarijski posao pišući projekte za više nivoe vlasti", ističe Kemal Nurkić, direktor Zavoda za korištenje i zaštitu kulturno- historijskog i prirodnog naslijeđa TK-a.

Muzej Istočne Bosne, koji postoji već 70-ak godina, također je, kako bi opstao, morao prilagoditi i osavremeniti svoj rad.

"Muzej je napravio svoj Instagram profil, napravili smo svoj Youtube kanal, pravili novu web stranicu, isto tako napravili smo prvu online izložbu", objašnjava Ljubiša Veljković, direktor Muzeja Istočne Bosne.

I, što je veoma važno, u godini korone nije bilo otpuštanja uposlenika u kulturi. Naprotiv! Ministar kulture, umjetnosti i mladih TK-a Srđan Mićanović (SDA) podsjeća kako su nakon dugog niza godina neupošljavanja, ove godine dopustili 50% novog upošljavanja od predviđenih finansijskih sredstava, kao i da su se izborili da zaposleni u oblasti kulture osjete povećanje plaća u ovoj godini.

A kao kruna svega, nakon višedecenijskog čekanja, prošle godine je konačno izglasan kantonalni Zakon o zaštiti kulturne baštine.

federalna.ba

kultura
rodna ravnopravnost žene kultura
0 08.03.2024 23:45
Harkov operacija kultura
0 05.03.2024 13:35
kultura Bosna i Hercegovina
0 01.01.2024 10:33
BRICS politika ekonomija kultura
0 22.08.2023 11:47
kulturni turizam turizam kultura Sarajevo
0 03.08.2023 23:52