Težak život onkoloških pacijenata u TK, na terapiju moraju u druge kantone
Propali tenderi i prazna obećanja. U najkraćem se ovako može opisati težak život onkoloških pacijenata u Tuzlanskom kantonu. Aparat za radioterapiju ne radi mjesecima, rješenje se ne nazire. A za sve je, tvrde nadležni, kriva tenderska procedura. Zbog nje više od stotinu onkoloških pacijenata na neophodna zračenja odlazi u Mostar, Zenicu i Sarajevo. Naravno, preko liste čekanja. Pa ko dočeka. Jer ni centri u koje se usmjeravaju, kilometrima daleko od njihovog doma ne mogu prihvatiti toliki broj pacijenata.
Većina onkoloških pacijenata s područja Tuzlanskog kantona teškog je i lošeg životnog stanja i pri izmaku su snage da se dalje bore. U proteklom periodu, kada im je nuđena alternativna mogućnost za zračenje u Zenici, Sarajevu ili Mostaru, neki od njih su odustajali i odbijali taj vid liječenja, budući da im je isuviše naporno prelaziti put dug i stotinama kilometara. Nevoljno ili skoro nikako se ne odlučuju stati pred kameru. Oni samo žele pravo na zdravstvenu zaštitu i razumijevanje i život dostojan čovjeka.
Majka Majde Lačić iz Banovića u februaru prošle godine je operisana zbog karcinoma crijeva. Rutinska kontrola nakon nekoliko mjeseci pokazala je dodatne komplikacije.
„Tu je anesteziolog vidio neku promjenu na plućima koja je ukazivala na nešto malo ozbiljnije. I tako je saznala da ima karcinom na plućima“, priča Majda.
Od tada počinje noćna mora njene majke koja je jedan od 106 onkoloških pacijenata s područja Tuzlanskog kantona i kojoj je onemogućeno liječenje u Tuzli.
Linearni akcelarator je aparat za zračenje, odnosno radioterapiju kojoj bivaju podvrgnuti onkološki pacijenti, onaj u UKC-u Tuzla od februara ove godine nije u funkciji.
Udaljenost između Banovića i Mostara je oko dvije stotine kilometara. Vožnja ovim putem koja nekada traje i pet sati, pored bolova, i više nego teško pada majci Majde Lačić, kojoj je zdravstveno stanje dodatno zakomplikovano.
„Imam dojam da nikog nije briga ni kako mi dođemo - neko u Sarajevo, neko u Zenicu, neko u Mostar. Sami lijekovi, ishrana, troškovi puta“, govori nam Majda.
Dodatni, možda i najveći problem onkološkim pacijentima i njihovim porodicama pridaju administrativne procedure i dokumentacija potrebna za liječenje.
„Dok sve te papire izganjaju, dok sve sačekaju, a to traje. Onkološki pacijent nema vremena da čeka“, ističe Majda.
Još jedan od dodatnih problema i kada pacijenti budu raspoređeni u neki od kliničkih centara van Tuzle su liste čekanja. S današnjim danom 106 pacijenata je na listi čekanja za zračenje, dok njih 37 čeka dva do tri mjeseca.
„Smatram da ćemo listu čekanja, ako bude išlo sve po planu i ako ne bude nekih neočekivanih dešavanja s aparaturom u Zenici završiti do Nove godine“, kaže doc. dr. Igor Hudić, pomoćnik direktora UKC-a Tuzla za medicinske poslove.
Ugovor za nabavku linearnog akcelaratora i prateće opremu potpisan je u septembru prošle godine, sredstva od osam miliona maraka Vlada Tuzlanskog kantona je doznačila u martu. Aparata još nema. Pacijenti su izgubili nadu da će ikada biti nabavljen, a Uprava tvrdi da ulaže maksimalne napore da procedura bude okonča. Razlog zastoja u nabavci su žalbe ponuđača.
„Nakon jednog takvog saznanja ponovo smo objavili tender 23. 10. 2023, a zato što se radi o međunarodnom tenderu, o velikoj nabavci, gdje su i velika sredstva, predviđeno je javno otvaranje 11. 12. 2023. godine“, navodi prof. dr. Denijal Tulumović, v.d. generalnog direktora UKC-a Tuzla.
Doc. dr. Hasan Osmić, jedan od vodećih stručnjaka u Bosni i Hercegovini u oblasti radioterapije, uposlen u UKC-u Tuzla, navodi da je potrebno što hitnije nabaviti linearni akcelarator i prateću opremu.
„Radioterapija je nezamjenjiv vid liječenja za neka onkološka oboljenja. Ni hirurgija ni kemoterapija ni hormonoterapija ne mogu zamijeniti radioterapiju“, ističe Osmić.
S druge strane, nakon što je Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost u februaru izdala rješenje o zabrani upotrebe tri stara aparata za zračenje, otvorena je i istraga u Tužilaštvu TK-a.
„Ono što su ključni parametri ovog vještačenja je da li su linaerni akcelaratori, kad su bili u upotrebi, mogli štetno utjecati ili dodatno štetno utjecati na zdravlje pacijenata“, navodi glasnogovornik Tužilaštva TK-a Admir Arnautović.
Dok se čeka konačno rješenje ovog problema u zakonskim okvirima, vlast ne vidi drugo rješenje za tendersku proceduru, opozicione stranke pak, predlažu alternativu.
„Željeli bismo da postoji drugi način nabavke osim ovoga koji jeste, ali on ne postoji. Tenderske procedure su takve, problematične, ali želimo da vjerujemo da ćemo vrlo brzo doći do tog aparata“, kaže Irfan Halilagić, premijer TK-a (SDA).
„Ako ne možemo drugačije riješiti, ako je to neki bunt, neposluh, da idemo da protestujemo, svi odavde pred tu agenciju, evo i to bi bilo rješenje. Međutim, već šest mjeseci niko ništa ne poduzima“, ističe Dževad Hadžić, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u Skupštini TK-a.
Hoće li i u skorije vrijeme nadležni nešto poduzeti, nezahvalno je prognozirati, ali sigurno je da je vremena sve manje, da aparat za zračenje u UKC-u Tuzla praktično ne postoji, a da život pojedinih pacijenata koji čekaju rješenje visi o koncu.
Od 1. decembra pacijenti s područja Tuzlanskog kantona neće više moći na zračenje ni u Klinički centar Sarajevu, budući da će se tamo instalirati novi aparat za zračenje. I već se traži alternativa.
Za to vrijeme, u zeničkoj bolnici trebala bi početi s radom i druga smjena samo za pacijente s ovog područja, a zeničkim će kolegama u ispomoć priteći i tuzlanski ljekari. Svim pacijentima iz Tuzlanskog kantona će biti obezbijeđen prevoz.
Prema riječima direktora UKC-a Tuzla Denijala Tulumovića, niko od pacijenata nije preminuo zato što mu nije pružen radioterapijski tretman. Svi hitni slučajevi vrlo brzo se zbrinjavaju u Sarajevu, Mostaru i Zenici.
federalna.ba